Grzybica stóp i paznokci to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Jest traktowana jako nieestetyczna i wstydliwa, a nieleczona może prowadzić do dalszych powikłań.

Lato to czas, gdy chętnie odkrywamy stopy. Czasami jednak jest to krępujące, bo pojawiła się wstydliwa dolegliwość - grzybica. Dotyka ona wielu Polaków, ale nie warto sią załamywać, można z nią skutecznie walczyć!

Rozwojowi grzybicy sprzyja kilka okoliczności: noszenie syntetycznych skarpet, za małego obuwia, a także uprawianie niektórych sportów jak pływanie, piesze wycieczki oraz biegi długodystansowe. Wszelkie momenty, gdy stopy przez dłuższy czas narażone są na pocenie, wilgoć i drobne urazy sprzyjają rozwojowi grzybicy. Na zachorowanie często narażeni są także korzystający z zaniedbanych szatni i pryszniców.

Infekcja grzybiczna wymaga leczenia, bo nie zniknie sama. Przyczyną powstania grzybicy są dermatofity, czyli grzyby atakujące tylko skórę, paznokcie oraz włosy. Częściej dotyczy ona stóp niż dłoni powodując ich systematyczne niszczenie. Zwykle grzybicze zakażenie paznokci zaczyna się od odbarwienia części rogu paznokcia i rozprzestrzenia się na naskórek. Dodatkowo dochodzi do zgrubienia płytki paznokcia, a także jej deformacji. Paznokcie robią się łamliwe, a warstwa zewnętrzna łuszczy się.

Dermatofity lubią wilgotne i ciepłe środowisko. Stąd pojawiają się one na zewnętrznej części naskórka, najczęściej między czwartym a piątym palcem, gdzie jest najwilgotniej. Nieleczone rozprzestrzeniają się w konsekwencji mogąc powodować grzybicę paznokci. Najczęstsze objawy grzybicy stóp to: zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, pękanie naskórka (głównie między palcami), ból i pieczenie, często też nieprzyjemny zapach.

Jak zapobiegać?

Grzybicy da się zapobiec, a kluczem do sukcesu jest odpowiednia higiena stóp. Jak należy dbać o stopy:

  •  Kontroluj stan stóp zwracając uwagę na zmiany koloru oraz faktury skóry i paznokci
  •  Dokładnie myj stopy, a następnie wycieraj do sucha
  •  Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry
  •  Noś odpowiednio dobrane obuwie
  •  Unikaj chodzenia boso w miejscach publicznych

W przypadku wystąpienia zmian skórnych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Po wykonaniu badań laboratoryjnych, zleci on odpowiednie leczenie. Nie zwlekaj i umów się na wizytę, bo grzybica jest bardzo zaraźliwa a zdrowie jest w zasięgu ręki.