Ból w ścięgnie Achillesa? Entezopatia?

Uroda

Entezopatia ścięgna Achillesa to choroba powstająca w wyniku powtarzająch się mikrourazów - mówi lek.med. Marcin Błoński, specjalista leczenia schorzeń i urazów narządów ruchu w Klinice Enel-Sport.

 

Czym jest enetzopatia ścięgna Achillesa?

Entezopatia to połączenie dwóch słów  „entezo” - przyczep i „patio”- choroba. Entezopatie są chorobami przyczepów, prócz ścięgna Achillesa, przykładem może być choćby dość znany „łokieć tenisisty”. W przypadku ścięgna Achillesa, najgrubszego  ścięgna ludzkiego organizmu – dotyczy ona ścięgnistego przyczepu mięśnia trójgłowego łydki do kości piętowej. To właśnie tam pojawia się problem. 

Jakie są przyczyny entezopatii ścięgna Achillesa?

Choroba przyczepu z reguły powstaje w wyniku wielu mikrourazów, które powoli się nawarstwiają. Dzieje się tak np. u osób, które zbyt szybko poddają się dużym obciążeniom w sporcie, lub biegają w nieodpowiednim obuwiu, czego sam swego czasu doświadczyłem.  

Jakie są objawy choroby?

Na początku mikrourazy są praktycznie bezobjawowe i zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że  coś się zaczyna dziać. Z czasem dochodzi jednak do nawarstwienia mikrourazów co objawia się zapaleniem ścięgna Achillesa. Zazwyczaj ból pojawia się na początku biegania, albo rano, przy pierwszych ruchach po przebudzeniu. Dzieje się tak, ponieważ delikatne zapalenie powoduje wysięk, w nim pojawiają się specyficzne substancje, które w nocy „sklejają” tkanki i rano podczas pierwszych ruchów, zrywamy te blizny. Jeśli boli na początku biegania, po chwili to rozbiegamy i ból może ustąpić w takim samym mechanizmie. Nieleczona entezopatia może powodować konsekwentne osłabianie ścięgna Achillesa, aż do momentu w którym dojdzie nawet do jego zerwania. Nigdy nie jest tak, że zrywamy zdrowego Achillesa, jeśli do tego dochodzi, to znaczy, że wcześniej pojawiła się choroba, której objawy zlekceważyliśmy. 

Jak się leczy entezopatię ścięgna Achillesa?
 
Podstawą zawsze jest diagnostyka. Lekarz zleca badania, najczęściej jest to USG i na początek ocenia w jakiej fazie znajduje się choroba. Jeśli jest to faza wstępna, w której nie ma jeszcze znaczących zmian w ścięgnie, metodą leczenia jest rehabilitacja. Polega ona na nauce odpowiedniego rozciągania mięśnia trójgłowego łydki i zabiegach terapeutycznych, które mają wpłynąć na elastyczność tego mięśnia i jego ścięgna. Jeśli mamy już do czynie z zapaleniem ścięgna, lub otaczających go tkanek, leczenie może wymagać farmakoterapii. Pomocny może być masaż kostką lodu i wszelkie formy chłodzenia.

Czy choroby przyczepu można się jakoś ustrzec?

Można ustrzec się tego schorzenia przez właściwą rozgrzewkę, przygotowanie do biegania i odpowiednie obuwie. Nie można też bagatelizować żadnych objawów bólowych i być wyczulonym na punkcie tego jak pracuje ścięgno podczas ruchu. Jeśli tylko poczujemy jakiś dyskomfort warto jak najszybciej zgłosić się lekarza.

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Artykuły polecane dla Ciebie