Ospę kojarzysz przede wszystkim jako chorobę objawiającą się charakterystycznymi, swędzącymi krostkami. Co jeszcze powinno sie wiedzieć na temat tej choroby, by skutecznie z nią walczyć?


Ospa wietrzna – występowanie i objawy choroby

Ospa wietrzna, z języka łacińskiego varicella, to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus ospy wietrznej i półpaśca VZV (Varicella Zoster Virus). Najczęściej dotyka ona dzieci, występuje powszechnie na całym świecie,  z liczbą zachorowań sięgającą 60 milionów rocznie. Szacuje się, że 50% wszystkich zachorowań następuje pomiędzy 5. a 9. rokiem życia, a do 90% z nich stwierdza się przed ukończeniem 15. roku życia. Zachorowanie w wieku dorosłym jest obarczone cięższym przebiegiem i wyższym ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań, szczególnie u kobiet w ciąży. Ospę wietrzną przechodzi się raz w życiu, jednak wirus pozostaje w organizmie i może wywołać w przyszłości półpaśca – objawiającego się wysypką w miejscach przebiegu nerwów i nerwobólami. Wirus ospy wietrznej przenoszony jest drogą kropelkową, zarażamy się nim poprzez kontakt z chorą osobą. Zakaźna jest również zawartość pojawiających się na skórze pęcherzyków.
Pierwsze symptomy choroby pojawiają się po upłynięciu 2-3 tygodni od zakażenia wirusem. Dwa główne objawy towarzyszące ospie wietrznej to wysoka gorączka i charakterystyczna wysypka. Pojawia się ona w formie plamek, które następnie przekształcają się w zaczerwienione, swędzące grudki. Grudki po kilku godzinach zmieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Po 2-3 dniach powstałe pęcherzyki przechodzą w krosty, które po kolejnych 3-4 dniach zasychają tworząc strupki. Wysypka zlokalizowana jest na tułowiu, szyi, twarzy, głowie, ramionach i nogach, niekiedy w miejscach intymnych. Dłonie i stopy zwykle pozostają wolne od wykwitów. Głównym problemem jest znaczny świąd towarzyszący wysypce. Inne objawy pojawiające się u chorych na ospę wietrzną to bóle głowy, mięśni, utrata apetytu, ogólne osłabienie, rozbicie i złe samopoczucie.

Leczenie ospy wietrznej

Ospa wietrzna leczona jest objawowo. W celu zbicia gorączki zastosuj u swojej pociechy paracetamol. Kwas acetylosalicylowy jest przeciwwskazany poniżej 12 roku życia, więc nie może posłużyć do obniżenia temperatury u dziecka. Również ibuprofen nie powinien być stosowany w tym celu, ponieważ istnieje ryzyko zaostrzenia objawów skórnych. Głównym problem, z którym przyjdzie Ci walczyć jest jednak swędząca wysypka. Aby pomóc dziecku przejść przez te przykre dolegliwości zastosuj się do kilku porad. Obetnij dziecku paznokcie i załóż na noc bawełniane rękawiczki, zminimalizujesz w ten sposób ryzyko uporczywego drapania, które może doprowadzić do nadkażeń krost, skutkujących powikłaniami w postaci liszajca czy ropnych zakażeń skóry. Często zmieniaj piżamę i pościel, stosuj kąpiele w wodzie z nadmanganianem potasu lub z siemieniem lnianym – przyniesie to ulgę Twojemu dziecku. Po kąpieli nie pocieraj skóry lecz delikatnie osuszaj ją ręcznikiem. Na krostki możesz zastosować gotowe, dostępne bez recepty preparaty chłodzące i przynoszące ulgę przy świądzie występujące w postaci żelu czy pianki. W leczeniu ospy wietrznej zastosowanie znajdują niekiedy także leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd i wykazują działanie nasenne. W szczególnie ciężkich przypadkach ospy lekarz może przypisać leki przeciwwirusowe.

Pamiętaj, że chorobę trzeba wyleczyć do końca, zalecany jest odpoczynek w łóżku. Gdy Twoje dziecko zachoruje na ospę wietrzną pozostań w kontakcie z lekarzem, szczególnie jeżeli wysypka jest bardzo obfita. Ospa wietrzna prowadzić może do poważnych powikłań takich jak: zakażenia skóry czy  niebezpieczne dla życia zapalenie płuc lub  opon mózgowych. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości, choroba 
u dzieci wykazuje bowiem na ogół łagodny przebieg.