Bezpieczna podróż - szczepienia dla podróżujących

Uroda

Egzotyczne wakacje nie muszą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Odpowiednie dla danego regionu świata szczepienia bądź leki pozwolą spokojnie cieszyć się urlopem.

Wakacje na innych kontynentach to coraz częstszy wybór polskich turytów. Jeździmy do Azji, Afryki, odpoczywamy na wyspach Pacyfiku i zwiedzamy Amerykę Południową. Każdy z tych kierunków oznacza, że organizm musi przystosować się do innych warunków panujących na miejscu. Temperatura, wilgotność, jedzenie, picie - wszystko co wpływa na nasze zdrowie jest inne niż zazwyczaj. Dotyczy to także drobnoustrojów i wirusów, które stanowią zagrożenie dla nieprzygotowanego organizmu. Dziś wiemy już na jakie choroby należy zaszczepić się przed wyjazdem w różne regiony świata lub jakie leki przyjmować, by np. nie ryzykować malarii. Udany wyjazd to taki, który nie kończy się w szpitalu, dlatego by spokojnie wypoczywać warto odpowiednio się przygotować.

Lekarz medycyny podróży

Wizyta u lekarza medycyny podróży to pierwszy krok po podjęciu decyzji o podróży. Najlepiej zaplanować wizytę już dwa miesiące przed wyjazdem. Specjalista przedstawia podstawowe zasady dbałości o zdrowie w danym regionie świata i szczepienia oraz leki wymagane przed wyjazdem. Zalecenia lekarza będą zależały nie tylko od celu i sposobu podróży. Ważny jest także terminu i długości pobytu, nasze wakacyjne plany (wypoczynek, aktywna turystyka, sport), alergie i choroby przewlekłe. Dlatego zdarza się, że przed wspólną podróżą,  jej uczestnicy otrzymują różne zalecenia lub szczepionki. Dzięki konsultacji z lekarzem medycyny podróży będziesz wiedzieć jak się zabezpieczyć zarówno przed podróżą, jaki i na miejscu.

Egzotyczne zagrożenie

Podróżowanie bez szczepień może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Tropikalne warunki sprzyjają rozwojowi chorób zakaźnych i pasożytniczych. Drobnoustroje w jedzeniu i piciu, ukąszenia i ugryzienia, źródeł potencjalnej choroby może być wiele. Prócz szczepień równie ważna będzie wiedza dotycząca zatruć pokarmowych czy oparzeń słonecznych, które występują w danym regionie. Kilka prostych porad, może sprawić, że nic nie popsuje nam wakacji.

Szczepienia ochronne

Zalecone przez lekarza szczepienia to w przypadku wielu poważnych chorób jedyny skuteczny sposób ochrony. Warto się szczepić, a niekiedy jest to wręcz wymagane i egzekwowane przy przekroczeniu granicy. Istnieją szczepienia zalecane i szczepienia obowiązkowe. Do tej drugiej grupy należy np. szczepionka przeciwko żółtej febrze, niezbędna przy podróżach do kilku krajów Afryki czy Ameryki Południowej. Niezastosowanie się do międzynarodowych przepisów może sprawić, że zostaniemy zawróceni z granicy lub zmuszeni do kwarantanny. Kto się nie zaszczepi, będzie ryzykować nie tylko zdrowiem, ale też straconym urlopem.

Szczepienia zalecane

Zalecane szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym są na bieżąco monitorowane. Naukowcy zajmują się monitorowaniem i zapobieganiem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, w tym zagrożeń czekających na turystów. Sprawdź jakich chorób możesz uniknąć dzięki szczepieniom lub przyjmowaniu odpowiednich leków:
Afryka: dur brzuszny, tężec, cholera, wścieklizna, WZW A, WZW B, meningokoki, malaria, denga, HIV.
Ameryka Płd. i Środkowa: dur brzuszny, wścieklizna, malaria, denga, WZW B, WZW A.
Wyspy pacyfiku: cholera, wścieklizna, malaria A
Azja: dur brzuszny, cholera, polio, malaria, denga, tężec, wścieklizna, kleszczowe zapalenie mózgu, WZW A, WZW B

Książeczka szczepień
Twoje szczepienia bedą zapisane w międzynarodowej książeczce szczepień, czyli tzw. żółtej książeczce, którą otrzymasz od lekarza. Koniecznie zabierz ją ze sobą w podróż, szczególnie w przypadku wyjazdu do kraju, gdzie wymagane są szczepienia obowiązkowe.

Apteczka na egzotyczny wyjazd

Na egzotyczne wakacje warto zabrać ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę, której zawartość dopasowujemy do danego regionu świata. Szczególnie ważne będą np. leki antymalaryczne, ale nie tylko. Listę lekarstw, które powinny się znaleźć w apteczce warto skonsultować z lekarzem medycyny podróży. W przypadku leków na choroby przewlekłe, należy przechowywać je w oryginalnych opakowaniach, warto też mieć przy sobie zalecenia lekarskie dotyczące ich stosowania. Podstawowe informacje, dotyczące stale przyjmowanych leków powinny na wszelki wypadek znaleźć się także na opakowaniu, najlepiej w języku angielskim. W dobrzej zaopatrzonej apteczce na egzotyczne wakacje powinny znaleźć się także:

  • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe
  • leki przeciwzapalne, maść przeciwzapalna
  • leki na na biegunkę, przeziębienie
  • leki przeciwalergiczne
  • krople do oczu z antybiotykiem
  • środki opatrunkowe: plastry, bandaże, opaska uciskowa,
  • woda utleniona

Ubezpieczenie

Ważną sprawą, którą warto się zająć przed egzotycznym wyjazdem jest ubezpieczenie podróżne. Pozwoli ze spokojem wypoczywać bez zbędnych zmartwień, a w przypadku choroby czy nieszczęśliwych wypadków zabezpieczy finansowo ewentualne leczenie i powrót do kraju.

Co zrobić przed wyjazdem

Przede wszystkim spotkaj się z lekarzem medycyny podróży. Zastosuj się do jego zaleceń - wykonaj odpowiednie szczepienia, przygotuj podręczną apteczkę i zdobądź podstawową wiedzę o zagrożeniach i zasadach higieny w miejscu docelowym. Zabezpieczenie zdrowia przed wyjazdem pozwoli cieszyć się urlopem i przywieźć z niego nie choroby, tylko piękne wspomnienia. Przyjemnej podróży!

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie