O czym świadczą czerwone kropki na ciele? Możliwe przyczyny i leczenie

Zdrowie

Marzeniem większości z nas jest nieskazitelna cera i piękna, zadbana skóra bez żadnych zmian. Jednak nawet w przypadku przestrzegania prawidłowej higieny i stosowania odpowiedniej pielęgnacji skóry, mogą pojawić się na niej różnego rodzaju wypryski, wysypka na całym ciele czy pojedyncze, czerwone kropki na skórze. Często tego typu zmiany mają charakter alergiczny. Niekiedy pojedyncze znamiona w tym kolorze mogą towarzyszyć nam już od urodzenia. Jednak czasami też czerwone kropki mogą pojawić się w związku z występowaniem innych chorób lub zwiastować niepokojące dolegliwości. Jak rozpoznać daną zmianę na skórze, co warto wiedzieć o czerwonych plamach na ciele i kiedy warto udać się do lekarza?

Czerwone kropki na ciele - co mogą oznaczać?

Małe, czerwone kropki na ciele, jakby od ukłucia igłą, lub też większe, czerwone zmiany zlewające się ze sobą mogą pojawić się nagle i stanowić powód do niepokoju. Tymczasem nie wszystkie takie przypadki stanowią zagrożenie dla zdrowia i zwiastują występowanie choroby. Często to objawy alergii czy uczulenia, np. na zastosowany kosmetyk, lub też powodują je popękane naczynia krwionośne, tworząc tzw. naczyniak. 

Małe, czerwone kropki na ciele w postaci wysypki, którym towarzyszy świąd, mogą oznaczać atopowe zapalenie skóry. Jeżeli problem skórny pojawia się po zastosowaniu kosmetyku, oznacza to reakcję alergiczną i należy wymienić produkt na właściwy preparat. Małe, wypukłe kropki na języku lub podniebieniu to natomiast objaw infekcji bakteryjnej, grzybiczej bądź wirusowej. Dość charakterystyczne są również tzw. punkty rubinowe - niezłośliwe, czerwone zmiany pojawiające się wraz z wiekiem zazwyczaj na ramionach, dekolcie czy plecach. 

Z jakich powodów pojawiają się czerwone kropki? 

Czerwone kropki na ciele pojawiają się z wielu różnych przyczyn. Można do nich zaliczyć:

  • choroby wątroby, 

  • niewłaściwą dietę,

  • uwarunkowania genetyczne,

  • nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV,

  • łupież pstry w fazie początkowej,

  • zmiany hormonalne,

  • trądzik,

  • białaczkę.

Najczęstszą przyczyną występowania czerwonych plamek na skórze jest jednak możliwość wystąpienia różnych reakcji alergicznych na skutek kontaktu z określonym czynnikiem lub substancją. 

Niekiedy też nasza skóra cała staje się czerwona lub dochodzi do zaczerwienienia jedynie w niektórych obszarach, za co odpowiada stres. Pod jego wpływem naczynia krwionośne się rozszerzają i dochodzi do nagłego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Świadczy to o nadwrażliwości układu współczulnego, w czym mogą pomóc różnego rodzaju techniki relaksacyjne i warsztaty z treningu personalnego.

Czerwone plamki na ciele a nerwica

Krwistoczerwone kropki na ciele pojawiają się również u osób z nerwicą. Ten mechanizm działa na podobnej zasadzie jak w przypadku osób w sytuacjach stresujących. Krostki zlewają się niemal w całe plamy i zazwyczaj znikają po zażyciu środków uspokajających lub samoistnym wyciszeniu się pacjenta. Ten problem warto skonsultować ze specjalistą. 

Czerwone kropki po depilacji

Malutkie, czerwone kropki na ciele pojawiające się po depilacji za pomocą kremów i wosku lub po goleniu maszynką to dość częsty problem zwłaszcza u kobiet. Niestety dolegliwość występuje w depilowanych miejscach także po użyciu depilatora. Problem można zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami. Na dzień przed planowanym zabiegiem dobrze jest wykonać peeling, który dokładnie usunie martwy naskórek.

