Sport ekstremalny: badania!

diagnostyka-obrazowa

- Chciałbym długo żyć, więc trzeba się badać, tym bardziej przy aktywnym trybie życia - mówi z uśmiechem Andrzej Bargiel, znany polski narciarz i himalaista.

Każda aktywność fizyczna wymaga zdrowia, w sportach zimowych wydolność i sprawność organizmu niejednokrotnie może mieć wartość życia.. Odpowiednie badania są niezbędne by sprawdzać swoje możliwości, budować formę, czy mierzyć się z trudnymi wyzwaniami. Podjęta przez Andrzeja Bargiela próba wejścia na K2 i zjechania ze szczytu na nartach, była wyzwaniem ekstremalnym, stąd też współpraca, którą sportowiec podjął z Enel-Sport. - Tu są po prostu bardzo dobrzy specjaliści, którzy sprawdzają jak wygląda stan mojego zdrowia i czy coś się czasem nie psuje - mówi uśmiechnięty Bargiel. - Dokładne dane dotyczące  organizmu, to możliwość dobrego przygotowania się do naszego celu, kto chce to zrobić dobrze, musi się badać - zaznacza.

Medyczne przygotowania do górskiej wyprawy Bargiel rozpoczynał od najbardziej podstawowych badań, jak choćby badanie krwi, przechodził też jednak badania specjalistyczne. - To rozmaite badania motoryczne, badano też moją wydolność i to w różnych momentach, bo przecież człowiek nie jest cały czas w najwyższej formie, a przygotować trzeba się optymalnie - opowiada sportowiec. - Dzięki wynikom badań wiem, jak się przygotowywać, żeby nie przesadzić i rozsądnie zmierzać do celu krok po kroku - mówi Bargiel, który zdaje sobie sprawę, że złe przygotowania do wyprawy, mogą mieć fatalne skutki. Warto brać przykład z tak doświadczonego sportowca, nauka na własnych błędach w tej kwestii może okazać się zgubna. 
 
Badania przed górską wyprawą to dobry pomysł nie tylko dla zawodowców, ale też amatorów, którzy wybierają się w góry na narty czy snowboard - Czasem brakuje nam równowagi mięśniowej, treningu ogólnorozwojowego, liczy się nasza elastyczność, to jak organizm zachowuje się np. przy upadkach - wylicza Bargiel.  - Wyniki badań pozwalają zaplanować przygotowania do każdej formy aktywności i warto robić to dla swojego bezpieczeństwa - podkreśla sportowiec. Nic dodać, nic ująć!

Artykuły powiązane

diagnostyka-obrazowa

Sport: doping genetyczny

Do organizmu sportowca dostarcza się pożądane geny lub modyfikacja genetyczna zachodzi już w fazie embrionalnej. Czy tak wygląda dopingowa przyszłość sportowej rywalizacji?

diagnostyka-obrazowa

Spirometria - co to jest, do czego służy?

Spirometria to badanie służące do pomiaru objętości powietrza wydychanego z płuc a także natężenia jego przepływu podczas wdechu i wydechu. Pozwala na ocenę wentylacji płuc u osób z dusznością, świszczącym oddechem, sapaniem, przewlekłym duszącym kaszlem czy bólem w klatce piersiowej. 

Artykuły polecane dla Ciebie