Bolące stopy. Kiedy do lekarza?

Uroda

Czy bolące stopy to poważny problem? 

Nie wszystkie kłopoty ze stopami są problemami, które określiłbym jako ciężkie i wymagające pomocy chirurgicznej. Jednak takie też się zdarzają. Charakterystyczną cechą dolegliwości stóp jest ich bolesność. Dzieje się tak dlatego, że stopa stanowi narząd służący człowiekowi jak podpora. Jest to część narządu ruchu, która przez cały dzień, szczególnie w pozycji stojącej, jest obciążana. Stopa może stanowić “narzędzie pracy”. Wydaje mi się, że zgodzą się ze mną sportowcy, biegacze czy recepcjonistki, czyli ludzie pracujący na stojąco.

Mogą to być młode osoby, a już mające dolegliwości stóp z różnych przyczyn? Na przykład od biegania po betonie?

Ironicznie muszę nadmienić, że w obecnych czasach tzw. zdrowy styl życia niestety dostarcza ortopedom sporo pracy, szczególnie bieganie powoduje częste przeciążanie stóp. Każdy wysiłek fizyczny, przede wszystkim poważny, jak np. bieganie maratonów, powinien być zawsze podejmowany z dużą rozwagą, a tego często brakuje. 

U kogo dochodzi do problemów ze stopami?

Większość pacjentów to kobiety. Okazuje się, że na przykład 80-90 procent zabiegów operacyjnych paluchów koślawych wykonuje się u kobiet.

Co mogą oznaczać kłopoty ze stopami?

Problemy ze stopami mogą być sygnałem dolegliwości ogólnoustrojowych czy ogólnozdrowotnych takich jak np. cukrzyca lub zaburzenia krążenia. Wówczas mogą pojawić się bóle stóp, ich obrzęki i dysfunkcja. Reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby z tej grupy manifestują się w pewnym procencie w stopach. Częste problemy ze stopami to też zespoły przeciążeniowe (w przedniej części stopy - metatarsalgia), zapalenia ścięgien, ostroga piętowa (zapalenie powięzi podeszwowej) czy paluchy koślawe, haluksy.

Kto przychodzi najczęściej do lekarza ortopedy?

Amerykanie oceniają, że u 75 procent populacji przynajmniej raz w życiu wystąpią jakieś dolegliwości stóp. Pacjentów można podzielić na tych zgłaszających się z powodu urazu i przychodzących z problemami nieurazowymi (najczęściej przeciążeniowych, niekoniecznie związanych z deformacją stopy). Warto skonsultować się z lekarzem ortopedą, który rozstrzygnie, czy mamy do czynienia z poważniejszym problemem czy nie.

Dr n. med. Cezary Michalak przyjmuje pacjentów w warszawskich oddziałach Centrum i Blue City

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie