Jaka szczoteczka: elektryczna czy manualna? Profesjonalna higiena jamy ustnej w domu

Stomatologia

Właściwa pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu. Staranne szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także regularne wizyty u dentysty i gabinecie higieny mogą zaoszczędzić wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak wybrać najlepszą szczoteczkę elektryczną? Czym wyróżniają się najlepsze pasty do zębów?

higienistka stomatologiczna Milena Hoba
Dyplomowana higienistka stomatologiczna

Współczesna stomatologia mówi wyraźnie: skuteczne zwalczanie płytki nazębnej pozwala zapobiegać chorobom przyzębia i zębów. Odpowiednie szczotkowanie nie tylko chroni przed próchnicą, ale też wspomaga efekty leczenia, które już zostało przeprowadzone.

Najlepsza szczoteczka do zębów – jaki rodzaj wybrać?

Szczoteczki manualne odchodzą powoli do lamusa, dlatego w dzisiejszych czasach coraz częściej stajemy przed wyborem: szczoteczka elektryczna a soniczna.Obie szczoteczki różnią się od siebie m.in. wyglądem oraz zakresem i rodzajem wykonywanych ruchów.

Szczoteczka elektryczna:

  • ma okrągłą główkę,
  • zwykle wykonuje ruchy rotacyjne (czasem także pulsacyjne) z częstotliwością kilku tysięcy ruchów na minutę,
  • jest skuteczniejsza od szczoteczki manualnej (szczoteczką manualną możemy wykonać maksymalnie kilkaset ruchów, elektryczna wykonuje do 55000 ruchów na minutę)
  • dodatkowe funkcje: np. czujnik nacisku, wybór prędkości ruchów główki, timer szczotkowania, aplikacja śledząca codzienną higienę jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna:

  • wykonuje ruchy z boku na bok, które są podobne do tzw. ruchu wymiatającego,
  • wykorzystuje technologię opartą na wytwarzaniu fal dźwiękowych,
  • pozwala czyścić zęby skuteczniej niż szczoteczka manualna, jest porównywalna do szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką (częstotliwość drgań szczoteczki sonicznej około 31000 ruchów na minutę),
  • ma podłużną główkę,
  • nie powoduje uszkodzeń szkliwa ani plomb,
  • jest dobra dla osób z paradontozą, nadwrażliwymi zębami oraz dla dzieci.
  • Częstotliwość ruchów
  • dodatkowe funkcje: np. wybór prędkości ruchów główki, timer szczotkowania, aplikacja na telefon

Wybór szczoteczki elektrycznej lub sonicznej nie zawsze jest więc łatwy – na rynku jest dostępnych wiele modeli o bardzo zróżnicowanych możliwościach. Gdy zastanawiasz się, jaką szczoteczkę wybrać, zwróć uwagę na:

  • rozmiar – dla dzieci przeznaczone są końcówki o mniejszej główce, a dla dorosłych o większej,
  • częstotliwość ruchów główki (zwykle od 3100 do 55000 ruchów na minutę),
  • zakres ruchów szczoteczki (oscylacyjno – rotacyjny, nie wymaga dodatkowych ruchów podczas szczotkowania lub ruch główki z boku na bok, gdzie dodatkowo stosujemy ruch wymiatający)
  • obecność timera, który będzie odmierzać czas mycia zębów - co 30 sekund będzie informował nas, abyśmy zaczęli czyścić kolejną ćwiartkę naszego uzębienia
  • obecność wskaźnika siły nacisku, który kontroluje nacisk na płytkę zęba.

Najlepsze pasty do zębów – na co zwracać uwagę?

W rankingach past do zębów królują te z konkretnym przeznaczeniem, np. wybielające, znoszące stan zapalny czy zmniejszające nadwrażliwość. To ważne, aby dobierać właściwości pasty do potrzeb zdrowotnych. Jeśli krwawią nam dziąsła, wybierajmy pastę działającą bakteriobójczo, a jeśli cierpimy na nadwrażliwość zębiny, wybierajmy pasty o takim przeznaczeniu. Przy wyborze pasty warto również zwrócić uwagę na zawartość fluoru czy wskaźnik RDA (ścieralności). Najlepsze pasty do zębów to te z odpowiednią ilością PPM fluoru oraz te, które ścierają osady nazębne, nie uszkadzając szkliwa. Wszystkie informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu – warto się z nimi zapoznać, kupując pastę.

Dbałość o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł, dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na wybór najlepszej dla siebie szczoteczki do zębów i pasty. Na pomoc w doborze odpowiednich kosmetyków do profilaktyki jamy ustnej możemy liczyć podczas wizyty w gabinecie higieny. Higienistka prócz profesjonalnej higienizacji i pomocy w doborze właściwej szczotki i pasty może przeprowadzić zindywidualizowany instruktaż prawidłowego mycia zębów. Pamiętajmy, że nawet najlepsza higiena w domu nie zastąpi regularnych wizyt w gabinecie higieny – warto go odwiedzać przynajmniej raz na pół roku.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie