Godzina ćwiczeń na depresję

Uroda

Zaledwie godzina ćwiczeń tygodniowo pomaga zapobiegać depresji. Wyniki najnowszych badań potwierdzają tezę o płynących z aktywności fizycznej korzyściach dla psychiki ćwiczącego.

Depresja to częsta choroba dotykająca rocznie aż 6,7 procenta dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Na świecie, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) żyje ponad 300 mln osób z depresją.

Organizacja non-profit z Australii Black Dog Institute oferująca wsparcie dla osób z problemami dotyczącymi nastroju, przeprowadziła niedawno kampanię zachęcającą do treningów. Sugeruje ona, że regularna aktywność fizyczna może zapobiec depresji lub pomóc w jej leczeniu. Informacja poparta jest badaniami prowadzonymi we współpracy z naukowcami z uniwersytetów i instytutów zdrowia w Wielkiej Brytanii, Australii i Norwegii. Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Samuela Harveya z Black Dog Institute przeanalizował dane zebrane od niespełna 34 tys. dorosłych Norwegów z ostatnich 11 lat. - Od jakiegoś czasu wiadomo, że ćwiczenia odgrywają ważną rolę przy zwalczaniu objawów depresji. Jednak po raz pierwszy jesteśmy w stanie określić potencjał, jaki daje trening przy zapobieganiu wystąpienia depresji w przyszłości - wyjaśnia prof. Harvey. - Wyniki są ekscytujące. Pokazują, że wystarczy odrobina ćwiczeń, choćby godzina tygodniowo, by zapobiec depresji - dodaje. Wyniki opublikowano w American Journal of Psychiatry.

Brak treningów zwiększa ryzyko wystąpienia depresji

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przy użyciu badania Nord-Trøndelag Health Study (HUNT), jednego z największych badań populacyjnych w historii. Zbieranie i analiza danych dla HUNT miały miejsce w latach 1984-1997. Zdrowi uczestnicy zostali wybrani i zobowiązani do samooceny stanu aktywności fizycznej, w tym częstotliwości i intensywności treningów.

Wyróżniono trzy poziomy intensywności ćwiczeń: lekkie niepowodujące zadyszki i pocenia się, umiarkowane powodujące zadyszkę i pocenie się oraz najbardziej intensywne, po których organizm był wyczerpany.Następnie uczestnicy wypełnili ankiety dotyczące rozwijających się stanów depresji i leków. Wzięto w nich pod uwagę różne zmienne takie, jak: status społeczny, wskaźnik BMI, spożycie alkoholu i narkotyków, nowe choroby oraz wsparcie społeczne. Wskaźniki zostały dostosowane, by zapewnić spójność wyników. Stwierdzono, że u tych, którzy nie angażowali się w żadne ćwiczenia, wystąpienie depresji było na starcie o 44 procent większe niż u rówieśników trenujących przez godzinę do dwóch tygodniowo. Zaobserwowano też zapobiegawczy wpływ treningu bez względu na jego intensywność. - Większość korzyści związanych ze zdrowiem psychicznym wynika z ćwiczeń wykonanych w ciągu pierwszej godziny w każdym tygodniu - tłumaczy prof. Harvey. - Siedzący tryb życia staje się normą na całym świecie, a wskaźniki depresji rosną. Wyniki badania są szczególnie istotne, bo podkreślają, że nawet małe zmiany stylu życia mogą przynieść znaczące korzyści dla życia psychicznego - dodaje.

Małe ćwiczenia - znaczne korzyści

Autorzy podkreślili, że około 12 procentom depresji można było zapobiec, gdyby uczestnicy badania trenowali przynajmniej godzinę tygodniowo. - Nadal staramy się wyjaśnić, dlaczego właściwie ćwiczenia mają efekt prewencyjny, ale jesteśmy przekonani, że wynika to z połączenia różnych fizycznych i społecznych korzyści płynących z aktywności fizycznej - podsumowuje prof. Harvey.

 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie