Grzybica stóp i paznokci

Ciało

Grzybica stóp i paznokci to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób skóry i jej przydatków. Jest traktowana jako bardzo wstydliwa, również ze względu na to, że niekorzystnie wpływa na wygląd skóry i paznokci. Nieleczona może prowadzić do powikłań.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Lato to czas, gdy chętnie odkrywamy stopy. Czasami jednak bywa to krępujące, zwłaszcza jeśli dopadła nas wstydliwa przypadłość – grzybica paznokci lub grzybica stóp. Dotyka ona wielu osób, ale nie warto sią załamywać, ponieważ można z nią skutecznie walczyć!

Grzybica paznokcia i grzybica stóp – czynniki ryzyka

Grzybica paznokci i grzybica stóp to schorzenia wywoływane przez grzyby z gatunku dermatofitów, najczęściej Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Są to grzyby atakujące wyłącznie skórę, paznokcie oraz włosy. Grzybica częściej dotyczy stóp niż dłoni i powoduje ich systematyczne niszczenie.

Rozwojowi grzybicy stóp i grzybicy paznokci sprzyjają między innymi:

  • noszenie syntetycznych skarpet,
  • noszenie zbyt małego obuwia,
  • uprawianie niektórych sportów, takich jak pływanie, piesze wycieczki oraz biegi długodystansowe.

Momenty, gdy stopy są przez dłuższy czas narażone są na pocenie się, wilgoć i drobne urazy, sprzyjają rozwojowi grzybicy. Na zachorowanie narażone są także osoby korzystające z zaniedbanych szatni i pryszniców. Grzybica paznokci u nóg oraz skóry stóp częściej występuje jednak u osób borykających się z innymi chorobami dermatologicznymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry.

Jak wygląda grzybica paznokci?

Początki grzybicy paznokci zwykle zauważalne są w postaci odbarwień części paznokcia. Dodatkowo dochodzi do zgrubienia płytki, a także jej deformacji. Paznokcie robią się łamliwe, a warstwa zewnętrzna się łuszczy. Może się również pojawić onycholiza, czyli bezbolesne częściowe oddzielanie się płytki paznokcia od jego łożyska.

Grzybica stóp – objawy

Dermatofity lubią wilgotne i ciepłe środowisko. Stąd pojawiają się one najczęściej na zewnętrznej części naskórka, zwykle między czwartym a piątym palcem, gdzie jest najwilgotniej. Nieleczone rozprzestrzeniają się, w konsekwencji powodując również grzybicę paznokci.

Najczęstsze objawy grzybicy stóp to:

  • zaczerwienienie,
  • łuszczenie się skóry,
  • pękanie naskórka (głównie między palcami),
  • ból i pieczenie,
  • nieprzyjemny zapach.

Grzybica stóp i grzybica paznokci – leczenie

Infekcja grzybicza wymaga leczenia, ponieważ nie zniknie sama. Po wykonaniu badań laboratoryjnych specjalista dermatolog-wenerolog zleci odpowiednią terapię. Zazwyczaj opiera się ona na miejscowym stosowaniu leków na grzybicę paznokci i stóp w postaci maści, kremów i żeli zawierających substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Czasami stosowany bywa również specjalny lakier na grzybicę paznokci, którym przez kilka tygodni smaruje się zainfekowaną płytkę.

Jeśli miejscowe leczenie grzybicy paznokci i/lub stóp nie przynosi efektów, lekarz może zalecić przyjmowanie leków doustnych. Taka terapia trwa z reguły od 4 do 6 tygodni.

Grzybica paznokci i grzybica stóp – jak zapobiegać?

Grzybicy da się zapobiec, a kluczem do sukcesu jest odpowiednia higiena stóp. Jak należy dbać o stopy?

  • Kontrolujmy stan stóp, zwracając uwagę na zmiany koloru oraz faktury skóry i paznokci.
  • Dokładnie myjmy stopy i wycierajmy je do sucha.
  • Zadbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry.
  • Nośmy odpowiednio dobrane obuwie.
  • Unikajmy chodzenia boso w miejscach publicznych.

Jeśli jednak zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie zwlekajmy i umówmy się na wizytę u specjalisty. Grzybica jest bardzo zaraźliwa!

Artykuły powiązane

Ciało

Lipoliza iniekcyjna - co to jest

Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.

Ciało

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.

Ciało

Pękająca skóra na dłoniach

Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotem.

Artykuły polecane dla Ciebie