Zimą czy wczesną wiosną zmrok zapada wcześniej, rano później wstaje słońce, a temperatury – przynajmniej w teorii – spadają poniżej zera. W Stanach Zjednoczonych pół miliona ludzi cierpi na depresję zimową, a według Kliniki w Cleveland, od 10 do 20 procent Amerykanów ma co roku do czynienia z łagodną formą zimowego przygnębienia. W Polsce trudno o tego rodzaju statystyki, jednak przyjmuje się, że sytuacja wygląda podobnie. Czy możemy coś zrobić, aby poprawić swój nastrój „domowymi” sposobami? Eksperci są zgodni – udowodniono, że drobne, codzienne działania, mogą mieć wpływ na Twoje dobre samopoczucie. Zanim więc poddasz się chandrze, sprawdź nasze sposoby na jej pokonanie!
Spis treści:
- Wybierz każdego dnia jedną rzecz, na którą będziesz z niecierpliwością czekać
- Przenieś swoje stanowisko pracy bliżej okna i posprzątaj na biurku
- Zrób sobie selfie
- Rozpocznij dzień od energetycznej piosenki
- Popatrz w lustro i powiedz sobie jakiś komplement
- Napisz wiadomość do kogoś, z kim od dawna nie masz kontaktu
- Pobaw się z psem
- Wypij kawę latté
- Spotkaj się z kimś pozytywnie nastawionym do życia
- Weź kilka głębokich oddechów
- W drodze do pracy posłuchaj zabawnego podcastu lub kabaretu
- Zrób coś, co od dawna odkładasz na później
- Skontaktuj się z kimś, kto według Ciebie może mieć kiepski humor
- Przemaluj ściany na inny kolor
- Kup sobie sweter w jasnym kolorze
- Zjedz na śniadanie jajka, ser i tofu
- Wypróbuj nowy przepis
- Zjedz... np. frytki!
- 19. Przypomnij sobie jakąś szczęśliwą chwilę z przeszłości
- Uśmiechnij się!
Wybierz każdego dnia jedną rzecz, na którą będziesz z niecierpliwością czekać
Czasami to w zupełności wystarczy. Wizja popołudniowego spaceru z ukochaną osobą, gorącej kąpieli po pracy, czy kubka gorącej czekolady przy ulubionym serialu pomoże nam przetrwać nawet najtrudniejszy dzień.
Przenieś swoje stanowisko pracy bliżej okna i posprzątaj na biurku
Badania jednoznacznie wskazują na to, że dostęp do światła słonecznego w miejscu pracy ma na nas zbawienny wpływ. A porządek na biurku? Cóż, bałagan powoduje zwiększenie poziomu stresu – więc poświęcenie czasu na reorganizację biurka może zarówno poprawić nastrój, jak i zwiększyć wydajność pracy.
Zrób sobie selfie
Może głupio to brzmi, ale badanie z roku 2016 opublikowane w czasopiśmie "Psychologia dobrego samopoczucia" wskazuje na to, że samo zrobienie sobie dobrego selfie poprawia samopoczucie. Podzielenie się tym zdjęciem z przyjaciółmi to dodatkowe punkty do szczęścia!
Rozpocznij dzień od energetycznej piosenki
Z samego rana włącz sobie piosenkę, która kojarzy ci się z zabawą, śmiechem i energią, a będziesz mieć prawdopodobnie dobry dzień, niezależnie od pogody. Taka piosenka zwykle zostaje w głowie na resztę dnia – skądś to znamy, prawda?
Popatrz w lustro i powiedz sobie jakiś komplement
Pewnie dziwnie to brzmi, ale działa. Znalezienie jednej rzeczy, którą naprawdę w sobie uwielbiasz, to idealny sposób na poprawę humoru. Tym razem nie skupiaj się więc na swoich niedoskonałościach, ale spróbuj zauważyć to, czego inni Ci zazdroszczą!
Napisz wiadomość do kogoś, z kim od dawna nie masz kontaktu
Wiemy, że w dzisiejszym zabieganym świecie trudno dbać o więzi społeczne – ale prawda jest taka, że przekładają się one bezpośrednio na nasze poczucie szczęścia, więc może warto utrzymywać kontakt z ludźmi? Pomyśl o kimś, z kim chcesz odnowić relacje i po prostu spróbuj – nic nie tracisz, a można wiele zyskać!
Pobaw się z psem
Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka – to także naturalny poprawiacz nastroju. Jeśli masz własnego zwierzaka, przytul go lub zabierz na spacer, a jeśli nie, znajdź takiego, któremu brakuje przyjaciela lub członka rodziny – tym sposobem wszyscy coś zyskają!
Wypij kawę latté
Picie kawy ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, ale jednym z najważniejszych z nich jest to, że zmniejsza ryzyko depresji, co potwierdzają badania przeprowadzone w 2011 roku przez portal JAMA Internal Medcine . A dlaczego akurat latté? Bo jest najpyszniejsza!
Spotkaj się z kimś pozytywnie nastawionym do życia
Dobry nastrój jest bardzo zaraźliwy, więc zadzwoń do znajomego, który zawsze jest w dobrym nastroju i wypij z nim szybką kawę (najlepiej latté!) lub idźcie razem na lunch. To na pewno bezpośrednio przełoży się na Twoje samopoczucie.
Weź kilka głębokich oddechów
To metoda stara jak świat – pod każdą szerokością geograficzną. Wykorzystuje układ nerwowy przywspółczulny (parasympatyczny), który na co dzień bierze udział np. w odpoczywaniu i trawieniu. Pomoże Ci poczuć harmonię z otaczającym światem!
