Czy palenie papierosów zwiększa ryzyko zarażenia koronawirusem?

Koronawirus

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na tak zadane pytanie nie odpowiada jednoznacznie, ale przestrzega, że palacze są najprawdopodobniej dużo bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. Także przebieg choroby COVID-19 u osób palących papierosy może przebiegać dużo poważniej, chińskie badania wykazują znacząco większy odsetek przypadków śmiertelnych wśród palących, niż wśród osób unikających zabójczego nałogu palenia tytoniu. Na 1099 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków COVID-19 aż 12,4% czynnych palaczy zmarło, wymagało przyjęcia na oddział intensywnej terapii lub wentylacji mechanicznej.

dr n. med. Katarzyna Skórzewska, redaktor merytoryczna enel-zdrowie

Koronawirus: przez palce do ust

Pierwszym z powodów, dla których rośnie prawdopodobieństwo zakażenia się koronawirusem są palce palacza, poprzez które podczas palenia zwiększa się ryzyko przeniesienia wirusa z rąk do ust. Poza tym palenie niszczy niektóre naturalne mechanizmy obronne płuc i tym samym zwiększa podatność na COVID-19. To dotyczy nie tylko palaczy zwykłych papierosów, ale również miłośników wapowania, czyli zaspokajania potrzeb nikotynowych za pomocą elektronicznych papierosów.

Koronawirus - chińskie badania

Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych opublikował wyniki wstępne przeglądu przypadków COVID-19 w Chinach z które pokazują, że palacze mogli rozwinąć cięższą postać choroby niż osoby niepalące. WHO z kolei przyznała, że badanie ponad 50 tysięcy potwierdzonych laboratoryjnie przypadków w Chinach pokazuje, że surowy wskaźnik śmiertelności u pacjentów zarażonych przez koronawirus jest znacznie wyższy wśród osób z chorobami układu krążenia, cukrzycą, nadciśnieniem, przewlekłą chorobą układu oddechowego lub rakiem niż u tych, u których wcześniej nie występowały przewlekłe schorzenia, ryzyko dla palaczy rośnie.

Jeszcze bardziej przerażające dla palaczy wyniki opublikowali chińscy naukowcy. Guan W, Ni Z i Hu Y w artykule naukowym "Charakterystyka kliniczna choroby koronawirusowej 2019 w Chinach" stwierdzili, że na 1099 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków COVID-19 aż 12,4% obecnych palaczy zmarło, wymagało przyjęcia na oddział intensywnej terapii lub wentylacji mechanicznej. W porównaniu z 4,7% wśród osób nigdy nie palących. Koronawirus jest więc dla osób palących papierosy duży groźniejszy, niż dla niepalących.

Koronawirus - tytoń a układ oddechowy

Światowa Organizacja Zdrowia dawno temu udowodniła, że tytoń ma ogromny wpływ na zdrowie układu oddechowego. Jego palenie jest najczęstszą przyczyną raka płuc. Ponadto palenie jest również najważniejszym czynnikiem ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Palenie uważane jest za czynnik ryzyka każdej infekcji dolnych dróg oddechowych, a koronawirus, który powoduje COVID-19, wpływa przede wszystkim na układ oddechowy, często powodując łagodne lub ciężkie uszkodzenie dróg oddechowych. Gdy te dwa zdania zestawimy obok siebie, to ustalenie wniosków nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Aby jednak dokładnie potwierdzić wpływ palenia, na zwiększone ryzyko zakażenia się koronawirusem, wciąż potrzeba większej ilości badań.

Palenie tytoniu a serce

Uzależnieni od nikotyny są również zdecydowanie bardziej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe. Palenie ma wiele negatywnych skutków dla funkcji serca i układu krążenia. Choroby sercowo-naczyniowe mają oczywiście olbrzymi związek z panującą obecnie pandemią wywołaną przez koronawirus.

Badania WHO wykazały, że pacjenci z COVID-19 w Chinach mający również współistniejące choroby sercowo-naczyniowe byli bardziej narażeni na cięższe objawy choroby wywołanej koronawirusem. Osłabiony układ sercowo-naczyniowy pacjentów z koronawirusem sprawia, że znacząco zwiększa się ryzyko śmierci.

Koronawirus - palenie zabija

Z coraz liczniejszych publikacje na temat wpływu palenia na COVID-19 płyną niepokojące dla palaczy wnioski. Być może jednym z nielicznych plusów światowej pandemii koronawirusa będzie masowe porzucenie tego nałogu. "Nie ma lepszego momentu na zerwanie z nałogiem palenia" - uważa dr Neal Patel z Kliniki Mayo, czyli amerykańskiej organizacja non-profit działającej w branży medycznej, która zatrudnia blisko 5 tysięcy lekarzy i naukowców./p>

Palenie lub vaping niszczy rzęski w płucach. To są małe, owłosione mieszki włosowe, które pomagają wychwytywać wirusy i zanieczyszczenia oraz przenosić je w górę i na zewnątrz, aby nie pozostały w płucach i nie powodowały problemów. Rzęski stanowią jeden z głównych systemów obrony przed infekcją. Bez rzęsek palacze są bezbronni" - nie pozostawia wątpliwości dr Patel. Jest zatem prawdopodobne, że to ostatnia szansa na rzucenie papierosów. Kolejnej może już nie być.

Artykuły powiązane

Koronawirus

Deksametazon w terapii koronawirusa. Czy jest skuteczny?

Walka z pandemią wirusa SARS-COV-2 jest prowadzona na różne sposoby – z jednej strony szczepimy się kolejnymi dawkami, z drugiej naukowcy wciąż szukają skutecznych leków mogących pomóc w walce z COVID-19. Rozwiązań poszukują także wśród znanych, sprawdzonych leków.

Koronawirus

Koronawirus a płuca - jak choroba wpływa na ten organ?

Jak koronawirus wpływa na komórki nabłonka płuc? Czy zmiany powstałe w przebiegu COVID-19 są odwracalne? Dlaczego stosowanie się do zaleceń może uratować życie? Dowiedz się jakie jest jedno z najpoważniejszych powikłań przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i czy można mu zapobiec.

Koronawirus

Czy noszenie maski może chronić przed zakażeniem koronawirusem?

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan i dotarła do Europy, spowodowała wzrost sprzedaży masek, które w opinii wielu nabywców mają ochronić ich przed chorobą. Czy to prawda? Czy noszenie maski może rzeczywiście uchronić przed zakażeniem koronawirusem?

Koronawirus

Koronawirus a udar - dlaczego zagrożenie wzrasta?

Udar mózgu należy w Europie do najczęstszych przyczyn zgonów i trwałej niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Dowiedz się, dlaczego w przebiegu COVID-19 może dojść do udaru mózgu, a także jak go rozpoznać i co zrobić w przypadku podejrzenia udaru.

Koronawirus

Koronawirus (SARS-CoV-2)

Na najważniejsze pytania o koronawirus SARS-CoV-2 odpowiada specjalista chorób zakażnych dr n. med. Wojciech Basiak. Jak można się zarazić i jak zminimalizować ryzyko zarażenia? Czy produkty zamawiane z Chin przez internet mogą być niebezpieczne? Dlaczego przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko grypie?

Artykuły polecane dla Ciebie