Na co zwracać uwagę, oceniając gabinet stomatologiczny i wybierając swojego dentystę? Zadowoleni pacjenci, którzy mieli szczęście trafić pod opiekę zaufanego i profesjonalnego lekarza, radzą zbadać opinie o stomatologu i jego dotychczasowej pracy, przyjrzeć się poziomowi obsługi w danej klinice oraz temu, jak budowane są tam relacje z pacjentami. Nie bez znaczenia jest też „przyjazność” gabinetu, a także – co oczywiste - dostęp do najnowszych technologii i metod leczenia oraz kompleksowość usługi.
Wybieraj polecanych dentystów
Kierując się opiniami innych pacjentów, łatwiej znaleźć dobrego dentystę. Warto więc pytać o niego wśród rodziny czy znajomych, którzy mają za sobą udane, satysfakcjonujące leczenie stomatologiczne. Dzięki temu można stworzyć sobie „short – listę” do dalszej weryfikacji, a być może – jeśli ich niezależne opinie pokryją się, uda się od razu jednoznacznie wyłonić najlepszego, godnego polecenia stomatologa w danym mieście.
Opinii pacjentów można szukać również w Internecie. Pojawiają się ona na wielu portalach, na forach dyskusyjnych, czasami także w mediach społecznościowych. Trzeba jednak mieć wtedy – niestety - na uwadze, że nie ma 100% pewności co do prawdziwości tych ocen, zarówno pozytywnych jak i negatywnych.
Sprawdź osobiście gabinet lub klinikę
Nie chodzi tu absolutnie tylko o to, aby zajrzeć na stronę internetową. Trzeba zadzwonić, zadać parę (trudnych) pytań, przyjść i zobaczyć, jak to wygląda „na żywo”. Już sam sposób odnoszenia się recepcjonistki do potencjalnego pacjenta może wiele powiedzieć o danej placówce. Warto zorientować się też, jak wygląda grafik wizyt - czy wybrany wstępnie stomatolog jest bardzo zajęty, czy może raczej ma niewielu umówionych pacjentów. W tym drugim przypadku lepiej zachować czujność – dobry dentysta ma bowiem zazwyczaj mocno wypełniony kalendarz.
Z serwisu WWW danego gabinetu czy kliniki, można dowiedzieć się, jakie metody leczenia czy materiały stomatologiczne stosuje się w placówce, czy jakie są kompetencje lekarza (ukończone kursy, zawodowe „portfolio”, publikacje, obszary specjalizacji etc.), ale nie da się poczuć na przykład atmosfery panującej w poczekalni. Okazuje się, że dla wielu pacjentów jest ona niezwykle istotna, pomagając im na przykład opanować stres. Wizualna przyjazność miejsca, „niemedyczna”, uspokajająca kolorystyka, interesujący wystrój wnętrza, przyjemny zapach (zamiast typowego „zapachu stomatologicznego”), relaksująca muzyka w tle, klimatyzacja, świeże kwiaty, wygodne krzesła czy gniazdka w poczekalni i dostęp do Internetu, a także jednorazowe szczoteczki i pasta do zębów w toalecie świadczą o tym, że w tym miejscu dba się o potrzeby pacjenta.
Postaw na kompleksową ofertę
Dla własnej wygody, oszczędności czasu, a także lepszych efektów leczenia, lepiej wybierać te gabinety czy kliniki, które oferują możliwie szeroką ofertę usług. Zazwyczaj potrzebuje się ich kilku, warto więc skorzystać z nich w jednym miejscu i mieć pewność, że proces leczenia jest odpowiednio skoordynowany. Dobrze sprawdzić zatem, czy placówka oferuje nie tylko usługi stomatologii zachowawczej, ale także na przykład protetykę, czy przyjmuje w danym miejscu endodonta, periodontolog, ortodonta, chirurg oraz czy dostępne są na przykład popularne usługi higienizacyjne, wybielanie zębów, pracownia RTG itd.
Specjalizacja w stomatologii jest obecnie dość zaawansowana, dlatego lepiej rozważyć, czy na pewno dobrym pomysłem jest leczenie wszystkich rodzajów dolegliwości u jednego lekarza. Nikt nie jest najlepszy we wszystkim, choć może – rzecz jasna – mieć więcej niż jedną specjalizację.
Wymagaj indywidualnego podejścia
Przy wyborze każdego lekarza, również lekarza stomatologa, liczy się jego indywidualne podejście do pacjenta. Zaufanie budzą ci specjaliści, którzy nawiązują z pacjentami dobry kontakt, dogłębnie poznają jego „medyczną historię”, chętnie odpowiadają na wszystkie pytania, przystępnie wyjaśniają każdy etap leczenia, stosują indywidualnie dobierane metody. Podejście lekarza do pacjenta jest szczególnie istotne w przypadku pedodontów, którzy leczą zęby dzieciom.
O indywidualnym podejściu do pacjenta świadczy również dawanie mu wyboru – zarówno w procesie leczenia, w którym prezentuje mu się przynajmniej dwie opcje rozwiązania danego problemu (różniące się zazwyczaj kosztami), jak i umożliwia choćby wybór sposobu płatności za te usługi. I nie chodzi tu tylko o możliwość płacenia kartą lub gotówką, ale na przykład o propozycję rat kredytowych.
Zwróć uwagę na organizację pracy
Nowoczesny i dobrze zorganizowany gabinet stomatologiczny przede wszystkim ułatwia pacjentowi życie. Pracuje w tygodniu i w weekendy, a także w godzinach wieczornych, aby można było odbyć wizytę bez konieczności zwalniania się z pracy. Umożliwia łatwe i szybkie umówienie i / lub odwołanie wizyty różnymi kanałami: przez telefon, stronę internetową, aplikację mobilną etc. Jest w stałym kontakcie z pacjentem, wysyłając mu na przykład SMS przypominający o zbliżającym się terminie wizyty lub o konieczności profilaktycznego skontrolowania stanu uzębienia.
Dobra klinika stomatologiczna ułatwia także życie swoim pracownikom, dlatego w takich miejscach każdy specjalista pracuje z asystentem lub asystentką (co znacznie usprawnia przebieg każdej wizyty) i ma do swojej dyspozycji nowoczesny sprzęt i najlepsze materiały dentystyczne, a na ścianach gabinetu wiszą liczne dyplomy i certyfikaty świadczące o tym, że lekarz ma możliwość rozwijania swoich kompetencji i na bieżąco się dokształca, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach, seminariach i branżowych konferencjach.
Nie wierz w mity
Nie zawsze jest tak, że lepszym wyborem jest starszy, doświadczony dentysta, bo może okazać się, że działa on zbyt rutynowo i nie interesuje nowymi rozwiązaniami w stomatologii. Młody lekarz, mimo że ma zapewne mniejszy dorobek praktyczny, jest zazwyczaj dobrze zaznajomiony z nowoczesnymi technologiami i materiałami oraz otwarty na wyzwania. Nie zawsze również gabinet zlokalizowany w prestiżowej okolicy musi być bardziej profesjonalny od tego, który mieści się na przykład przy niewielkiej osiedlowej uliczce. No i – oczywiście – wyższa cena nie zawsze musi być równoznaczna z wyższą jakością usługi.
Powodzenia w poszukiwaniach!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.