Co jest dobre na zgagę?

Uroda

Zgaga bardzo często bywa lekceważona i traktowana jako mało groźna przypadłość związana ze złą dietą. Tymczasem nieszkodliwa na pozór zgaga może być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Jak pozbyć się zgagi? Podpowiadamy!

autor:
Redakcja enelzdrowie

Zgaga to uciążliwa i bardzo często występująca dolegliwość związana z układem pokarmowym. Jakie są objawy zgagi? To przede wszystkim uczucie pieczenia w przełyku, często połączone z kwaśnym odbijaniem się, cofaniem treści żołądkowej do przełyku, a także palącymi bólami za mostkiem i w nadbrzuszu.

Zgaga – przyczyny

Bardzo często lekceważymy zgagę i traktujemy ją jako niegroźną przypadłość związaną ze złą dietą. Tymczasem przyczynami zgagi mogą być poważniejsze problemy zdrowotne. Jeśli zgaga pojawia się sporadycznie, po obfitym posiłku, nie zwiastuje choroby: jest tylko reakcją organizmu na przeciążenie żołądka. Jeśli jednak zmagamy się z nią po prawie każdym posiłku, może się okazać, że cierpimy na refluks żołądkowo-przełykowy (choroba refluksowa przełyku). Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem gastroenterologiem, który może zalecić wykonanie gastroskopii.

Co na zgagę – dieta

By zawalczyć ze zgagą, warto zastanowić się nad tym, co i jak jemy. Dieta na zgagę powinna być lekkostrawna i nieobciążająca dla żołądka. Należy więc wyeliminować z niej kawę, mocną herbatę, alkohol, napoje gazowane oraz słodycze. Sprawdzony sposób na zgagę to także unikanie pikantnych produktów i tłustych posiłków.

Sposoby na zgagę

  • Regularne posiłki – jedz częściej, ale mniejsze porcje.
  • Tempo jedzenia – jedz wolno, nie śpiesz się.
  • Ostatni posiłek zjedz najpóźniej na dwie godziny przed snem.
  • Po większym posiłku spaceruj, nigdy nie kładź się bezpośrednio po jedzeniu.
  • Posiłki spożywaj w pozycji wyprostowanej.
  • Nie pal papierosów.
  • Zmniejsz masę ciała.
  • Zapisz się na wizytę do gastroenterologa.

Domowe sposoby na zgagę

Istnieją również skuteczne naturalne sposoby na zgagę. Warto wypróbować np. picie naparu z rumianku, jedzenie namoczonego siemienia lnianego czy migdałów ze skórką.

Jeśli naturalne sposoby nie pomogą, konieczne może być leczenie zgagi farmakologicznie – np. poprzez zastosowanie inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka i szybko zmniejszają dolegliwości.

Długotrwała zgaga, szczególnie gdy towarzyszą jej inne objawy, zawsze powinna wzbudzać naszą czujność i skłaniać do kontaktu z lekarzem. Jeśli mamy świadomość popełnianych błędów żywieniowych i tendencję do prowadzenia niezdrowego trybu życia, warto także porozmawiać z dietetykiem.

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie