Jak przygotować się na narty?

Sport i fitness

W tym roku sezon narciarski niemal rozpieszcza miłośników zimowych sportowych aktywności. Nowicjusze, jak i doświadczeni narciarze muszą jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu organizmu do wzmożonego wysiłku - mówi fizjoterapeuta enel-sport Dominik Dyhdalewicz.

Narty-trening adaptacyjny

- Przygotowaniem do pierwszego kontaktu ze śniegiem na nartach czy snowboardzie jest wdrożenie treningu siłowego. Zaadaptowanie tkanek mięśniowych do wysiłku fizycznego, z którym nie mamy kontaktu niemal przez cały rok. Musimy zadbać o odpowiednią siłę, ale też stabilność naszego organizmu. Sama adaptacja tkanek trwa około 6-8 tygodni, dlatego należy około 2 miesiące przed planowym wyjazdem rozpocząć przygotowania naszego ciała do późniejszego "szusowania" po śniegu. Te treningi poprawią bezpieczeństwo, jak i usprawnią zakres naszego ruchu. Trening adaptacyjny warto wprowadzić również przed planowaną jazdą na łyżwach po długim rozbracie z tą formą aktywności fizycznej - mówi Dominik Dyhdalewicz, fizjoterapeuta Enel-Sport.

Jak uniknąć kontuzji na nartach

Wyjazd na stok bez wcześniejszej poprawy kondycji, może skutkować poważnymi kontuzjami. Jeśli jednak odpowiednio przepracowaliśmy okres przygotowawczy do samego wyjazdu, nie wolno zapominać o odpowiedniej rozgrzewce przed jazdą na stoku. Jeśli uzbroiliśmy się w cierpliwość i kilka tygodni wcześniej aktywnie dostosowaliśmy swoje ciało do wysiłku fizycznego na nartach lub snowboardzie, to kilka minut dłuższego oczekiwania na pierwszy zjazd w tym roku nam nie zaszkodzi. Wręcz uchroni przed bolesnymi dolegliwościami oraz poprawi komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny podczas urlopu.

Rozgrzewka na stoku

- Dbajmy o rozgrzewkę. Nie wychodźmy na stok narciarski bez rozgrzania naszego organizmu. Przed wyruszeniem na trasy narciarskie skorzystajmy z gum do rozciągania lub rollera. Możemy przeprowadzić kilkuminutową rozgrzewkę z ich pomocą jeszcze przed wyruszeniem z domu, jeśli mamy blisko do stoku narciarskiego. Wtedy nie musimy wozić ze sobą tych przyrządów chociaż same gumy nie zajmują dużo miejsca i nie obciążają naszego bagażu. Rozgrzewka uchroni nas przed kontuzjami i nieoczekiwanymi wydarzeniami, które mogą nam popsuć wyjazd na ferie zimowe - podkreśla Dyhdalewicz. 

Odzież na narty

Również istotna jest odpowiednia odzież narciarska. Strój należy skompletować wcześniej inwestując w dobrej jakości produkty. Niezbędna będzie odzież termoaktywna, która zapobiegnie wychłodzeniu organizmu. Kurtka i spodnie narciarskie ochronią nas przed deszczem i śniegiem. Zaopatrzmy się w dobre zimowe rękawice, a pod kaskiem narciarskim załóżmy kominiarkę, aby nie doprowadzić do przewiania i przeziębienia się.

Artykuły powiązane

Sport i fitness

Sportowa aktywność jesienią

- Jesień to znakomity czas, w którym możemy rozpocząć plany sylwetkowe, które chcemy zrealizować na wiosnę - mówi Dominik Dyhdalewicz, trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta kliniki Enel-Sport. 

Sport i fitness

Biegać lepiej i bezpieczniej

Biegamy w parkach, w lesie, po miejskich ulicach. Raz w tygodniu można wybrać się na trening lekkoatletyczny na profesjonalnej bieżni i pod okiem trenerów zadbać o zdrowe i bezpieczne bieganie.

Sport i fitness

Jak zacząć biegać?

 - Jeśli tylko nie ma przeciwskazań medycznych, każdy może dzięki bieganiu zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie - mówi były lekkoatleta, mistrz Europy i jeden z inicjatorów akcji Biegam Bo Lubię - Paweł Januszewski.

Sport i fitness

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego

- Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która coraz częściej dotyka sportowców zarówno amatorskich jak i zawodowych - mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski, specjalista ortopedii w klinice enel-sport. Dowiedz się więcej o zerwaniu więzadeł.

Artykuły polecane dla Ciebie