Komu przydadzą się badania wysiłkowe?
Jeśli uprawiasz sport, lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną, musisz wiedzieć na ile Cię stać.
Twój organizm to skarbnica wiedzy na temat Twoich możliwości. Korzystają z niej nie tylko sportowcy, ale także pacjenci kardiologiczni, którzy mogą wyznaczyć sobie limity w pracy czy codziennym życiu. Dzięki badaniom wisiłkowym można zadbać o bezpieczeństwo i optymalne planowanie wysiłku. Na czym polegają badania wysiłkowe i co można zyskać, mówi Dr n.med Andrzej Światowiec.
Zobacz jak wyglądają badania badania wysiłkowe w Enel-sport.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Do czego służy ergospirometria?
Ergospirometria jest badaniem wykonywanym w celu oceny wydolności oddechowo krążeniowej, a także w celu monitorowania przebiegu rehabilitacji oraz efektów treningu fizycznego.
Badania genetyczne dla sportowców
Badanie genetyczne dla sportowców mają na celu wykrycie ewentualnych mutacji genów zwiększających ryzyko obciążeń wynikających z uprawiania sportu.
Spirometria - co to jest, do czego służy?
Spirometria to badanie służące do pomiaru objętości powietrza wydychanego z płuc a także natężenia jego przepływu podczas wdechu i wydechu. Pozwala na ocenę wentylacji płuc u osób z dusznością, świszczącym oddechem, sapaniem, przewlekłym duszącym kaszlem czy bólem w klatce piersiowej.
Sport ekstremalny: badania!
- Chciałbym długo żyć, więc przed każdym wyzwaniem trzeba się badać, tym bardziej przy aktywnym trybie życia - mówi z uśmiechem Andrzej Bargiel, znany polski narciarz i himalaista.
Sport: doping genetyczny
Do organizmu sportowca dostarcza się pożądane geny lub modyfikacja genetyczna zachodzi już w fazie embrionalnej. Czy tak wygląda dopingowa przyszłość sportowej rywalizacji?