W drodze do pracy posłuchaj zabawnego podcastu lub kabaretu
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój dzień zacznie się uśmiechem, posłuchaj swojego ulubionego podcastu lub komika w samochodzie, autobusie lub jeszcze w domu, podczas porannych przygotowań.
Zrób coś, co od dawna odkładasz na później
– Rzeczy, które robisz tylko dla siebie, zwiększają Twoje poczucie wartości – mówi Helena Plater-Zyberk, współzałożycielka sieci wzajemnego wsparcia – zrób coś, co od lat odkładasz na później: stwórz nowe playlisty, zrób porządek w ciuchach, albo po prostu wreszcie wymień baterie w pilocie.
Skontaktuj się z kimś, kto według Ciebie może mieć kiepski humor
– Może to starszy sąsiad, który ma problemy z odśnieżaniem lub sprzątaniem albo sklepikarz z sąsiedztwa, do którego zagląda mniej ludzi z powodu słabej pogody... Zaprzyjaźnij się z nimi – poleca Plater-Zyberk – Da Ci to poczucie celu, spełnienia, coś co wypełni codzienną pustkę.
Przemaluj ściany na inny kolor
Zimowe nastroje najlepiej poprawią kolory żółty i zielony, zaś niebieski wniesie spokój do pomieszczenia - tak przynajmniej twierdzi magazyn Health, warto spróbowac!
Kup sobie sweter w jasnym kolorze
Jeśli nie chcesz przemalowywać ścian, zainwestuj w kolorowe ciuchy. Większość zimowych ubrań jest ciemna, więc postaraj się to przełamać i gdy poczujesz doła, spróbuj jaśniejszych odcieni.
Zjedz na śniadanie jajka, ser i tofu
Badania opublikowane w 2016 roku w czasopiśmie Nutrients wskazują, że jeden z aminokwasów, tryptofan, może zwiększyć poziom serotoniny, „substancji szczęścia”. Pokarmy bogate w tryptofan to jajka, ser, indyk, łosoś i tofu.
Wypróbuj nowy przepis
Jeśli jest jakiś nowy przepis lub danie, którego chcesz nauczyć się gotować, warto poświęcić na to trochę czasu właśnie podczas zimowych miesięcy – poprawa humoru gwarantowana!
Zjedz... np. frytki!
Pyszne jedzenie powoduje, że mózg uwalnia endorfiny, poprawiające nastrój. Jak podaje Szpital Slidell Memorial, „każda potrawa, która sprawia, że leci Ci ślinka, da Ci prawdopodobnie zastrzyk endorfin”.
19. Przypomnij sobie jakąś szczęśliwą chwilę z przeszłości
Tak, czasami tyle wystarczy. Badania opublikowane w 2017 roku w magazynie Nature Human Behaviour wskazują na to, że „przywoływanie szczęśliwych wspomnień wywołuje pozytywne uczucia i poprawia samopoczucie”. Zatem – do dzieła!
Uśmiechnij się!
To rada ponadczasowa, nie tylko na zimę! Co ciekawe, jak wynika z badań Uniwerstytetu w Kansas, nawet nieszczery uśmiech „na siłę” i tak poprawia samopoczucie – korzystajcie więc z potęgi uśmiechu!
Proste, prawda? A do tego nie wymaga wiele wysiłku ani nakładów finansowych! Krótko mówiąc – warto spróbować. Pamiętaj jednak, że przy depresji, konieczna jest pomoc specjalisty, nasze rady pomogą poprawić samopoczucie przy jego sezonowej obniżce, nie będą jednak skuteczne jeśli walczy się z chorobą.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jadłowstręt psychiczny - anoreksja
Jadłowstręt psychiczny, to choroba klasyfikowana jako zaburzenie odżywiania. Zagraża nie tylko zdrowiu fizycznemu, lecz również życiu. Poznaj jej przyczyny, objawy i sposób leczenia.
Fobia społeczna - czym jest?
Dziś często mamy do czynienia ze strachem, którego nasilenie jest niezwykle silne w stosunku do przeżywanej sytuacji. Ogranicza on codzienne funkcjonowanie, zaburza koncentrację uwagi i powoduje wiele uciążliwych objawów somatycznych. Dowiedz się czym jest fobia społeczna, jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć.
Uzależnienie od kofeiny - czy rzeczywiście istnieje?
Kofeina jest substancją szeroko dostępną pod postacią nie tylko kawy, ale również herbaty, napojów energetyzujących czy czekolady. Należy do substancji psychoaktywnych, która spożywana przewlekle w dużych dawkach może skutkować uzależnieniem.
Terapia poznawczo-behawioralna
Często można się spotkać z postrzeganiem psychoterapii jako jakiegoś metafizycznego procesu. Nic bardziej mylnego. W terapii poznawczo- behawioralnej wszystkie techniki, modele teoretyczne i protokoły terapeutyczne są sprawdzone i poparte licznymi badaniami.
Czym jest jesienna chandra?
Jesienna chandra i gorsze samopoczucie o tej porze roku to często sezonowe zaburzenia afektywne. Sprawdź jakie są objawy jesiennej depresji i jak poradzić sobie z chandrą. Dowiedz się jak można pomóc sobie lub bliskim nam ludziom zmagającym się sezonową obniżką nastroju, zanikiem radości i optymizmu.