Waga przy bieganiu

Uroda

Bieganie to często dobry sposób na walkę z nadwagą. Tracone zbędne kilogramy sprawiają, że biegamy szybciej ale ... tylko do pewnego momentu.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Nadwaga a bieganie

Nadwaga nie powinna stanowić wymówki przed bieganiem, wręcz odwrotnie. Regularne bieganie, połączone z odpowiednią dietą pozwoli schudnąć, najważniejszy jest pierwszy krok i decyzja: biegam. - W amatorskim bieganiu spotyka się ludzi, których sylwetki wcale przypominają zawodowych sportowców, ale świetnie sobie radzą - mówi Paweł Januszewski - olimpijczyk i lekkoatletyczny mistrz Europy. - Nie należy jednak chudnąć za wszelką cenę - zaznacza Januszewski.

Motywacja do biegania

Przygodę z amatorskim bieganiem często zaczynamy więc, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Kto zarazi się biegowym bakcylem, gubiąc nadwagę, będzie pokonywać kolejne kilometry coraz szybciej. Utrata niechcianych kilogramów będzie jednak przynosić odpowiednie efekty tylko do czasu. Sukces zapewni nie samo chudnięcie, ale zastąpienie tłuszczu przez mięśnie. Potoczne przekonanie, że im mniej ważysz, tym szybciej biegasz, nie jest prawdziwe. Zbyt radykalna utrata wagi spowoduje osłabienie organizmu, zamiast więc za wszelką cenę chudnąć, warto popracować nad wzmocnieniem mięśni. Wprowadzenie do planu zajęć nie tylko biegania, ale też np. ćwiczeń typu cross-fit, pozwoli wzmocnić organizm biegacza, co przełoży się na lepsze wyniki. Treningi biegowy powinny być uzupełniane innymi formami aktywności. Może to być siłownia, fitness, cross-fit, wszystko co sprawi, że będziesz pracować nad wzmocnieniem mięśni. Dzięki różnorodności zajęć, Twój organizm dostanie też dawkę ćwiczeń na partie mięśni, które mniej pracują przy bieganiu. Urozmaicone zajęcia sprawią, że łatwiej zrealizujesz postawione przed sobą cele. 

Bieganie a konsultacja z lekarzem

Jeśli zaczynasz biegać, na początek zbadaj swój stan zdrowia, wydolność i możliwości. Ustalenie odpowiedniej wagi i programu ćwiczeń warto skonsultować ze specjalistą, który podpowie jak zadbać o to, by Twoja aktywność fizyczna nie przynosiła więcej szkody niż pożytku. Zarówno biegać, jak i chudnąć zawsze trzeba rozsądnie. 

Artykuły powiązane

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie