Odpowiednia higiena jamy ustnej dziecka to podstawa do zachowania zdrowego uzębienia przez długie lata życia. Rodzice powinni zadbać o rozpoczęcie zabiegów higienicznych w jamie ustnej jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba mlecznego u dziecka.  - Ważne jest także przyzwyczajenie pociechy do ingerencji w ustach - mówi mgr Ewelina Lorkiewicz, higienistka stomatologiczna z enel-med.

Higiena jamy ustnej u niemowlaka i małego dziecka

O higienę jamy ustnej dziecka powinno zadbać się już w okresie noworodkowym, czyli od pierwszego miesiąca życia. Buzię malucha, jeszcze pozbawioną uzębienia, można czyścić z resztek pokarmu zwykłym gazikiem lub sylikonowymi nakładkami do czyszczenia dziąseł. Powyższą czynność warto wykonywać regularnie przed położeniem dziecka spać. Delikatne masowanie dziąseł dziecka z jednoczesnym usuwaniem resztek pokarmu z dziąseł i języka powinno być kontynuowane też po wyrznięciu pierwszych zębów mlecznych. Jest to podstawowy element zapobiegania próchnicy oraz grzybicy jamy ustnej, czyli popularnym pleśniawkom. - Niemowlaki warto przyzwyczajać do tego, że robimy coś w buzi. Pierwszą szczoteczkę można wprowadzić, gdy pojawi się pierwszy ząb. Z reguły są to szczoteczki o małej główce i miękkim włosiu, ale z dużym uchwytem - tłumaczy higienistka stomatologiczna Ewelina Lorkiewicz z enel-med.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci

Na rynku dostępne są szczoteczki dedykowane dzieciom w wieku od zera do trzech lat. - Przede wszystkim należy pamiętać, że wszystko zależy od konkretnego dziecka, ponieważ czasami nie można go wystraszyć np. przez wibracje. Możliwe jednak, że dla dziecka taka szczoteczka będzie interesująca - zaletą szczoteczki elektrycznej jest fakt, że to dodatkowy gadżet, często kolorowy i świecący, ponadto podobny do szczoteczek rodziców. Dzieci często chcą naśladować rodziców, dlatego stosując szczoteczki elektryczne do 12. roku życia dziecka powinno się sprawować kontrolę nad myciem zębów naszyuch pociech. Małe dzieci wymagają asysty rodziców, a z tej czynności można urządzić wspólną zabawę, dzięki której zęby będą lepiej wyczyszczone - zapewnia Lorkiewicz.

Szczoteczka soniczna dla dzieci

Szczoteczka soniczna różni się od elektrycznej działaniem, a konkretnie ruchami. Szczoteczka soniczna emituje wibracje, które wprawiają włosie w ruch wymiatający, natomiast elektryczna pracuje w ruchu oscylacyjno-rotacyjnym (kręci się). W przypadku szczoteczki sonicznej budowa główki, włosia i sposób działania przypominają bardziej szczoteczkę manualną. - Decyzję o wyborze konkretnej szczoteczki należy uzależnić od dziecka, m.in. dlatego, że wydają one inne dźwięki, szczoteczki elektryczne są głośniejsze. Jednak największym problemem może okazać się umieszczenie szczoteczki w buzi dziecka, ponieważ samo urządzenie może stanowić dla malucha nie lada atrakcję - mówi higienistka stomatologiczna.

Szczoteczka dla niemowląt

Szczoteczka do mycia zębów, jak sama nazwa wskazuje, jest zalecana dopiero po pojawieniu się u dziecka pierwszych zębów.- U kilku miesięcznych niemowląt szczoteczki nie stosujemy ale czyścimy dziecku jakmę ustnę i by zachowa\c higienę i od urodzenia przyzwyczajać dziecko, że coś w jamie ustnej się dzieje. Na rynku dostępne są specjalne gryzaki oraz nakładki na palec dla rodziców, dobra może okazać się także zwykła gaza, służąca do przetarcia dziąseł niemowlaka. Dopiero później możemy wdrożyć pierwszą szczoteczkę, kiedy pojawi się pierwszy ząb. Gumowe szczoteczki lub szczoteczki sylikonowe wyglądają podobnie jak zwykłe tylko zamiast włosia maja sylikonowe wypustki (włosie), jest wiele firm które mają w swojej ofercie takie połączenie szczoteczki z gryzakiem - wyjaśnia Lorkiewicz. Wiedza rodziców i opiekunów o tym, jak dbać o zęby dziecka, pozwoli wejść mu w dorołość z pełnym uśmiechem!