Nieprawidłowy zgryz a ból głowy – zobacz, co powoduje migreny

Stomatologia

Częste bóle głowy nierzadko są dla nas bardzo niepokojące. Jeśli towarzyszą im odczucia migrenowe lub szumy w uszach i zawroty głowy, często podejrzewamy poważną chorobę. Niekiedy jednak przyczyna migreny okazuje się bardzo prozaiczna. Nie wszyscy o tym wiedzą, jednak za migreny i bóle głowy u dorosłych często odpowiada nieprawidłowy zgryz. Zły zgryz u dorosłego może również wywołać sztywnienie karku i być powiązany z wadami postawy. Dysfunkcja układu żucia może mieć więc znacznie poważniejsze skutki, niż nam się wydaje. Czy leczenie wad zgryzu u dorosłych ma w ogóle sens? Na jakiej zasadzie się odbywa?

Lek. dent. Anna Śmiga-Witas
Już dziś umów się do naszego specjalisty:
Oddział Blue City

Silne bóle głowy, sztywność karku, niemożność swobodnego otwierania i zamykania jamy ustnej – to częste objawy wynikające z problemów ze zgryzem. Nierzadko martwimy się tym, skąd mogą się brać tak niepokojące objawy. Tymczasem nieprawidłowy zgryz może powodować podobne problemy o wiele częściej, niż myślimy. Aż 70% populacji europejskiej ma nieprawidłowy zgryz, a 90% osób decydujących się na leczenie wad zgryzu robi to z powodów czysto estetycznych. Nie powinno jednak chodzić wyłącznie o piękny uśmiech – nieprawidłowy zgryz u osoby dorosłej może bowiem wywołać wiele dokuczliwych i wyjątkowo nieprzyjemnych objawów zdrowotnych. Choćby dlatego warto zainwestować w leczenie wad zgryzu, nawet jeśli okres nastoletni mamy już dawno za sobą. Jak wygląda leczenie zgryzu u osoby dorosłej w praktyce?

Nieprawidłowy zgryz u osoby dorosłej-skąd się bierze?

Istnieją różne czynniki, które wpływają na wykształcenie się lub pogorszenie nieprawidłowego zgryzu u osoby dorosłej. Należą do nich:

  • bruksizm – zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, zazwyczaj wywołane stresem,
  • obgryzanie paznokci,
  • krzywo wyrzynające się zęby „mądrości”,
  • nagryzanie warg i policzków oraz gryzienie ołówków,
  • długotrwały stres,
  • nieleczone wady postawy,
  • wypełnienie ubytków.

Bardzo często na zmianę tak zwanej okluzji czynnościowej (wzajemnej relacji łuków zębowych szczęki i żuchwy – tego, jak są w stosunku do siebie ułożone) wpływają na przykład rodzaj wypełnienia, utrata zębów czy ich choroby, które zmieniają kształt zębów, a w rezultacie doprowadzają do utraty napięcia mięśni i nieprawidłowego ułożenia stawu skroniowo-żuchwowego, a w rezultacie – nieprawidłowego zgryzu u dorosłych. To zaś w efekcie przyczynia się do pojawienia się nieprzyjemnych, wspomnianych wcześniej objawów, które nie zawsze od razu kojarzymy z problemem stomatologicznym. Tymczasem wady zgryzu to wady powszechne – różnią się one od siebie tylko rodzajem i stopniem występowania. Dlatego w przypadku bólów głowy i sztywności karku z pewnością należy brać pod uwagę nieprawidłowy zgryz i rozważyć wizytę u lekarza dentysty. Silne bóle migrenowe znacząco zmniejszają bowiem komfort naszego codziennego funkcjonowania – a nieraz bywają dość proste do zniwelowania przy pomocy odpowiedniego leczenia.

Jak można leczyć problemy wynikające z nieprawidłowego zgryzu?

Istnieje kilka sposobów leczenia wad zgryzu u dorosłych i w efekcie usunięcie nieprzyjemnych dolegliwości z nimi związanych. Są to między innymi:

  • Szyna akrylowa – dobrana przez stomatologa, niweluje nadmierny skurcz mięśni i wynikający z niego ból oraz umożliwia pełną ruchomość stawu. Przez około kilka miesięcy pacjent stosuje specjalną szynę relaksacyjną, która utrzymuje żuchwę w odpowiedniej pozycji. Tym samym następuje stabilizacja stawu skroniowo-żuchwowego. Zaczynają zanikać dolegliwości bólowe. Szyna relaksacyjna jest zakładana na noc i niekiedy na kilka godzin w ciągu dnia.
  • Korekta zgryzu – leczenie ortodontyczne lub protetyczne zębów, dokonywane przez stomatologa w celu odbudowania prawidłowego zgryzu u pacjenta. Może ona polegać na zmianie kształtu zęba, wykonaniu koron lub mostów. Starte zęby można odbudować do ich pierwotnej wysokości. Leczenie protetyczne lub ortodontyczne zębów nie zawsze jest konieczne, często wystarcza jedynie stosowanie szyny relaksacyjnej. Warto się jednak na nie zdecydować, gdyż może znacząco usprawnić drogę do osiągnięcia pełni zdrowia.

Leczenie wad zgryzu u osób dorosłych – jak wygląda?

Po zdjęciu szyny relaksacyjnej stomatolog wykonuje wyciski zębów szczęki i żuchwy niezbędne do przygotowania prawidłowych modeli gipsowych nowego zgryzu pacjenta. Ten model zostaje umieszczony w specjalnym urządzeniu imitującym ruchy stawu skroniowo-żuchwowego i tym samym – sprawdzony w praktyce. Zdjęcia RTG i cyfrowe zdjęcia twarzy pomagają ocenić potencjalne efekty leczenia złego zgryzu u dorosłego. Dalsza terapia polega na dostosowaniu zgryzu pacjenta do modelu – wyrównaniu wysokości zębów, uzupełnienia braku zębowych czy wykonaniu wspomnianych koron i mostów.

Warto nie odkładać leczenia protetycznego i ortodontycznego zębów na później – o ile szyny akrylowe pomagają usunąć nieprzyjemne dolegliwości, o tyle nie zawsze są one w stanie wyleczyć problem. Dopiero odpowiednia korekta zgryzu u stomatologa umożliwia w pełni prawidłowe funkcjonowanie zgryzu i zniwelowanie wszystkich problemów, które wiążą się ze złym zgryzem.

Leczenie wad zgryzu u osób dorosłych – efekty

Poza usunięciem wielu nieprzyjemnych objawów bólowych i uciążliwych dolegliwości związanych ze złym zgryzem leczenie przynosi także korzyści estetyczne. Znacząco poprawia się owal twarzy, rysy stają się bardziej regularne. Prawidłowy zgryz niweluje również głębokość bruzd nosowo-wargowych. Unoszą się kąciki ust – co czyni wyraz twarzy weselszym – i poprawia kształt warg, dzięki odzyskaniu czerwieni wargowej. Twarz wygląda na znacznie młodszą i bardziej wypoczętą, mięśnie są rozluźnione. Dlatego warto podjąć się leczenia wad zgryzu w wieku dorosłym – pozbędziemy się nie tylko nieprzyjemnych objawów bólowych, ale też zyskamy naprawdę atrakcyjny wygląd.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie