Koronawirus a leczenie stomatologiczne

Stomatologia

Regularne wizyty u stomatologa są jedną z najważniejszych zasad dbałości o zdrowie zębów i całej jamy ustnej. Rutynowy przegląd wykonywany przez lekarza dentystę raz na pół roku pozwala zapobiec powstawaniu większych ubytków w uzębieniu i rozwojowi chorób dziąseł. Niestety, pandemia koronawirusa wciąż ogranicza możliwość wizyt w miejscach publicznych, a co za tym idzie – również wizyt u specjalistów. Czy jednak jest się czego bać? Jak przygotować się do wizyty u dentysty w czasie pandemii?

autor:
Redakcja enelzdrowie

Strach przed dentystą w czasach pandemii zdążył nabrać nowego znaczenia. Pacjenci boją się już bowiem nie tylko zabiegów stomatologicznych, ale przede wszystkim możliwości zakażenia się koronawirusem. Z wizytą u dentysty w czasie pandemii nie warto jednak zwlekać – konsekwencje braku leczenia ubytków próchnicowych w odpowiednim okresie mogą być bardzo poważne.

Koronawirus a leczenie stomatologiczne – czy wizyty odbywają się normalnie?

Z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z 23 marca 2020 r. wynikało, że wizyty stomatologiczne powinny być dostępne wyłącznie dla osób, które potrzebują pilnej interwencji lekarskiej. Ostateczna decyzja o tym, czy lekarz będzie przyjmował pacjentów i w jakim zakresie będzie to robił, należała do samego stomatologa. Z biegiem czasu te ograniczenia znacznie zelżały, a od maja gabinety stomatologiczne wróciły do standardowego trybu pracy.

Większość stomatologów, nawet jeśli w danym momencie nie może przyjąć pacjenta osobiście, pomaga skierować go do lekarza, który znajdzie dla niego czas. Żaden z potrzebujących nie zostanie więc pozbawiony możliwości odbycia wizyty u dentysty. Koronawirus i spowodowana nim pandemia mogą towarzyszyć nam jeszcze przez dłuższy okres, dlatego nie warto odkładać leczenia na później. Brak interwencji stomatologicznej może bowiem skutkować powikłaniami groźnymi nawet dla naszego zdrowia ogólnego.

Jak się przygotować do wizyty u dentysty w czasie pandemii?

Stomatologia w trakcie pandemii powinna służyć dobru pacjentów tak samo jak przed nią, jednak temat wizyty u dentysty w pandemii wciąż pozostaje źródłem wielu obaw i niejasności. Już na etapie umawiania terminu dentysta lub personel zaangażowany w obsługę pacjenta zbiera informacje o przyczynie wizyty i o aktualnym stanie zdrowia pacjenta. Najistotniejsza jest tu jednak rola i samoświadomość samego pacjenta: w końcu to on najlepiej wie, czy miał lub mógł mieć kontakt z osobą zakażoną, czy znajduje się na kwarantannie i czy ma jakieś objawy chorobowe.

Warto pamiętać, że jeśli w ciągu 10 dni  od wizyty u dentysty pacjent dowie się, że jest zakażony koronawirusem, powinien poinformować o tym fakcie wszystkie osoby, z którymi miał w tym czasie kontakt, w tym również personel gabinetu stomatologicznego.

Dentysta a koronawirus – wymogi sanitarne dla pacjentów

Przed wejściem do oddziału z każdym pacjentem jest przeprowadzany wywiad epidemiologiczny, wykonuje się również pomiar temperatury. Następnie pacjent jest proszony o dezynfekcję rąk oraz założenie maseczki ochronnej na usta i nos.

Do gabinetu stomatologicznego przechodzą pacjenci z negatywnym wynikiem wywiadu i prawidłową temperaturą ciała. Na terenie oddziału przebywa ograniczona liczba pacjentów. Zachowana jest również odległość 1,5–2 m miedzy miejscami siedzącymi.

W gabinecie stomatologicznym pacjent jest ponownie proszony o odkażenie rąk płynem dezynfekcyjnym. Po zajęciu miejsca na fotelu dentystycznym pacjent proszony jest o ściągniecie maseczki i przepłukanie jamy ustnej płynem o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.

Warto pamiętać, że wytyczne sanitarne obejmują nie tylko pacjenta, ale i personel medyczny. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na to, czy dentysta zaopatrzył się w odpowiednią odzież ochronną (fartuch jednorazowy z długim rękawem, rękawiczki jednorazowe, czepek, maska chirurgiczna, gogle/okulary, przyłbica).

Po każdym pacjencie personel medyczny zmienia jednorazowe środki ochrony indywidualnej, a asystentka stomatologiczna dezynfekuje gabinet stomatologiczny według ustalonego standardu epidemiologicznego.

Wizyta u dentysty w czasie pandemii nie powinna być źródłem dodatkowych stresów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto więc zadzwonić do stomatologa przed umówioną wizytą i dopytać go o nowe zasady higieny panujące w gabinecie.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie