Jak często do dentysty?

Stomatologia
lek. dent. Kamila Majewska
specjalista stomatologii

Jak często powinniśmy zgłaszać się do dentysty? Nawet jeśli nic Cie nie boli, warto odwiedzać stomatologa regularnie, inaczej narażasz się na poważne kłopoty.

Każdy dorosły powinien przynajmniej dwa razy w roku zgłaszać się na badanie kliniczne wykonane przez stomatologa. Najlepiej, jeśli badanie będzie poprzedzone zabiegiem usunięcia osadów nazębnych. Przy okazji takiej wizyty można wykonać także fluoryzację kontaktową przy pomocy preparatów zawierających związki fluoru np. pianki, lub lakierów. 

Z dzieckiem do dentysty

Dziecko  ze względu cechy budowy zębów mlecznych, czyli między innymi cienkie szkliwo, mniejszą mineralizację tkanek zęba i dużą komora miazgi, jest szczególnie narażone na próchnicę. Zęby ulegają szybszemu zniszczeniu, dlatego  częstotliwość wizyt powinna być większa niż u dorosłych. Twoja pociecha powinna siadać na fotelu w gabinecie stomatologa przynajmniej 4 razy w roku. Jeśli dziecko posiada już zęby stałe, na tym etapie rozwoju są one mniej zmineralizowane i bardziej narażone na zniszczenie  w przypadku gorszej higieny jamy ustnej. Również w tym przypadku zaleca się do wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym przynajmniej cztery razy w roku.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna nastąpić po wyrznięciu się pierwszych zębów. Nawet jeśli lekarz specjalista -pedodonta nie wykona żadnych zabiegów, nauczy rodziców zasad postępowania i zasad pielęgnacji jamy ustnej dziecka. Aby w przyszłości uniknąć konsekwencji  w postaci zniszczenia tkanek zębów przez próchnicę, działać trzeba już teraz.

Dlaczego do stomatologa?

Zdrowa jama ustna, to zdrowy organizm. Jama ustna jest miejscem szczególnym. Warunki tu panujące sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Sieją one spustoszenie miejscowe - to np. próchnica, choroby miazgi i tkanek około wierzchołkowych. Szczególnym miejscem są kieszonki dziąsłowe – jedna z głównych przyczyn tzw. chorób odogniskowych. Jama ustna poprzez wysiew drobnoustrojów przenoszących się drogą naczyń krwionośnych, może mieć negatywny wpływ na odległe narządy naszego organizmu. Zagrożone jest serce, oczy, stawy czy nerki nerki. Można temu zapobiec i temu właśnie temu służy profilaktyka.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że lekkomyślnie usunięte zęby i nieuzupełnione braki zębowe mają negatywny wpływ na cały przewód pokarmowy. Mogą również poprzez napięcia różnych mięśni wywoływać silne, trudne do zdiagnozowania bóle głowy. Niewielu zdaje sobie również sprawę z tego, że  trudne do obejrzenia miejsca niosą ze sobą zagrożenie.

Czym grozi brak dbałości o zęby?

Kto zaniedba stomatologiczna profilaktykę jest zagrożony chorobami całego organizmu, który działa jak naczynia połączone. Problem w jednym miejscu przenosi się nawet na znaczna odległość. Chore zęby to wierzchołek góry lodowej. Ból to tylko ostrzeżenie Jeśli dotyczy samych zębów, łatwo go zlikwidować .

Problemy mogą być generowane przez zęby, ale także ich brak lub złe położenie w jamie ustnej. Niejednokrotnie ładny uśmiech nie idzie w parze z prawidłowym zgryzem a co za tym idzie z funkcjonalnością. Jest wówczas  źródłem wielu cierpień spowodowanych np. bólami głowy, bólami z przewodu pokarmowego.O piękny uśmiech warto zadbać i to nie tylko ze względów estetycznych!

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie