Zgaga, niestrawność, wzdęcia, brak apetytu, a może częste bóle brzucha nasilające się szczególnie 1-3. godzin po jedzeniu? To mogą być typowe objawy choroby wrzodowej żołądka. Nie warto czekać, odwiedź lekarza i wracaj do zdrowia.
Jeszcze niedawno twierdzono, że wrzody żołądka łączy się przede wszystkim ze stresującym stylem życia i nieregularnym spożywaniem posiłków. Dziś wiadomo, że na chorobę wrzodową żołądka cierpią także osoby niemające nadmiernych stresów i palące papierosy Zdarza się, że niektórzy mają wrzody, choć o tym nie wiedzą. Czym są wrzody żołądka? Są to ubytki w błonie śluzowej (śluzówce) którym towarzyszy stan zapalny i martwica.
Objawy wrzodów żołądka uzależnione są od ich miejsca występowania, a także wieku chorej osoby. Choroba wrzodowa może objawiać się bólem umiejscowionym w nadbrzuszu połączonym ze zgagą, czyli uczuciem palenia w przełyku. Dla wrzodów żołądka charakterystyczne bywa nasilenie bólu po posiłku. Naszą czujność powinna wzmóc też nagła utrata wagi ciała oraz nadmierne zmęczenie. W ekstremalnych przypadkach gdy dojdzie do krwawienia z pękniętego wrzodu u chorych osób mogą wystąpić ostre objawy choroby, takie jak krwawe wymioty, smoliste stolce oraz silny ból brzucha połączony z napięciem mięśni brzucha. W takim przypadku niezwłocznie należy zgłosić się do szpitala.
Aby zdiagnozować chorobę wrzodową należy zgłosić się do lekarza specjalisty gastrologa. Choroba jest potwierdzana w badaniu przy użyciu endoskopu - gastroskopii. Daje ono obraz zmian w śluzówce żołądka, a także pozwala na pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Główną przyczyną wystąpienia wrzodów żołądka jest z reguły związane z bakteriami Helicobacter pylori, które uszkadzają błonę śluzową i wywołują jej zapalenie. Stąd lekarz zleca często także testy diagnostyczne krwi.
Wizyta u gastrologa pozwoli wprowadzić odpowiednie leczenie, a także dietę wskazaną przy chorobie wrzodowej żołądka. Wrzodom żołądka sprzyja palenie tytoniu, dlatego lekarz nakaże rzucenie palenia, co akurat będzie sprzyjać naszemu zdrowiu w każdym aspekcie!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.