Cykl miesiączkowy

Uroda

Jak prawidłowo powinien przebiegać cykl miesiączkowy, a także jakie mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania? O tym i innych sprawach związanych z miesiączkowaniem opowiada specjalista ginekologii i położnictwa, lek med. Zdzisław Dubnicki z Kliniki Estell.

 - Co to jest cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy - miesiączkowanie kobiet to pewien okres życia kobiet, często towarzyszący płodności. Miesiączkowanie jest wyrazem przemian błony śluzowej macicy przygotowywanej, na drodze przemian hormonalnych, do ewentualnej ciąży.

 - Kiedy zaczyna się miesiączkowanie i ile trwa?

Dziewczynki zaczynają miesiączkować w wieku lat nastu (od 10 do 14, ale jest to proces indywidualny), początkowo miesiączki nie są regularne, ale po roku czy dwóch regulują się. W normalnym trybie występują co 28-30 dni. Oczywiście zdarzają się odstępstwa, które niekoniecznie są nieprawidłowością.

Cykl miesiączkowy świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu osi podwzgórze - przysadka - jajnik i jest wykładnią zdrowia. Jeśli jest regularny, oczywiście są odstępstwa też w ramach normy, to należy się spodziewać, że kobieta jest zdrowa, czuje się dobrze i w trakcie cyklu przechodzi różne procesy psychiczne. Znane dobrze jest pojęcie napięcia przedmiesiączkowego czy złe samopoczucie związane z samą miesiączką.

Jeśli miesiączki są regularne niemodyfikowane antykoncepcją hormonalną to w granicach środka cyklu (od 11 do 17 dnia) jest czas, gdy kobieta może zajść w ciążę, może tę ciążę planować. Przy normalnym krwawieniu miesiączkowym trwającym od 3-4 do 7 dni (norma), kwestia indywidualna. Proces trwa do około 45. roku życia przebiega najczęściej bez istotnych zmian. Pod koniec miesiączki mogą występować częściej (bliżej siebie), cykl się skraca - związane jest to z niedomogą jajnika i mniejszą produkcją progesteronu, który modyfikuje drugą fazę cyklu. Bardzo często w tej fazie nie każdy cykl jest owulacyjny, trudniej zajść w ciążę. Teraz jest moda na późniejsze zachodzenie w ciążę, co wymaga pomocy. By ta ciąża zaistniała, a potem została podtrzymana bardzo często wiąże się to z ingerencją farmakologiczną.

- Czy pojawiają się zaburzenia miesiączkowania i jak postępować po ich pojawieniu się?

Zaburzenia miesiączkowania mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem, gdyż część zaburzeń może być sygnałem groźnej choroby, z nowotworami włącznie. Trzeba zaznaczyć, że obecnie kobiety są bardziej świadome, oczytane i nie wspierają się jedynie informacjami od sióstr czy mamy. Bardzo dużo wiedzą i przychodząc do lekarza zadają dość profesjonalne pytania.

Jeśli miesiączki są zaburzone wymagają konsultacji, badania ultrasonograficznego i badań hormonalnych. W zależności od wyników wprowadza się leczenie. Bardzo często wystarczy jedynie leczenie farmakologiczne, zachowawcze, ale czasami niestety wymagane jest leczenie zabiegowe. Począwszy od prostych zabiegów do zabiegów rozleglejszych i operacyjnych.

 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Artykuły polecane dla Ciebie