Czy szpilki są niezdrowe?
Tak brzmi częste pytanie pacjentek zwykle skomentowane dodatkowo. - Mam takie szpilki, w których mogę biegać cały dzień, i stopy mnie nie bolą. W domyśle, stopy bolą w złych szpilkach, ale obuwie dobrej firmy, drogie, to zupełnie co innego.
Ciężar ciała w pozycji stojącej, w warunkach prawidłowych, dystrybuowany jest równo na obie stopy, z czego pięta oraz przodostopie obciążane są po około 50 procent. Zmienia się to w sytuacji, gdy pięta została uniesiona przez obcas - cała stopa ustawia się bardziej pionowo - wówczas przeciąża się przednią część stopy; obcas około 7 centymetrowy zwiększa obciążenie przodostopia o około 75 procent. Zatem szpilka, tak jak każdy but na obcasie, musi zaburzać prawidłowy rozkład sił w stopie, tak w pozycji stojącej, jak podczas chodu. Stawy śródstopno - palcowe (MTP) ustawiane są w przymusowym, nienaturalnym zgięciu grzbietowym - tym większym, im wyższy obcas; powoduje to rozciąganie więzadeł stawowych stawów MTP, ścięgien oraz innych tkanek podeszwy stopy. Zaburzenia równowagi mięśniowej stopy są jedną z przyczyn palucha koślawego. Z czasem dochodzi do przykurczu ścięgna Achillesa.
Szpilki sprzyjają deformacji
Wąskie noski nie pozwalają na ruchy palców, mają znaczenie w wytwarzaniu się palucha koślawego oraz sprzyjają innym deformacjom palców, prócz tego przyczyniają się do wrastania paznokci; uciskając palce, wywołują stwardnienia skóry, tzw. modzele, a nawet zaburzenia ukrwienia palców.
Ból przodostopia u osób często noszących wysokie obcasy to prawie reguła. Zmiana postawy wymuszona nieprawidłowym ustawieniem stopy sprzyja dolegliwościom okolicy lędźwiowej kręgosłupa, oraz kolan i bioder. W przypadku istniejącej deformacji stopy, buty na obcasie pogłębiają problem i nasilają dolegliwości, a zwykle nie daje się do nich założyć wkładki. Uniesienie pięty w butach na obcasie powoduje zaburzenie całego wzorca chodu, który staje się nieharmonijny, nieefektywny i męczący. Amortyzacja stopy przy cienkiej podeszwie jest zła.
Wysokość obcasów
Jakiej wysokości winien być obcas? Na pewno niższy niż 5 cm, najlepszy wydaje się obcas 1-2 cm. I tu pułapka: nagłe przestawienie się z wysokich obcasów na niskie może nie być łatwe, z uwagi na konieczność rozciągnięcia przykurczonych przez lata tkanek, dlatego niekiedy drastyczna zmiana typu obuwia może nasilić dolegliwości.
Niestabilna „cholewka”, która często składa się z kilku paseczków, naraża stopę na urazy, tak w zakresie stawu skokowo-goleniowego jak i śródstopia; szczególnie uciążliwe i długotrwałe w leczeniu są marszowe złamania, dotyczące zwykle II i III kości śródstopia, będące konsekwencją przewlekłych przeciążeń przodostopia.
Jeśli nie szpilki to co?
Czy „koturny” czy „platformy” mają nad szpilką przewagę? Istotnie, w takim obuwiu stopa ma bardziej równoległe, anatomicznie prawidłowe ustawienie względem podłoża, dlatego nie przeciąża przodostopia w sposób tak znaczny. Jednak koturn ma istotne wady: podeszwa, która się nie zgina powoduje, że stopa raczej przesuwa się równolegle do podłoża, zmienia się chód, but waży sporo, więc przeciąża stopę, jest niestabilny - naraża na urazy - dlatego moim zdaniem jest jeszcze gorszy niż szpilki.
Kiedy nosić szpilki?
Buty na obcasie bywają bardzo ładne, a życie pokazuje, że dla urody znosi się różne poświęcenia, dlatego panie i tak będą szpilki nosić, niezależnie od zaleceń ortopedycznych. Ważne wydaje mi się jednak zachowanie rozsądku:
- noś szpilki okazjonalnie i unikaj ich w pracy stojącej;
- unikaj wysokich obcasów, gdy istnieje deformacja stopy;
- unikaj szpilek do dłuższych marszów i spacerów.
Wiele razy słyszałem od kobiet, że ich pracodawca wymaga butów na obcasie - tak wymaga jakoby „dress code”. W takiej sytuacji może pomóc specjalista chirurg ortopeda, który wystawi stosowne zaświadczenie.
Dr n. med. Cezary Michalak - specjalista ortopedii i traumatologii, absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Doświadczenie zdobywał także w Hiszpanii, Austrii, Belgii czy Holandii. Wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii stopy, przyjmuje pacjentów także w językach angielskim i hiszpańskim, w warszawskich oddziałach Enel-Med Blue City i Centrum.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.