Czym jest depresja?

Uroda

Czym jest depresja? Jakie są objawy depresji? Jak radzić sobie z tą chorobą, jeśli pojawi się u naszych najbliższych? O chorobie opowiada specjalista Enel-Med, psycholog Julia Pielok.

Czym tak naprawdę jest depresja?

Depresja jest chorobą psychiczną, mającą tło fizjologiczne i biologiczne. Mimo pogłębionych badań z zakresu psychologii, psychiatrii i neurologii, wciąż w niewielkim stopniu poznaliśmy funkcjonowanie mózgu. 
Na tę chwilę wiemy, że układ nerwowy z różnych przyczyn czasami nie funkcjonuje poprawnie. Zmiany w jego funkcjonowaniu powodują, że zaczynamy inaczej patrzeć na świat i samych siebie. Mówimy wtedy o wewnętrznym tle depresji. Chorobę mogą wywołać też czynniki zewnętrzne, np. odejście kogoś bliskiego, utrata pracy czy inna sytuacja życiowa. Każdy ma inną wrażliwość, dlatego to, co dla jednego jest błahe, u innego może mieć poważne konsekwencje. Chcę podkreślić, że mamy do czynienia z poważną chorobą. W kontekście kampanii medialnych bardzo istotne jest uświadamianie społeczeństwa o powadze problemu. 

Jakie są objawy depresji?
 
Objawy depresji dokładnie opisane są w podręczniku Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ICD-10. Kryteria diagnostyczne depresji dzielimy na podstawowe oraz dodatkowe. Wśród pierwszych są obniżony nastrój, utrata zainteresowań i zdolności do radowania się oraz wzmożone zmęczenie i zmniejszenie aktywności.
Dodatkowymi symptomami są osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, pesymistyczne widzenie przyszłości, przygnębiające myśli, mogące pogłębiać się nawet do suicydalnych (samobójczych), zaburzenia snu, zmniejszony lub zwiększony apetyt.
Należy pamiętać, że zawsze mówimy o istotnych zmianach w stosunku do dotychczasowych zachowań. Aby zdiagnozować pełny epizod depresyjny konieczne jest stwierdzenie co najmniej dwóch objawów podstawowych i dwóch dodatkowych. Lista nie jest zamknięta, bo wszyscy jesteśmy różni. 

Czy w zależności od płci mogą występować różne zachowania depresyjne?

Tak, ostatnie lata przyniosły wiele badań nad depresją wśród mężczyzn. Jak się okazało zupełnie inaczej przechodzą oni tę chorobę. Często prezentują mniej objawów związanych z obniżeniem nastroju, a więcej z ryzykownymi zachowaniami autodestrukcyjnymi. Pojawiają się nałogi, samookaleczenia, agresja zarówno werbalna, jak i fizyczna, drażliwość oraz skłonność do impulsywnych zachowań. 

Czy można samemu poradzić sobie z depresją?

Mówimy o depresji, która jest poważną chorobą psychiczną. Bezwzględnie należy ją leczyć. Muszę podkreślić, że samemu nie można sobie poradzić. Inaczej, gdy jest to zwykłe przygnębienie, wtedy przez jakiś czas mamy gorszy nastrój. Osobie z depresją przestaje zależeć na wielu sferach życiowych, jej funkcjonowanie jest zaburzone. Granica między przygnębieniem a depresją jest cienka, dlatego należy postawić odpowiednią diagnozę. Jeśli lekarz zdiagnozuje chorobę, to trzeba ją jak najszybciej zacząć leczyć.

Jak leczymy depresję?

Depresję leczymy farmakologicznie. Możliwe jest też włączenie psychoterapii i połączenie tych dwóch metod. Jednak trzeba zaznaczyć, że przy ostrych epizodach depresyjnych lekarstwa są niezbędne.

Jak możemy pomóc bliskiej osobie mającej objawy depresyjne?

Pomocą z naszej strony powinno być skierowanie do lekarza specjalisty. Należy pamiętać, że im dłużej się zwleka, tym depresja bardziej się pogłębia. Z reguły zdajemy sobie sprawę, że coś dzieje się nie tak, jednak niektórzy mogą mieć problem z przyznaniem się do słabości i będą wzbraniać się przed pomocą. Gdy ktoś z naszych bliskich nie daje się zaprowadzić do lekarza, wtedy możemy skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą, aby wspólnie ustalić, jak daną osobę nakłonić do leczenia.

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie