Zgaga bardzo często bywa lekceważona i traktowana jako mało groźna przypadłość związana ze złą dietą. Tymczasem nieszkodliwa na pozór zgaga może być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Jak pozbyć się zgagi? Podpowiadamy!

Zgaga to uciążliwa i bardzo często występująca dolegliwość związana z układem pokarmowym. Jakie są objawy zgagi? To przede wszystkim uczucie pieczenia w przełyku, często połączone z kwaśnym odbijaniem się, cofaniem treści żołądkowej do przełyku, a także palącymi bólami za mostkiem i w nadbrzuszu.

Zgaga – przyczyny

Bardzo często lekceważymy zgagę i traktujemy ją jako niegroźną przypadłość związaną ze złą dietą. Tymczasem przyczynami zgagi mogą być poważniejsze problemy zdrowotne. Jeśli zgaga pojawia się sporadycznie, po obfitym posiłku, nie zwiastuje choroby: jest tylko reakcją organizmu na przeciążenie żołądka. Jeśli jednak zmagamy się z nią po prawie każdym posiłku, może się okazać, że cierpimy na refluks żołądkowo-przełykowy (choroba refluksowa przełyku). Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem gastroenterologiem, który może zalecić wykonanie gastroskopii.

Co na zgagę – dieta

By zawalczyć ze zgagą, warto zastanowić się nad tym, co i jak jemy. Dieta na zgagę powinna być lekkostrawna i nieobciążająca dla żołądka. Należy więc wyeliminować z niej kawę, mocną herbatę, alkohol, napoje gazowane oraz słodycze. Sprawdzony sposób na zgagę to także unikanie pikantnych produktów i tłustych posiłków.

Sposoby na zgagę

  • Regularne posiłki – jedz częściej, ale mniejsze porcje.
  • Tempo jedzenia – jedz wolno, nie śpiesz się.
  • Ostatni posiłek zjedz najpóźniej na dwie godziny przed snem.
  • Po większym posiłku spaceruj, nigdy nie kładź się bezpośrednio po jedzeniu.
  • Posiłki spożywaj w pozycji wyprostowanej.
  • Nie pal papierosów.
  • Zmniejsz masę ciała.
  • Zapisz się na wizytę do gastroenterologa.

Domowe sposoby na zgagę

Istnieją również skuteczne naturalne sposoby na zgagę. Warto wypróbować np. picie naparu z rumianku, jedzenie namoczonego siemienia lnianego czy migdałów ze skórką.

Jeśli naturalne sposoby nie pomogą, konieczne może być leczenie zgagi farmakologicznie – np. poprzez zastosowanie inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka i szybko zmniejszają dolegliwości.

Długotrwała zgaga, szczególnie gdy towarzyszą jej inne objawy, zawsze powinna wzbudzać naszą czujność i skłaniać do kontaktu z lekarzem. Jeśli mamy świadomość popełnianych błędów żywieniowych i tendencję do prowadzenia niezdrowego trybu życia, warto także porozmawiać z dietetykiem.