Kiedy uśmiech staje się problemem

Stomatologia

Chcesz uśmiechać się bez skrępowania? Co zrobić by nie wstydzić się swoich zębów? Podpowiadamy jak walczyć z największymi wrogami szerokiego uśmiechu.

Bez wątpienia żyjemy dziś w świecie kultu ciała. Wpływa to na nasze relacje oraz samoocenę. Każdy z nas chce się uśmiechać, jednak defekty stomatologiczne nie pozwalają nam na pełny uśmiech bez skrępowania. Żółte, przebarwione, krzywe zęby, osad i kamień, tzw. koński uśmiech i inne to tylko niektóre z problemów stojących na drodze do pięknego uśmiechu.

Oczywiście nie musisz z tym nic robić, jednak w ostatnich latach stomatologia ewoluowała i to, co jeszcze niedawno było niemożliwe stało się dostępne na wyciągnięcie ręki. Dziś kolor zębów można wybrać z wzornika, Poniżej prezentujemy poradnik, jak naprawić dentystyczne defekty i sprawić, że znów będziemy szeroko się uśmiechać.

Żółte i przebarwione zęby - wybielanie

Jednym z najczęstszych problemów estetycznych, z którymi pacjenci zgłaszają się do stomatologa jest nieodpowiedni kolor zębów. W tym przypadku najistotniejsza jest przyczyna, która wywołała ten stan. Jeśli stało się tak z powodu palenia papierosów, picia kawy lub wina, to po profesjonalnym oczyszczeniu zębów z kamienia i osdów skutecznym rozwiązaniem jest wybielanie. Owszem zęby można wybielić samemu przy pomocy zakupionych w sklepie pasków, jednak nie są one dostosowane do kształtu uzębienia, przez co ominiemy niektóre powierzchnie. Zmiana odcienia szkliwa wymaga zastosowania profesjonalnego wybielania. Nie zaleca się stosowania past wybielających ze względu na duży wskaźnik RDA, które ścierają szkliwo.

Szare przebarwienia - korony i licówki

Wpływ na kolor zęba mogą mieć też inne niż opisane powyżej czynniki. Zdarzają się też sytuacje, gdy zęby nie reagują nawet na wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Rozwiązaniem takiego problemu są korony lub licówki. Najczęściej wykonane z porcelany stanowią cienkie pokrycie powierzchni zęba. Korona obejmuje zarówno przód, jak i tył, natomiast licówka pokrywa jedynie przednią część zęba. Ich wykonanie to spory wydatek, dlatego istotne jest wykonanie prac protetycznych tak profesjonalnie, abyśmy byli naprawdę zadowoleni.

Uśmiech dziąsłowy, tzw. koński uśmiech - toksyna botulinowa lub zabieg

Za pomocą uśmiechu wyrażamy pozytywne emocje. Przy szerokim uśmiechu, górna warga powinna symetrycznie odsłaniać około 3 mm dziąseł. Zaburzona proporcja między strefą białą (zęby) i czerwoną (dziąsła) oraz większa ekspozycja dziąseł to tzw. uśmiech dziąsłowy, potocznie nazywany końskim. 

Choć niektórzy traktują go jedynie jako defekt kosmetyczny, to może on utrudniać higienę jamy ustnej. Powodzenie korekcji tej wady zależy od dobrania odpowiedniej metody. Wśród najpopularniejszych rozwiązań są aparat ortodontyczny, zabiegi chirurgii periodontologicznej (polega na wydłużeniu koron klinicznych oraz redukcji nadmiaru dziąsła) oraz zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Polega on na wstrzyknięciu toksyny botulinowej do mięśnia odpowiedzialnego za podnoszenie górnej wargi. Dodatkową korzyścią jest poprawa linii ust, które stają się jędrne i wydają się bardziej kształtne.

Inną sytuacją, dającą wrażenie uśmiechu dziąsłowego są krótkie i przysadziste zęby. Wówczas specjalista może zaproponować laserowe wycięcie tkanki dziąsła, dzięki czemu otrzymuje się wrażenie dłuższych zębów. Czasami konieczne jest poddanie się zabiegom chirurgicznym, polegającym na wydłużeniu koron klinicznych, po których powrót do pełni zdrowia zabiera dużo czasu.

Krzywy zgryz i nierówne, nieproporcjonalne zęby

Wiele osób zmaga się z problemem zaburzeń położenia zębów. Bardzo często są to stłoczenia zębów w szczęce i żuchwie oraz nieprawidłowe położenie ich względem siebie. Można to skorygować przez noszenie aparatów ortodontycznych, zarówno stałych, jak i ruchomych, dających możliwość zdjęcia podczas jedzenia i picia. Innowacyjnym rozwiązaniem są estetyczne przezroczyste nakładki, prostujące zęby.

Przy korekcji krzywo rozmieszczonych zębów stosuje się stałe aparaty ortodontyczne. Przy odpowiednim prowadzeniu leczenia ortodonta jest w stanie uzyskać świetne efekty w postaci prostych zębów.

W przypadku brakującego zęba pacjent może zdecydować się na kilka rozwiązań. Jednym z nich jest umieszczenie implantu zębowego, czyli tytanowej śruby osadzonej w kości. Na osadzonych implantach zębowych można wykonać różne prace protetyczne, np. korony, mosty i portezy. 

Powrót pięknego uśmiechu

Podsumowując, dzisiejsza stomatologia oferuje szeroki wachlarz usług, dzięki którym można cieszyć się pięknym, perfekcyjnym uśmiechem. Najważniejsze jest spotkanie ze specjalistą. Po przeprowadzeniu konsultacji i realnej ocenie stanu zdrowia lekarz zaproponuje możliwe rozwiązania i przedstawi dokładny plan leczenia.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie