Szczoteczka soniczna czy elektryczna: która sprawdzi się lepiej?
Właściwa pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko kwestia ładnego wyglądu – chodzi również o nasze zdrowie. Wielu z nas wstydzi się naturalnego koloru swoich zębów oraz przebarwień i kamienia nazębnego. Trudno jest oczywiście osiągnąć efekt uśmiechu białego i lśniącego jak u celebrytów, ale z pewnością jesteśmy w stanie profesjonalnie zadbać o nasze uzębienie w domu. Mogą nam w tym pomóc najnowsze technologie wykorzystywane w procesie produkcji nowoczesnych szczoteczek do zębów: sonicznych i elektrycznych.
08.01.2025
środa
- • 12:40
09.01.2025
czwartek
- • 10:40
15.01.2025
środa
- • 8:40
- • 10:00
- • 11:20
- • 12:40
16.01.2025
czwartek
- • 8:00
- • 9:20
- • 10:40
- • 12:00
- • 13:20
17.01.2025
piątek
- • 8:00
- • 10:00
- • 12:00
Przejdź do EnelSklep, aby zobaczyć pełną ofertę
Spis treści:
Nowe technologie nie bez powodu są stosowane w produkcji szczoteczek do zębów. Próchnica jest już uważana za chorobę cywilizacyjną. WHO zaplanowała nawet strategię zmniejszania epidemii próchnicy i jej konsekwencji. Ogromnym problemem jest zwłaszcza próchnica dziecięca – w Polsce dotyka ona niemal 100 procent dzieci, mimo że według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia już w 2000 roku powinna zdarzać się o połowę rzadziej. Jednym z głównych czynników rozwoju próchnicy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Nieprawidłowe nawyki zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 50 procent. Podstawowym celem naszej codziennej higieny powinno być usuwanie płytki nazębnej i bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Nowoczesne technologie ułatwiają skuteczne przeciwdziałanie gromadzeniu się płytki.
Jak myć zęby szczoteczką soniczną?
Technologia soniczna w szczoteczkach do zębów pojawiła się jeszcze w latach 80. i szybko zdobyła najpierw zaufanie FDA – Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, a następnie jej certyfikat. W porównaniu ze zwykłą szczoteczką manualną szczoteczka soniczna usuwa bowiem znacznie więcej bakterii i płytki nazębnej.
Szczoteczka soniczna generuje wymiatający pozwalający zarówno na dokładne czyszczenie, jak i na ochronę zębów i dziąseł przed mikrouszkodzeniami. W ten sposób usuwamy bakterie, nie niszcząc warstwy ochronnej szkliwa zębów. Szczoteczki soniczne w zależności od przeznaczenia generują od 16 000 do 62 000 ruchów na minutę. wytwarzając fale dźwiękowe, dzięki czemu usuwa znacznie więcej kamienia nazębnego, zapobiega jego odkładaniu na powierzchni zębów oraz w przestrzeniach międzyzębowych.
Mieszanina cząsteczek śliny zmieszanej z pastą do zębów tworzy bąbelki, które zebrane w chmurę docierają do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych i wymiatają z nich resztki pożywienia oraz bakterie. W ten sposób szczoteczka soniczna usuwa aż sześć razy więcej płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka manualna! Nie jest też trudna w użytkowaniu – nowoczesne szczoteczki soniczne posiadają nawet wbudowany timer, który wyznacza czas mycia zębów, a także wskazówki dla dzieci, które w ten sposób mogą z łatwością wdrożyć prawidłowe nawyki.
Zalety szczoteczki sonicznej to przede wszystkim:
- docieranie do trudno dostępnych miejsc,
- możliwość dostosowania trybu oczyszczania do naszych zębów,
- usuwanie większej ilości płytki nazębnej niż w przypadku szczoteczki manualnej.
Elektryczna szczoteczka do zębów – jak działa?
Nowoczesne szczoteczki elektryczne również znacząco wspomagają codzienną higienę jamy ustnej. Ich ogromną zaletą jest możliwość zmiany trybu pracy końcówki na przywracający biel, oczyszczający czy przeznaczony do mycia zębów wrażliwych. Każdy z nas ma nieco inne potrzeby. Jedni marzą o wybieleniu zębów, inni obawiają się, że zbyt mocno pracująca szczoteczka może je uszkodzić. Nowoczesne szczoteczki elektryczne wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom, pozwalając na dostosowanie trybu do preferencji samego użytkownika. Są też dosyć łatwe w obsłudze – używa się ich podobnie jak szczoteczek manualnych.
Warto tutaj zwrócić uwagę na rodzaje końcówek w zestawie – to właśnie ich zróżnicowanie pozwala nam na indywidualne dostosowanie szczoteczki do naszych wymagań. Elektryczna szczoteczka do zębów usuwa z jamy ustnej nawet do 100 procent więcej płytki nazębnej i bakterii w porównaniu do szczoteczki manualnej – to przewaga godna zainwestowania w profesjonalny sprzęt do mycia zębów.
Zalety szczoteczki elektrycznej to przede wszystkim:
- możliwość dostosowania od naszych potrzeb,
- duża trwałość i odporność na uszkodzenia,
- mała inwazyjność, dzięki czemu może być stosowana nawet przez osoby o wyjątkowo wrażliwych dziąsłach,
Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Na co zwrócić uwagę?
Wiele osób, kupując elektryczną lub soniczną szczoteczkę do zębów, zastanawia się nad tym, na co zwrócić uwagę jeszcze w sklepie. Oto kilka porad:
- przyjrzyjmy się zestawowi końcówek służących do zmieniania trybu pracy szczoteczki – powinniśmy nabyć odpowiedni do naszych potrzeb ,
- zwróćmy uwagę na dobry akumulator, którego nie trzeba zbyt często ładować – ułatwia to regularne korzystanie ze szczoteczki,
- nie bez znaczenia jest także porządne etui. To nie tylko kwestia estetyki, ale też higieny; jeśli korzystamy ze szczoteczki do zębów w trakcie wyjazdu, musimy pilnować, by w mało higienicznych warunkach nie osiadły na niej drobnoustroje, które podczas szczotkowania przeniesiemy do jamy ustnej.
Użytkownicy szczoteczek sonicznych i elektrycznych muszą również pamiętać o regularnej wymianie końcówek – zazwyczaj co trzy miesiące, podobnie jak w przypadku szczoteczki manualnej. Oczywiście nawet najlepsza szczoteczka soniczna czy elektryczna nie zastąpi regularnych wizyt u dentysty. Co najmniej Raz na sześć miesięcy powinniśmy więc odwiedzić profesjonalny gabinet higieny– w ten sposób będziemy mieć pewność, że nasze zęby są dobrze oczyszczane i wolne od ubytków próchnicowych.
Źródła:
Kowal M, Kowalska M, Wójtowicz-Chomicz K, Golik A, Święs Z, Borzęcki A. Zachowania higieniczne wśród młodzieży szkół podstawowych. Probl. Hig Epidemiol 2008; 82: 279-281.
Kaczmarek U. Czy próchnicy można skutecznie zapobiegać? Część I. Etiopatogeneza próchnicy. Pol Med Rodz 2002; 4(1): 45-49.
Sygit M, Sygit B. Problemy zdrowia publicznego w polityce zdrowotnej państwa polskiego. Zdr Publ 2003; 113(3/4): 303-307.
Borysewicz-Lewicka M, Przystanowicz A. Wiedza o powinnościach wobec zdrowia jamy ustnej a realne zachowanie uczniów szkół podstawowych. Czas Stomat 2001; LIV(3): 152-158.
Marcinkowski TJ, Świderska J. Przestrzeganie higieny jamy ustnej i jej znaczenie w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Hygeia Public Health 2011; 46(1): 83-88.
Wójcicka, A, Zalewska M, Czerech E, Jabłoński R, Grabowska S, Maciorkowska E. Próchnica wieku rozwojowego chorobą cywilizacyjną. Przegl Epidemiol 2012; 66: 705-711.
Szpringer-Nodzak M. Profilaktyka stomatologiczna. Stomatologia wieku rozwojowego 2007; 757-809.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.