Kręgosłup: ważna jest diagnostyka

Zdrowie

Przy problemach z kręgosłupem ważna jest odpowiednia diagnostyka, która pozwoli zaplanować rehabilitację i walkę o zdrowie. Gabinety lekarskie odwiedzamy często zbyt późno, by skutecznie ratować kręgosłup, skazując się na poważne kłopoty. 

autor:
Redakcja enelzdrowie

Jeśli masz bóle kręgosłupa, czujesz, że nie wszystko jest z nim w porządku, nie warto zwlekać z badaniami. Podobnie sytuacja wygląda z każdym, kto pracuje w trybie siedzącym lub stojącym, kto dźwiga ciężary i nadmiernie obciążaja swój kręgosłup. Warto wiedzieć w jakim jest stanie i na co trzeba zwracać uwagę w życiu codziennym. 

Kręgosłup - jak o niego dbać

 - Należy podkreślić znaczenie wczesnej i odpowiedniej diagnostyki w celu rozpoczęcia fizykotarapii i rehabilitacji we właściwym momencie oraz ewentualne skierowanie na leczenie operacyjne w optymalnym okresie. W szpitalu Enel-Med oferujemy pacjentom program profilaktyczny „Kompleksowa Diagnostyka Kręgosłupa w 6 godzin”, którego celem jest szybka i profesjonalna ocena stanu kręgosłupa oraz natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia – rehabilitacji lub leczenia operacyjnego – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Jan Krzysztof Podgórski.  - Ważne, aby pacjent miał pewność, że działania jakie proponujemy są oparte na rzetelnych wynikach badań specjalistycznych i konsultacjach medycznych, w ich efekcie, w ciągu 6 godzin pacjent uzyskuje od nas wszystkie niezbędnie informacje na temat stanu swojego kręgosłupa wraz z propozycją optymalnego leczenia - mówi specjalista Enel-Sport.

Program leczenia kręgosłupa

Program rozpoczyna się konsultacją wstępną i stworzeniem indywidualnego planu działania. Następnym etapem są badania z zakresu diagnostyki obrazowej, wśród których mogą znaleźć się m.in.: RTG kręgosłupa, MRI lub TK kręgosłupa, czy też RTG całego kręgosłupa w pozycji stojącej. Program zakończony jest konsultacją podsumowującą i interpretacją wyników badań, a jeśli to niezbędne – informacją o konieczności rozszerzenia diagnostyki. Lekarz przekazuje też wytyczne na przyszłość. Dodatkowo, pacjent spotyka się z fizjoterapeutą, który przygotowuje zestaw ćwiczeń dostosowany do indywidualnych potrzeb, omawia prawidłowe pozycje w czasie pracy i odpoczynku, a także zaleca korzystne formy aktywności fizycznej.

Po wizycie podsumowującej pacjent otrzymuje raport zawierający wyniki badań wykonanych w ramach pakietu oraz opracowane na ich podstawie zalecenia. Lekarz specjalista lub doświadczony rehabilitant ocenia skalę problemu i kieruje pacjenta do neurochirurga, który podejmie decyzję o dalszym sposobie leczenia. Wśród możliwości są dalsza specjalistyczna rehabilitacja, farmakoterapia lub kwalifikacja do leczenia operacyjnego, zawsze poprzedzonego rehabilitacją u doświadczonego fizjoterapeuty. Warto zadbać o swój kręgosłup, tym bardziej jeśli odczuwasz bóle pleców -  nie zwlekaj bo kręgosłup sam się nie naprawi!

Artykuły powiązane

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie w pracy

Ręce na klawiaturze?

Mrowienie, drętwienie palców, utrata zręczności ręki czy upuszczanie przedmiotów – mogą być objawami zespołu cieśni nadgarstka, który powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Artykuły polecane dla Ciebie