Pierwsze objawy ciąży – jak rozpoznać ciążę?
Pierwsze objawy z reguły zauważalne są już około 4-6 tygodnia ciąży. Najczęściej wymienianym objawem ciąży jest brak miesiączki lub jej opóźnienie. Kobiecie w ciąży towarzyszą objawy podobne do objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli płaczliwość i labilność emocjonalna oraz większa senność. U większości kobiet symptomy pojawiają się około 4-6 tygodnia ciąży.
Typowe pierwsze objawy ciąży:
- nudności i wymioty, najczęściej występujące rano lub wieczorem, nasilające się przy pojawiającym się stresie
- zawroty głowy, mogą towarzyszyć im także zasłabnięcia
- brak miesiączki, bądź jej opóźnienie (może pojawić się także delikatne krwawienie, tzw. plamienie)
- powiększone i wrażliwe piersi
- zmienność nastrojów
- wzmożona wrażliwość na zapachy (często dym papierosowy i kawa, perfumy)
- zmęczenie (nadmierna senność)
- częste oddawanie moczu
- zmienność nastrojów
Najprostszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi, czy jesteś w ciąży jest wykonanie testu ciążowego z moczu. Jeżeli miesiączka nie pojawiła się a minęły dwa tygodnie od jej terminu warto skonsultować się z ginekologiem.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Sieć enel-med dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Osoby z niepełnosprawnościami często spotykają się z barierami, które utrudniają dostęp do opieki medycznej. W odpowiedzi na te wyzwania, nasze oddziały zostały zaprojektowane tak, aby wszyscy, niezależnie od swoich możliwości ruchowych, mogli z łatwością i komfortem korzystać z naszych usług.
Co jeść w ciąży?
Co kobieta powinna jeść podczas ciąży? Co może zaszkodzić? Dlaczego należy wykreślić z diety sushi? O zaleceniach dla kobiet w ciąży mówi dietetyk Natalia Torchała.
Bezpieczna ciąża: badania genetyczne
Badania genetyczne dla par planujących ciążę to możliwość określenia zagrożenia, by jeśli się ono pojawi, szybko rozpocząć walkę o zdrowie swoje i dziecka.
Dolegliwości w ciąży
Ciąża wiąże się z szeregiem zmian w organizmie kobiety. Pojawiają się zmiany hormonalne i nierzadko dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie. Sprawdź jak sobie z nimi radzić.
Ćwiczenia podczas ciąży?
Ćwiczenia podczas ciąży to pomoc dla kręgosłupa, łagodzenie stresu i lepsze samopoczucie. - Łatwiej też dojść do formy po porodzie - mówi Milena Kowalczyk-Winogrodzka z Enel-sport.