Obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych został zniesiony 28 marca 2022 roku. Jednak ich zakładanie jest zalecane w przypadku przebywania w dużych skupiskach ludzkich.
W ostatnim czasie po kolejnej fali zakażeń wirusem SARS-CoV-2 odnotowujemy spadek liczby zarażonych. Coraz więcej krajów rozważa złagodzenie restrykcji epidemicznych.
Wirus SARS-COV-2, który powoduje chorobę COVID-19, może zainfekować nie tylko układ oddechowy, ale wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu, także na układ rozrodczy mężczyzn.
Pandemia COVID-19 wywarła niszczący wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi na całym świecie. Przeprowadzane stale badania pozwalają na poszerzanie wiedzy odnośnie wirusa SARS-CoV-2, który infekuje nie tylko – jak myślano na początku - płuca, ale może powodować powikłania w całym organizmie człowieka.
Walka z globalną pandemią koronawirusa trwa, w marcu miną dwa lata, od kiedy w Polsce pojawił się pierwszy przypadek zachorowania na SARS-CoV-2. Lawinowy wzrost zakażeń w pierwszych tygodniach 2022 roku spowodował sytuację, w której Minister Zdrowia podczas konferencji 17 stycznia 2022 roku ogłosił, że „piąta fala staje się już faktem”.
Omikron to wariant koronawirusa Sars-CoV-2, który został zidentyfikowany w połowie listopada 2021. Jest bardziej zakaźny niż dotychczas poznane warianty, jego pojawienie się może zadecydować o dalszym przebiegu epidemii.
Od połowy grudnia w Polsce wykonywane są szczepienia przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Szczepionki podawane dzieciom są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.
Walka z globalną pandemią koronawirusa trwa kolejne miesiące, a w Polsce przechodzimy przez czwartą falę wywoływanej przez niego groźnej choroby COVID-19. W kluczowej fazie pandemii pojawiła się pozytywna informacja o dopuszczeniu do obrotu kolejnej, piątej szczepionki opartej na stosowanej od lat technologii rekombinowanego białka.
Stosowanie preparatów różnych firm podczas przyjmowania poszczególnych dawek szczepionki przeciw COVID-19 jest bezpieczne, a nawet zalecane.
Tak długo, jak SARS-CoV-2 będzie określany przez Światową Organizację Zdrowia zagrożeniem dla zdrowia publicznego, ośrodki naukowe będą poszukiwały sposobów na walkę z tym groźnym wirusem. Jednym z leków dających nadzieję na przełom w leczeniu SARS-CoV-2 jest zatwierdzony w Wielkiej Brytanii lek przeciwwirusowy o nazwie Molnupiravir, który ma szerokie spektrum działania.