Ciało po ciąży – jak się zmienia? Jak można mu pomóc?

Ciało

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Powoduje w nim szereg zmian, także tych widocznych na skórze. Jakie to zmiany? Jak można je naprawić? O tym opowiada Marta Kulesza, fizjoterapeutka i kosmetolog Kliniki Estell.

mgr Maria Koniec
Magister kosmetologii – absolwentka kierunku kosmetologicznego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Już dziś umów się do naszego specjalisty:

Jak wygląda ciało kobiety po ciąży? Jak się zmienia?

Cały okres ciąży jest dla kobiety bardzo ciężki i jest dużym obciążeniem. Ciąża trwa 9 miesięcy i przez ten czas nasze ciało stopniowo się zmienia. Najczęstsze problemy kobiet to problemy z cerą. Pojawiają się wypryski, zmiany w kolorycie skóry, w tym przebarwienia. Jest to oczywiście wywoływane zmianami hormonalnymi, tą burzą hormonalną, która występuje przez cały okres ciąży, jak również w czasie karmienia piersią. Oprócz problemów z cerą jest jeszcze kilka problemów, z którymi przychodzi nam się zmierzyć po ciąży – kobiety borykają się z wypadaniem włosów i nadmiarem tkanki tłuszczowej. Bardzo często pojawiają się rozstępy. To prawdziwa zmora kobiet. Dużym problemem jest też luźna skóra, która zostaje na brzuchu kobiety, szczególnie po cesarskich cięciach. Innymi problemami, które pojawiają się tuż po ciąży są m.in. opuchnięte nogi, duże zmęczenie, ciągłe niewyspanie.

Jak zapobiegać nadmiernemu rozciągnięciu skóry w czasie ciąży?

Niezwykle istotna jest profilaktyka. Bardzo ważne jest już to, co robimy przed ciążą, jak się odżywiamy, jaka jest nasza aktywność fizyczna.
Podczas ciąży bardzo ważne jest, aby mocno nawilżać skórę w domu, ale też w gabinecie kosmetycznym. Do codziennej kąpieli w domu warto dodawać olejek z witaminą E. Systematyczne stosowanie balsamów i peelingowanie ciała może zapobiec nadmiernemu rozciągnięciu skóry. Ważna jest również dieta bogata w NNKT. Mamy dużo zabiegów, które można robić gabinetowo i wcale nie należy się tego bać. To zabiegi bezpieczne, oczywiście gdy zrobimy je w dobrych gabinetach. To zabiegi manualne, masaże, zabiegi peelingujące, bardzo mocno odżywcze i nawilżające. Jeśli podczas tych 9 miesięcy kobieta będzie dbała o skórę, wtedy jest mniejsze ryzyko wystąpienia ewentualnych rozstępów, czy też wiotczenia skóry. Często jakość naszej skóry jest jednak uwarunkowana genetycznie. Wiele pacjentek nawet pomimo tego, że bardzo dba o siebie, niestety boryka się z problemami ze skórą, takimi jak chociażby rozstępy. Medycyna estetyczna i kosmetologia wyszły już temu naprzeciw i dysponujemy dużą gamą zabiegów, które pomagają walczyć z tym problemem.

Problemy ze skórą po ciąży – jak z nimi walczyć?

Część zabiegów możemy wykonywać już po okresie popołogowym, kiedy możemy wyjść z domu i czujemy się dobrze. Przeciwskazaniem do niektórych zbiegów jest okres laktacji. Jeżeli natomiast nie karmimy piersią większość zabiegów możemy wykonywać praktycznie od razu. Zabiegi poprawiające gęstość skóry, zagęszczające to np. ujędrniający termolifting, bądź tripolarna fala radiowa. Możemy go stosować na twarz i na całe ciało. Świetnie stymuluje włókna kolagenowe i pomaga w przebudowie skóry. Bardzo istotne są zabiegi mocno nawilżające, od których właściwie powinniśmy zacząć. Po zabiegu Intraceutical i zaawansowanym zabiegu rewitalizująco-dotleniającym z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych nasza skóra będzie dotleniona i odżywiona. Co istotne możemy je wykonywać także podczas karmienia piersią.

Rozstępy – jak zapobiegać? Jak walczyć już z posiadanymi?

W przypadku rozstępów bardzo ważna jest profilaktyka i nawilżenie. Pomocne są zabiegi gabinetowe, np. BIOLINE. Są to rytuały, gdzie wykonujemy peelingi, maski, specjalne ampułki odżywcze. Możemy go robić w ciąży i już w chwilę po porodzie. Bardziej inwazyjne zabiegi na rozstępy możemy wykonywać, gdy już nie karmimy piersią. Mamy szeroką gamę zabiegów laserowych – popularne na rynku lasery frakcyjne CO2. Innym skutecznym rozwiązaniem jest karboksyterapia, radiofrekwencja mikroigłowa lub mezoterapia mikroigłowa, czyli mikronakłuwanie skóry. Takie zabiegi bardzo dobrze spłycają nam rozstępy. Pomocna w przypadku rozstępów jest także medycyna estetyczna, lekarze mogą wykonać np. mezoterapię igłową.

Leczenie rozstępów jest trudne i wymaga cierpliwości ze strony pacjenta. Często dla osiągnięcia lepszego efektu konieczne są serie zabiegowe. Jeśli w miarę szybko po ciąży zaczniemy działać jesteśmy w stanie uzyskać dobry efekt i spłycić rozstępy. Należy jednak zawsze pamiętać, że to co zadziała u jednej pacjentki, u drugiej może dać słabszy efekt. Każda pacjentka jest inna, każdej też skóra będzie reagować inaczej. Mówi się, że ciało kobiety potrzebuje kolejnych 9 miesięcy, a nawet roku, aby wrócić do stanu sprzed ciąży. Pamiętajmy, aby przede wszystkim dać sobie czas na regenerację i powrót do wymarzonej kondycji skóry.

 

Artykuły powiązane

Ciało

Pękająca skóra na dłoniach

Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotem.

Ciało

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.

Ciało

Lipoliza iniekcyjna - co to jest

Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.

Artykuły polecane dla Ciebie