Dobry skład pasty do zębów, czyli jaki?

Stomatologia

Pasta do zębów jest jednym ze środków higieny, z których korzystamy każdego dnia. Warto więc wiedzieć, czego używamy. Jakie składniki zawiera pasta do zębów i jakie są ich funkcje?

autor:
Redakcja enelzdrowie

Codzienna dbałość o higienę jamy ustnej to, obok profesjonalnej higienizacji i regularnych wizyt kontrolnych, jedna z najważniejszych czynności, które pozwalają zapobiegać chorobom jamy ustnej i przyzębia. Piękny uśmiech to nie tylko podstawa pewności siebie, ale też wyznacznik ogólnego stanu zdrowia. Jak więc wybrać odpowiednią pastę do codziennego szczotkowania z szerokiej gamy oferowanych produktów?

Skład pasty do zębów – jakie ma znaczenie?

Dlaczego to, z czego jest pasta do zębów, jest tak istotne? Ponieważ nie tylko używamy jej każdego dnia, ale też wprowadzamy ją do swojego organizmu. Skład chemiczny pasty do zębów ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Idealna pasta do zębów dzięki zawartości odpowiednich substancji powinna oczyszczać zęby z resztek pożywienia, mieć działanie antybakteryjne i  przeciwpróchnicowe, zapobiegać kumulacji płytki nazębnej i wspomagać remineralizację szkliwa oraz odświeżać oddech. Pasta do zębów dobrana zgodnie z naszymi potrzebami może pomóc wybielić zęby, pozbyć się problemu z nadwrażliwością, ograniczyć stan zapalny dziąseł czy zniwelować nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu, aby wybrać tę odpowiednią  dla siebie.

Składniki pasty do zębów i ich funkcje

Listy składników past do zębów zwykle są dosyć długie. Czy powinny takie być? Co zawiera pasta do zębów? Skład pasty może się różnić w zależności od funkcji, którą ma pełnić, i jej przeznaczenia, ale większość produktów do higieny jamy ustnej zawiera:

  • związki fluoru – w postaci m.in. fluorku cyny czy aminofluorków – zapobiegają powstawaniu próchnicy,
  • środki spieniające – ułatwiają usuwanie płytki nazębnej i wspomagają wypłukiwanie resztek pokarmowych,
  • środki wiążące  – najczęściej na bazie celulozy, nadają paście odpowiednią konsystencję,
  • środki konserwujące i  przeciwutleniające – najlepiej w ograniczonych ilościach,
  • aromaty i koloranty  – nadają paście kolor i zapach,
  • substancje słodzące  – najczęściej na bazie ksylitolu,
  • ekstrakty ziołowe – mają działanie przeciwzapalne, łagodzące stany zapalne dziąseł.

Których składników w paście do zębów lepiej unikać?

Czy w składzie pasty do zębów można znaleźć coś, czego lepiej się wystrzegać? Zdarza się, że pasty do zębów dopuszczone do użytkowania zawierają substancje, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Należą do nich m.in.:

  • SLS – detergent ułatwiający pienienie pasty, który może spowodować  podrażnienie  błony śluzowej,
  • sorbitol – substancja słodząca o niekorzystnym wpływie na pracę jelit,
  • triklosan - dodawany jako substancja o działaniu antybakteryjnym, mogąca mieć wpływ na zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • glikol propylenowy – używany jako konserwant i emulgator.

Jeśli któryś składnik pasty do zębów wzbudza nasze wątpliwości, najlepiej wybrać produkt o pewnym składzie. Jak więc wybrać dla siebie najlepszą pastę do zębów? Nie ma jednej pasty idealnej dla wszystkich. Podstawową zasadą jest, by przy wyborze  uwzględnić indywidualne  potrzeby lecznicze, wiek pacjenta oraz  zweryfikować skład pod kątem szkodliwych substancji. W przypadku pytań  w sprawie doboru właściwej pasty pomocą służą higienistki i lekarze stomatolodzy.

Dobrze dobrana pasta do zębów pomoże nam rozwiązać istniejące problemy i nie przysporzy nam kolejnych.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie