Lakowanie zębów u dzieci

Stomatologia

Lakowanie zębów u dzieci trwa zaledwie kilka minut, ułatwia oczyszczanie powierzchni zęba i w ten sposób ogranicza występowanie choroby próchnicowej. O szczegółach mówi lek. dent. Kamila Majewska z enel-med.

Lek. dent. Dorota Małecka
Specjalista stomatologii.

Czym jest lakowanie zębów?

Lakowanie to inaczej stosowanie specjalnych żywic (uszczelniaczy) do wypełniania i wygładzania najgłębszych miejsc w zębie, czyli bruzd. Bruzdy to zagłębienia fizjologiczne w których najczęściej gromadzą się resztki pokarmowe. Niestety dzieci nie są w stanie domyć tych miejsc, a często i rodzice mają problem. Lakowanie ułatwia oczyszczanie powierzchni zęba i w ten sposób ogranicza występowanie choroby próchnicowej.

Ile trwa lakowanie?

Zabieg wykonuje się jednorazowo. Trwa zaledwie około 3 minut. Cały proces jest całkowicie bezbolesny. Jednak podczas wizyt kontrolnych lekarz dentysta sprawdza jakość uszczelniacza. W przypadku jego częściowego ubytku, brak należy uzupełnić.

Czy chore zęby mogą być poddawane lakowaniu?

Nie, chore zęby nie mogą być lakowane. Lakowane mogą być jedynie zęby zdrowe, najlepiej bezpośrednio po wyrżnięciu.

W jakim wieku u dziecka powinno się przeprowadzić lakowanie zębów?

Najczęściej lakujemy zęby stałe - zęby trzonowe. Pierwsze zęby trzonowe potocznie zwane "szóstakami" wyrzynają się ok. 6 roku życia. W tym okresie powinniśmy przyprowadzić dziecko do gabinetu.

Jakie są etapy lakowania i jak wygląda sam proces?



Najpierw profesjonalnie oczyszczamy ząb, czyli piaskujemy. Następnie nakładamy wytrawiacz – jest to środek, który przygotowuje nam powierzchnię zęba do lakowania. Potem kolejno, mówiąc potocznie klej i uszczelniacz - lak. Na koniec naświetlamy (polimeryzujemy) ząb lampą przez 20 sekund i ząb jest zalakowany.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie