Alergia na mleko-czym się objawia

Uroda

Białka mleka krowiego należą do grupy najczęściej uczulających substancji spożywczych. Alergia na mleko krowie często jest jednak mylona z nietolerancją laktozy.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Objawy alergii na mleko

Uczulenie na mleko krowie najczęściej występuje u niemowlaków i dzieci, jednak coraz częściej dotyczy także dorosłych. Alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na białko mleka – kazeinę. Objawy uczulenia na mleko to jednak nie tylko problemy gastryczne, ale również:

  • zmiany skórne,
  • katar,
  • kichanie,
  • przewlekły kaszel.

Alergia na mleko – co jeść?

W przypadku stwierdzenia alergii na białko mleka krowiego trzeba wykluczyć z jadłospisu wszystkie produkty nabiałowe. Należy także zwracać szczególną uwagę na skład pieczywa, wędlin, słodyczy i żywności przetworzonej, gdyż może się w nich pojawić dodatek mleka. Można natomiast spożywać produkty zastępujące mleko i sery w postaci napojów i jogurtów roślinnych bądź sera sojowego. Ponieważ nabiał jest w naszej diecie głównym źródłem wapnia, warto uzupełnić jadłospis także o produkty bogate w ten pierwiastek. Dobrze jest więc jeść jajka, szprotki, figi czy nasiona chia. Indywidualną dietę najlepiej jednak zaplanować z dietetykiem.

Uczulenie na mleko a nietolerancja

Nietolerancja i alergia na mleko to dwa zupełnie różne schorzenia. Nietolerancja polega na nieprawidłowym trawieniu cukru mlecznego – laktozy. Jest wynikiem braku enzymu o nazwie laktaza, który trawi cukier mleczny. Najczęściej objawia się wzdęciami, bólami brzucha i biegunką. Jeśli cierpimy na nietolerancję laktozy, z diety należy wyeliminować zwykłe mleko krowie. Na rynku są jednak dostępne mleka bezlaktozowe, które zawierają takie ilości wapnia i białka jak normalne mleko. W przypadku nietolerancji laktozy większość osób może także spożywać produkty fermentowane, takie jak kefiry, jogurty i sery, gdyż podczas procesu ich produkcji laktoza staje się pożywką dla bakterii fermentacyjnych. W takiej sytuacji warto jednak skonsultować codzienny jadłospis z dietetykiem.

 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie