Czy witamina B12 może odwrócić przebieg choroby Alzheimera?

Uroda

Tak jak możemy być pewni, że witamina B12 nie wyleczy choroby Alzheimera, tak równie możemy być pewni że leczy ona niektóre objawy charakterystyczne dla tej choroby. W USA aż 40% populacji jest zagrożona niedoborem witaminy B12 w organizmie. Niski poziom kobalaminy - związku chemicznego który zawiera kobalt jako pierwiastek główny i tworzy witaminę B12 – częściej pojawia się u osób starszych. Około 30% dorosłych powyżej 50 roku życia ma trudności z przyswajaniem kobalaminy znajdującej się w pożywieniu, a badania wykonane na Tufts University wykazały że u 40% osób w wieku powyżej 60 lat pojawiają się objawy jej niedoboru.

Dlaczego osoby w podeszłym wieku są bardziej zagrożone brakiem witaminy B12?

 W miarę starzenia się nasz organizm ma coraz mniejszą zdolność właściwego wchłaniania witaminy B12 z pokarmów. Powodem tego jest niedostateczna produkcja kwasu żołądkowego, co jest dość powszechnym stanem u osób starszych. Regularne przyjmowanie leków, w szczególności na zmniejszenie produkcji kwasów żołądkowych - tzw. H2 blokerów – stosowanych w celu złagodzenia objawów refluksu lub innych leków o podobnym działaniu naraża populację seniorów jeszcze bardziej na ten problem. Dlatego nawet jeśli jest przestrzegana tzw. zdrowa dieta, deficyt witaminy B12 może dać złe wyniki w obrazie badania krwi.

 

Jakie są objawy długoterminowego deficytu witaminy B12?

  •  niepokój połączony ze zmieszaniem oraz braki w pamięci
  •  depresja i lęki
  •  halucynacje dźwiękowe i wizualne
  •  drżenie
  •  utraty równowagi
  •  twardnienie naskórka dłoni i stóp

Zaleca się badania okresowe w kierunku poziomu witaminy B12 w organizmie. W okresie dwóch tygodni przed badaniem powinno przyjmować się suplementy witaminowe B12 w ilości 2000 µg raz na dobę. Osoby z niedoborem witaminy B12, wykazujące pewne symptomy otępienie, mogą relatywnie szybko dojść zdrowia po serii odpowiednich zastrzyków przyswajalnego B12.

Zespół ekspertów Jovimed zaleca osobom powyżej 45 roku życia, wykonywanie testów poziomu B12 raz na 5 lat.

 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Artykuły polecane dla Ciebie