Koronawirus

Koronawirus

Nuvaxovid – nowa szczepionka do walki z wirusem SARS-CoV-2

Walka z globalną pandemią koronawirusa trwa kolejne miesiące, a w Polsce przechodzimy przez czwartą falę wywoływanej przez niego groźnej choroby COVID-19. W kluczowej fazie pandemii pojawiła się pozytywna informacja o dopuszczeniu do obrotu kolejnej, piątej szczepionki opartej na stosowanej od lat technologii rekombinowanego białka.

Koronawirus

Molnupiravir – czy jego wynalezienie będzie przełomem w leczeniu COVID-19?

Tak długo, jak SARS-CoV-2 będzie określany przez Światową Organizację Zdrowia zagrożeniem dla zdrowia publicznego, ośrodki naukowe będą poszukiwały sposobów na walkę z tym groźnym wirusem. Jednym z leków dających nadzieję na przełom w leczeniu SARS-CoV-2 jest zatwierdzony w Wielkiej Brytanii lek przeciwwirusowy o nazwie Molnupiravir, który ma szerokie spektrum działania.

Koronawirus

Czy koronawirus infekuje jądra, powodując bezpłodność?

Wirus SARS-CoV-2 to zupełnie nowy patogen, jednak naukowcy szybko zorientowali się, że infekuje nie tylko płuca, ale może powodować powikłania w całym organizmie człowieka. Zagrożony jest więc nie tylko – jak myślano na początku pandemii - układ oddechowy, ale także serce, nerki, wątroba i wiele innych narządów.

Koronawirus

Deksametazon w terapii koronawirusa. Czy jest skuteczny?

Walka z pandemią wirusa SARS-COV-2 jest prowadzona na różne sposoby – z jednej strony szczepimy się kolejnymi dawkami, z drugiej naukowcy wciąż szukają skutecznych leków mogących pomóc w walce z COVID-19. Rozwiązań poszukują także wśród znanych, sprawdzonych leków.

Koronawirus

Czy będzie konieczna trzecia dawka szczepionki na COVID-19?

Trwają dyskusje na temat konieczności zastosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Rada Medyczna przy Premierze rekomenduje jej wprowadzenie dla wybranych grup, między innymi pacjentów onkologicznych, osób po przeszczepach czy dializowanych. Nie ma obecnie rekomendacji dotyczących szczepienia trzecią dawką wszystkich.