#odNOWAzESTELL - wywiad z dr Jakubowskim

Zdrowie dla Ciebie

Edukacja w zakresie medycyny estetycznej u osób z historią onkologiczną - wywiad z dr n. med. Krzysztofem Jakubowskim.

autor:
Dr n. med. Krzysztof Jakubowski

Specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej.

O motywach i potrzebie edukowania społeczeństwa na temat medycyny estetycznej w kontekście chorych z historią onkologiczną mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski, specjalista z zakresu chirurgii onkologicznej i chirurgii ogólnej, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i kierownik medyczny Kliniki Estell. 

Skąd pomysł na pomoc pacjentom onkologicznym?

Kilka lat temu będąc na kongresie medycyny estetycznej zobaczyłem w telewizji spotkanie z przedstawicielami Fundacji Rak’n’Roll na temat problemu ubytku owłosienia i dostępności peruk dla pacjentów onkologicznych. Potem wyjrzałem przez okno i zobaczyłem mural Fundacji. To był zbieg okoliczności. Za fantastyczny pomysł uznałem to, że młode dziewczyny chcą oddawać bezpłatnie włosy w zakładach fryzjerskich. To piękne, że ktoś chce pomóc ludziom z problemem onkologicznym.

Od jakiegoś czasu zaczęli zgłaszać się do nas pacjenci, którzy spotykali się z odmową wykonania zabiegów w innych klinikach. Biorąc udział w programach telewizyjnych, pojawiały się osoby z przeszłością onkologiczną. Doszedłem do wniosku, że skoro można pomagać ludziom w sprawie włosów przy dużym odzewie społecznym, to czemu nie spróbować działać szerzej.

Pan również ma doświadczenie w kwestiach onkologicznych, prawda?

Tak, pracując jako chirurg onkolog i chirurg ogólny mam kontakt z pacjentami. Doskonale zdaję sobie sprawę, jaki jest to dla nich problem duchowy i fizyczny. Ponadto, zajmując się medycyną estetyczną, zdaję sobie sprawę, jak to delikatna sprawa. Uczestnicząc w organizowaniu Kliniki Estell wraz z dyrektor Beatą Krakowską chcieliśmy, aby kadra oprócz dyplomu z medycyny estetycznej miała specjalizacje lekarskie. Udało się i możemy pomagać pacjentom onkologicznym, mając w kadrze onkologów, dermatologów, ginekologów i stomatologów.

Stąd rozpoczęcie akcji CSR #odNOWAzESTELL?

Spotkaliśmy się z przedstawicielami Fundacji Rak’n’Roll, którzy wyrazili chęć współpracy. Mieliśmy więc miejsce, specjalistów i jedyne, czego brakowało to produkty. Rozpoczęliśmy poszukiwania i nawiązaliśmy współpracę z firmą Galderma, która nie dość, że posiada linię badawczą, to zgodziła się być dobroczyńcą. 9 września odbyły się pierwsze konsultacje i zabiegi dla podopiecznych Fundacji. Mogli się oni zapoznać z wachlarzem ofert skierowanych do pacjentów onkologicznych. Naszym głównym celem jest pomoc tym ludziom, nie zysk, a chęć współpracy i informowania. Przede wszystkim trzy najważniejsze punkty z dekalogu medycyny estetycznej, czyli kto robi, gdzie robi i czym robi?

Czyli w procesie kwalifikacji pacjenta najważniejszy jest wywiad?

Dokładnie tak. Wszelkie zabiegi wykonywane przez nas muszą być przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta. Zadowolenie również jest istotne, jednak priorytetem jest bezpieczeństwo. W kwalifikacji biorę udział jako chirurg onkolog, dodatkowo jest onkolog oraz mamy lekarza specjalistę (ginekologa, endokrynologa czy dermatologa). Tworzymy zgrany zespół i mamy kompleksowe podejście do pacjenta.

Czy można wskazać najpopularniejsze zabiegi u pacjenta onkologicznego?

Myślę, że nie warto, bo dla każdego jego problem jest najważniejszy. Każdy ma inne oczekiwania. Najistotniejsze jest indywidualne podejście do pacjenta i opinia zespołu specjalistów.

Skoro już jest sukces, to jakie plany na przyszłość?

Chcemy kontynuować akcję i szerzyć wiedzę, jak się to mówi, nieść kaganek oświaty. Stworzymy publikacje informujące o możliwościach zabiegowych dla pacjentów onkologicznych. Chcę podkreślić, że medycyna estetyczna powinna być wykonywana przez lekarzy. Chcemy, żeby pacjenci wiedzieli, że mogą do nas przyjść i czuć się bezpiecznie.

Artykuły powiązane

Zdrowie dla Ciebie

Czerwiec alergików

To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.

Artykuły polecane dla Ciebie