Pękające opuszki palców

Ciało

Pękanie opuszków palców to problem, z którym spotyka się większość z nas. Przyczyną jest zniszczenie warstwy hydrolipidowej skóry. Sprawdź jak zapobiegać i leczyć pękające opuszki palców. 

Warstwa hydrolipidowa skóry

Najbardziej zewnętrzną warstwę skóry stanowi warstwa rogowa. Pokryta jest ona płaszczem hydrolipidowym. Jak sama nazwa wskazuje składają się na niego lipidy, czyli tłuszcze oraz woda. To właśnie jego obecność jest niezwykle ważna dla utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry. Stanowi on bowiem barierę okluzyjną, a więc warstwę, która zmniejsza lub uniemożliwia odparowanie wody z naskórka. Ponadto stanowi pewnego rodzaju mur obronny dla twojej skóry. Chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych: zanieczyszczeniami, promieniowaniem UV czy substancjami chemicznymi. Jest odpowiedzialny za procesy wchłaniania oraz przenikanie różnych substancji do wnętrza skóry. Wpływa również na elastyczność twojej skóry, sprawiając, że jest ona gładka, jędrna i miękka. Twoja skóra pozbawiona ochronnej warstwy tłuszczu szybko utraci elastyczność i zacznie pękać. 

Dlaczego skóra pęka?

Pękanie skóry, w tym opuszków palców może być przede wszystkim wywołane przez dwie grupy czynników. Pierwsze to czynniki środowiskowe: substancje chemiczne, klimat oraz geny. Druga to choroby skóry o podłożu alergicznym: alergie, atopowe zapalenie skóry, egzema.

Dodatkowo może się do tego przyczynić nieprawidłowa lub niedostateczna pielęgnacja skóry dłoni. Twoja skóra będzie bardziej narażona na pękanie zwłaszcza, gdy dopuścisz do jej przesuszenia. Prowadzi do niego nadmierny kontakt z wodą. Woda powoduje wypłukiwanie lipidów z ochronnego płaszcza. Uważaj również na agresywne środki czystości. Prowadzą one do naruszenia bariery ochronnej i uszkodzenia płaszcza lipidowego. Ważnym czynnikiem wpływającym na stan twojej skóry są również wahania hormonalne. Jeśli chorujesz przykładowo na niedoczynność tarczycy lub cukrzycę  jesteś tym bardziej narażony na pękanie opuszków palców. Nie bez znaczenia jest też dieta niedoborowa w witaminę A oraz witaminy z grupy B. 

Nawilżenie, czyli profilaktyka pękania skóry

Jeśli występuje u ciebie tendencja do pękania opuszków palców szczególnie zadbaj o pielęgnację swojej skóry. Nawilżaj i natłuszczaj dłonie. Zwłaszcza po myciu dłoni czy dłuższym kontakcie z wodą. Sprawisz, ze twoja skóra zachowa elastyczność i jędrność. Zabezpieczysz ją również przed nadmiernym przesuszeniem. Doskonale sprawdzą się kremy na bazie mocznika i pantenolu. Pamiętaj o wieczornej pielęgnacji. Nawilżające kremy zastąp tłustymi lub maściami na bazie parafiny, lanoliny, wazeliny oraz ceramidów, Nie zapomnij również o swojej diecie. Zadbaj, aby znalazły się w niej źródła witaminy A, E oraz witamin z grupy B. Chroń swoje dłonie przed działaniem substancji chemicznych. Sięgając po detergenty zabezpiecz dłonie rękawiczkami. 

Chroń dłonie przed zimnem i wiatrem – są to czynniki dodatkowo wysuszają skórę i powodujące jej pękanie.

Leczenie pękających opuszków palców

Jednym z elementów leczenia pękających opuszków palców jest ich zabezpieczenie. W tym celu użyj plastra. Nie tylko złagodzisz w ten sposób ból. Unikniesz również infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych. Możesz też użyć specjalnego preparatu zawierającego w swoim składzie: kwas mlekowy, glicerynę, alantoinę i prowitaminę B5. Tworzy on ochronną powłokę w miejscu ran. Pomocna może okazać się maść z witaminą A, jeśli problem wynika z jej niedoboru. Stosuj ją na noc.

Skuteczny w leczeniu pękających opuszków palców będzie olejek z drzewa herbacianego i sok z aloesu. Zawierają one substancje bioaktywne , które hamują rozwój bakterii oraz grzybów. Zwróć uwagę na swoją dietę. Dostarczaj z nią produkty, które będą źródłem witaminy E, A oraz witamin z grupy B, a także cynku, selenu i magnezu. Codziennie spożywaj oleje roślinne, świeże warzywa, owoce, przetwory mleczne, a dwa razy w tygodniu także ryby. 

Jeśli mimo podjętych działań twoja skóra w miejscu pęknięć nie goi się lub problem nawraca skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Pomoże on ustalić przyczynę problemu i podjąć skuteczne leczenie. 

Artykuły powiązane

Ciało

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.

Ciało

Lipoliza iniekcyjna - co to jest

Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.

Ciało

Pękająca skóra na dłoniach

Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotem.

Artykuły polecane dla Ciebie