Białaczka w jamie ustnej – objawy
Białaczka to schorzenie układowe o różnym przebiegu i wielu symptomach. Pierwsze zmiany białaczkowe często pojawiają się w ustach. Jakie objawy białaczki w jamie ustnej może zauważyć stomatolog? Co powinno zaniepokoić nas podczas codziennej higieny jamy ustnej?
Białaczka to choroba nowotworowa układu krwiotwórczego, czyli krwi. Zalicza się ją do grupy nowotworów złośliwych. Ogólnie można powiedzieć, że białaczka polega na niekontrolowanym, nieprawidłowym i nadmiernym wytwarzaniu krwinek białych.
Zanim jednak u pacjenta dojdzie do rozwoju objawów, które zaniepokoją lekarza rodzinnego i doprowadzą do rozpoznania choroby, może upłynąć nieco czasu – pierwsze symptomy choroby zwykle nie są zbyt charakterystyczne. Jedne z pierwszych objawów często pojawiają się w jamie ustnej – może je więc jako pierwszy zauważyć stomatolog.
Białaczka – jama ustna jako miejsce symptomów
Wygląd jamy ustnej doświadczonemu dentyście może powiedzieć wiele nie tylko o tym, jak dbamy o zęby, ale też o naszym ogólnym stanie zdrowia. Obecność różnego rodzaju ran, owrzodzeń, krwawienia z dziąseł, wybroczyn i wylewów krwawych może być więc dla stomatologa impulsem, aby wysłać pacjenta na konsultację z lekarzem innej specjalizacji (m.in. do specjalisty w dziedzinie hematologii).
Objawy białaczki w jamie ustnej
Jama ustna często jest pierwszym miejscem, w którym pojawiają się symptomy charakterystyczne dla białaczki. Wśród objawów białaczki możemy wyróżnić m.in. powiększenie węzłów chłonnych, bladość powłok skórnych, wybroczyny i wylewy krwawe na skórze, objawy grypopodobne – takie jak ból gardła i częste anginy, zwiększone osłabienie, ból kości i stawów, gorączka o niewyjaśnionej etiologii. Pierwsze zmiany świadczące o toczącym się procesie chorobowym często pojawiają się w jamie ustnej. Mogą to być to m.in.:
- krwawienia z owrzodzeń lub zmian martwiczych błony śluzowej dziąseł,
- przerost i nacieczenie brodawek dziąsłowych, które mogą być blade,
- wybroczyny i wylewy podśluzówkowe.
Niektóre objawy białaczki w jamie ustnej można zauważyć samodzielnie. Jeśli podczas codziennego szczotkowania i nitkowania zębów dostrzeżemy zmiany na dziąsłach, języku czy w obrębie całej jamy ustnej, warto szybko skonsultować się z lekarzem.
Objawy białaczki nie są charakterystyczne, dlatego często nie dochodzi do jej rozpoznania we wczesnym stadium choroby. Nawet jeśli my zignorujemy pierwsze symptomy w postaci krwawienia czy rozpulchnienia dziąseł, z pewnością nie zrobi tego stomatolog. Warto więc odwiedzać lekarza dentystę regularnie – częste wizyty mogą zapobiec nie tylko rozwojowi próchnicy, ale też wczesnemu rozpoznaniu ciężkiej choroby.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.