Do golenia lub depilacji dobrze jest użyć kosmetyku o działaniu silnie nawilżającym. Włoski natomiast zawsze trzeba usuwać zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Czerwone zmiany skórne tego typu pojawiają się wyłącznie w depilowanych miejscach lub tam, gdzie wykonywane było golenie. Jeżeli zaczerwienienia pojawiły się dodatkowo na innych obszarach ciała, prawdopodobnie przyczyna problemu tkwi gdzie indziej.

Czym są czerwone plamy na ciele u dzieci?

Czerwone pieprzyki czy małe, czerwone kropki na brzuchu, plecach i innych częściach ciała są szczególnie niepokojącym zjawiskiem u dzieci oraz niemowląt. Niekiedy mogą to być po prostu wrodzone, niegroźne znamiona. Jednak mogą też wskazywać na różnego rodzaju choroby zakaźne. Najczęściej czerwone kropki pojawiają się jako symptom schorzeń zakaźnych i pasożytniczych. Wśród nich można wymienić:

  • szkarlatynę - czerwone kropki na brzuchu i klatce piersiowej, które samoistnie znikają po kilku dniach. Charakterystyczne objawy to ponadto wymioty, gorączka i silny ból gardła,

  • różyczka - małe, czerwone kropki na ciele, jakby od ukłucia igłą, często się ze sobą zlewają. Początkowo występują za uszami, a następnie rozprzestrzeniają się na całe ciało. Dodatkowo są powiększone węzły chłonne i występuje umiarkowana gorączka,

  • odra - pojawiające się plamki są jasne, stopniowo przechodzące do barwy krwistoczerwonej. Choroba przebiega z wysoką gorączką.

Pojedyncze, czerwone plamki u dzieci oznaczają zazwyczaj reakcję uczuleniową, np. na kosmetyk czy płyn do płukania tkanin. Takie reakcje wszelkich zmian skórnych warto spróbować zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz przepisywanymi na receptę środkami doustnymi, jeżeli takie zaleci lekarz. 

W przypadku chorób zakaźnych bezzwłocznie należy skupić się na leczeniu choroby podstawowej. Kontakt z lekarzem jest wówczas priorytetem. 

Czerwone plamy na skórze - kiedy udać się do dermatologa?

Jeżeli czerwone plamy lub krostki nie pojawiają się na ciele m.in. po goleniu lub depilacji, zastosowaniu nowego kosmetyku, ekspozycji na słońce czy też zjedzeniu nowej potrawy, która mogła zawierać produkty, na które dana osoba może mieć uczulenie, warto skonsultować się z lekarzem. Właściwym specjalistą w tym przypadku jest dermatolog, który przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem i zbada daną zmianę. Jeżeli lekarz stwierdzi, że należy skonsultować się z lekarzem innej specjalności, trzeba niezwłocznie to zrobić. Być może niezbędna będzie wizyta u chirurga onkologa, który zaleci wykonanie specjalistycznych badań.

Małe, czerwone krostki i plamy - jak leczyć? 

Leczenie danej zmiany zależy od przyczyny jej powstawania. Niektóre czerwone plamy i krostki znikają samoistnie. Część z nich wymaga zastosowania maści i kremów dostępnych w aptekach czy sklepach kosmetycznych. Poważne zmiany mogą wymagać natomiast ingerencji chirurgicznej. Obecnie też wiele różnego rodzaju znamion można zredukować za pomocą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. 

Źródła:

  • Dziwisz, Stanisław. "System szczepień ochronnych dzieci–szczepienia jako profilaktyka chorób zakaźnych." Kontrola Państwowa 61.6 (371 (2016): 91-98.

  • Kurek, M. I. C. H. A. Ł. "Alergia i pseudoalergia pokarmowa u młodzieży i osób dorosłych." Alergia. Astma. Immunologia 3.2 (1998).

  • Rudzki, Edward. "Alergia pokarmowa." Część II–Ryby. Post. Dermatol. Alergol 4 (2005): 174-178.

  • Śpiewak, Radosław. "Alergia kontaktowa--diagnostyka i postępowanie." Alergia Astma Immunologia 12.3 (2007).

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Artykuły polecane dla Ciebie