Jak się dogadać z kibicem?

Sport i fitness

Dlaczego kibic tak mocno przeżywa mecz i identyfikuje się z drużyną? Jak uniknąć konfliktów w związku związanych z kibicowaniem? Na te pytania odpowiada Paulina Nowak, psycholog Enel-Sport.

Co to znaczy kibicować? Dlaczego nadchodzącemu wydarzeniu sportowemu towarzyszą nerwy?

Przede wszystkim dlatego, że kibicowanie jest niczym innym, tylko poszukiwaniem ekscytacji i ciągłej zabawy. Nie można zapominać o budowaniu wspólnoty oraz rywalizacji. Przecież utożsamiamy się i kibicujemy jednej drużynie, a drugiej jednak mniej, żeby nie powiedzieć, że źle jej życzymy. Kibicowanie jest wpisane w naturę człowieka, w jego funkcjonowanie społeczne. Zaspokaja przynależność do grupy, daje nam poczucie wspólnoty. Czujemy się wówczas częścią czegoś większego.

Co się w nas dzieje w momencie kibicowania?

W naszym mózgu zachodzą podobne procesy jak w sytuacjach stresowych. Włączają się identyczne mechanizmy neurologiczne. Albo walczymy, albo uciekamy, stąd takie skoki napięcia towarzyszące temu emocje. W momencie sukcesu pojawia się wielka radość, a przy porażce smutek, niekiedy złość. To jest nasza ludzka natura.

A jak wytrzymać w relacji z kibicem, żeby nie było konfliktów?

Po pierwsze musimy ustalić sobie co kto lubi. Nie możemy drugiej osobie zabraniać przyjemności, a często nawet pasji. Dla wielu z nas kibicowanie jest świętym czasem. Ostatnio miałam taką sytuację, że wiózł mnie taksówkarz, który tak dobierał trasę, by zdążyć na ważny dla niego mecz. Spytałam, co na to jego żona? Otóż zachowała się najlepiej jak można. Dała mu czas i przestrzeń na to, by on mógł skupić się na swoim małym święcie. To działa w dwie strony. On później swojej żonie też daje czas, gdy ogląda swój ulubiony serial. Uważam, że jest to tylko i wyłącznie kwestia porozumienia, wypracowania kompromisu. Trzeba zrozumieć drugą stronę, ale też nie można jej zmuszać do współuczestniczenia.

Czy normalnym jest wpływ wyniku na nasze samopoczucie?

Nerwy są nadmierną reakcją. Problem polega na tym, że im bardziej się identyfikujemy z drużyną, to jeśli ona wygrywa sukces postrzegamy jako nasz. Wtedy jest przyjemnie, cieszymy się. Natomiast, gdy pojawia się porażka, również się z nią identyfikujemy. Żeby zachować zdrowie psychiczne należy zdać sobie sprawę, że owszem w pełni angażuję się w drużynę, ale to nie jest moja porażka. Będąc wiernym kibicem, dającym wsparcie nie możemy opuścić drużyny w momencie przegranej. Należy pamiętać, że jest to tylko sport, a sportowcy to tylko ludzie popełniający błędy jak każdy.

Artykuły powiązane

Sport i fitness

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego

- Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która coraz częściej dotyka sportowców zarówno amatorskich jak i zawodowych - mówi dr n. med. Jacek Jaroszewski, specjalista ortopedii w klinice enel-sport. Dowiedz się więcej o zerwaniu więzadeł.

Sport i fitness

Biegać lepiej i bezpieczniej

Biegamy w parkach, w lesie, po miejskich ulicach. Raz w tygodniu można wybrać się na trening lekkoatletyczny na profesjonalnej bieżni i pod okiem trenerów zadbać o zdrowe i bezpieczne bieganie.

Sport i fitness

Jak zacząć biegać?

 - Jeśli tylko nie ma przeciwskazań medycznych, każdy może dzięki bieganiu zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie - mówi były lekkoatleta, mistrz Europy i jeden z inicjatorów akcji Biegam Bo Lubię - Paweł Januszewski.

Sport i fitness

Sportowa aktywność jesienią

- Jesień to znakomity czas, w którym możemy rozpocząć plany sylwetkowe, które chcemy zrealizować na wiosnę - mówi Dominik Dyhdalewicz, trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta kliniki Enel-Sport. 

Artykuły polecane dla Ciebie