Bargiel zdobył szczyt K2 i zjechał z niego na nartach!

Uroda

Andrzej Bargiel zdobył szczyt K2 i jako pierwszy człowiek w historii zjechał z niego na nartach. Patronem medycznym wyprawy była Klinika Enel-Sport.

Przez lata zdobycie K2 - 8611 m n.p.m było marzeniem najlepszych himalaistów świata. Ośmiotysięcznik położony na granicy Pakistanu i Chin jest drugą, co do wysokości, najwyższą górą naszej planety. Pierwsi ludzie stanęli na jej szczycie 31. lipca 1954 roku. Ponad 60 lat później pojawił się ktoś, kogo marzenia sięgały jeszcze dalej.

Andrzej Bargiel - narciarz wysokogórski i himalaista, który w niesamowity sposób łączy łączy wspinaczkę i narciarstwo postanowił nie tylko zdobyć słynną górę, ale też zjechać z jej szczytu na nartach! Bargiel już raz próbował dokonać tego wyczynu, jednak wtedy plany pokrzyżowała pogoda. Tym razem, 22 lipca 2018 roku, polski skialpinista dokonał swego. Wyprawa, do której Bargiel przygotowywał się także pod opieką specjalistów Enel-Sport - patrona medycznego całego przedsięwzięcia, zakończyła się sukcesem.  Polak jako pierwszy człowiek w historii zdobył długo owiany złą sławą szczyt i zjechał na nartach do podstawy góry. Co ciekawe, pierwszą kobietą, która zdobyła K2 była polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. 

Wyprawa na K2 była dedykowana setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a jej bohater z uśmiechem nazywał ją największym wyzwaniem narciarstwa XXI wieku. To już czwarty ośmiotysięcznik, który padł łupem odważnego Polaka. Uważany za jeden z najtrudniejszych do zdobycia szczytów świata - K2, jest kolejną górą, którą Bargiel zdobył i zjechał z niej na nartach. Wcześniej, także jako pierwszy na świecie, dokonał tego wyczynu między innymi ze szczytem Broad Peak (8051 m n.p.m.). 

Wyczyn Bargiela był możliwy dzięki wspaniałym umiejętnościom, ambicji, woli walki i zdrowiu, które pozwoliło Andrzejowi na wielki wysiłek. Przed wyprawą śmiałek przeszedł dokładne badania w klinice Enel-Sport. - Miał wykonane badania laboratoryjne krwi, EKG i EKG wysiłkowe oraz badanie echokardiograficzne - mówił lek. med. Marcin Błoński z Enel-Sport. - Oprócz tego przeprowadziliśmy szereg testów oceniających funkcje jego narządu ruchu, które rozszerzyliśmy o badania obrazowe, takie jak USG, RTG i inne  - wylicza lekarz. Zobacz jak wyglądały przygotowania do wyprawy Polaka na K2.

Artykuły powiązane

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie