Zespół alergii jamy ustnej

Stomatologia

Zespół alergii jamy ustnej to objawy alergiczne pojawiające po spożyciu niektórych pokarmów. Sprawdź, na czym polega alergia jamy ustnej i kogo dotyczy.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Zespół alergii jamy ustnej występuje u osób uczulonych na pyłki roślin. Dochodzi wówczas do reakcji krzyżowej między alergenami pyłków roślin a alergenami znajdującymi się w surowych warzywach i owocach. Po zjedzeniu surowych warzyw lub owoców pacjent ze stwierdzoną alergią na pyłki roślin może odczuwać pieczenie lub swędzenie w jamie ustnej. Objawy alergii jamy ustnej występują w miejscu kontaktu z alergenem – w ustach i gardle. Mogą się także pojawić obrzęk i świąd warg czy języka, jak również chrypka.

Alergia jamy ustnej – u kogo występuje?

OAS – alergia jamy ustnej (oral allergy syndrome) najczęściej występuje u osób z alergicznym nieżytem nosa lub alergią na niektóre pyłki, zwłaszcza traw, brzozy i bylicy. Na jej występowanie najbardziej narażone są kobiety.

Alergia jamy ustnej - objawy

Choć nie wszystkie osoby z alergią na pyłki roślin mają objawy zespołu alergii jamy ustnej, to do najczęstszych objawów pojawiających się w ciągu kilku minut po kontakcie błony śluzowej jamy ustnej z surowymi warzywami lub owocami należą:

  • swędzenie,
  • mrowienie,
  • niekiedy obrzęk warg, następnie języka, podniebienia, gardła i krtani.

W dalszej fazie mogą wystąpić wymioty, nudności, bóle brzucha i biegunka. Nasilenie objawów jest związane z sezonem pylenia.

Alergiczne zapalenie jamy ustnej – co robić?

Jeśli podejrzewa się uczulenie w jamie ustnej, pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie z diety surowych warzyw i owoców. Takie postępowanie powinno poprzedzić wizytę u alergologa, a w ułożeniu właściwego menu pomoże konsultacja z dietetykiem.

Zespół alergii jamy ustnej – leczenie

Podobnie jak przy innych chorobach alergicznych, diagnostyka zespołu alergii jamy ustnej polega na przeprowadzeniu testów alergicznych skórnych oraz wykonaniu badań krwi na przeciwciała klasy IgE. Najlepsze metody leczenia dobiera oczywiście alergolog. Z reguły ogranicza się ono do podawania leków przeciwhistaminowych, czasem stosuje się odczulanie. Przy łagodnych objawach wystarczające bywa obranie warzyw lub owoców ze skórki albo ich delikatna obróbka termiczna.

Niestety alergia w jamie ustnej jest schorzeniem, którego nie można całkowicie wyleczyć. Terapia ma na celu zmniejszenie dyskomfortu życia, co udaje się coraz skuteczniej.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie