Zaledwie godzina ćwiczeń tygodniowo pomaga zapobiegać depresji. Wyniki najnowszych badań potwierdzają tezę o płynących z aktywności fizycznej korzyściach dla psychiki ćwiczącego.
Depresja to częsta choroba dotykająca rocznie aż 6,7 procenta dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Na świecie, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) żyje ponad 300 mln osób z depresją.
Organizacja non-profit z Australii Black Dog Institute oferująca wsparcie dla osób z problemami dotyczącymi nastroju, przeprowadziła niedawno kampanię zachęcającą do treningów. Sugeruje ona, że regularna aktywność fizyczna może zapobiec depresji lub pomóc w jej leczeniu. Informacja poparta jest badaniami prowadzonymi we współpracy z naukowcami z uniwersytetów i instytutów zdrowia w Wielkiej Brytanii, Australii i Norwegii. Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Samuela Harveya z Black Dog Institute przeanalizował dane zebrane od niespełna 34 tys. dorosłych Norwegów z ostatnich 11 lat. - Od jakiegoś czasu wiadomo, że ćwiczenia odgrywają ważną rolę przy zwalczaniu objawów depresji. Jednak po raz pierwszy jesteśmy w stanie określić potencjał, jaki daje trening przy zapobieganiu wystąpienia depresji w przyszłości - wyjaśnia prof. Harvey. - Wyniki są ekscytujące. Pokazują, że wystarczy odrobina ćwiczeń, choćby godzina tygodniowo, by zapobiec depresji - dodaje. Wyniki opublikowano w American Journal of Psychiatry.
Brak treningów zwiększa ryzyko wystąpienia depresji
Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przy użyciu badania Nord-Trøndelag Health Study (HUNT), jednego z największych badań populacyjnych w historii. Zbieranie i analiza danych dla HUNT miały miejsce w latach 1984-1997. Zdrowi uczestnicy zostali wybrani i zobowiązani do samooceny stanu aktywności fizycznej, w tym częstotliwości i intensywności treningów.
Wyróżniono trzy poziomy intensywności ćwiczeń: lekkie niepowodujące zadyszki i pocenia się, umiarkowane powodujące zadyszkę i pocenie się oraz najbardziej intensywne, po których organizm był wyczerpany.Następnie uczestnicy wypełnili ankiety dotyczące rozwijających się stanów depresji i leków. Wzięto w nich pod uwagę różne zmienne takie, jak: status społeczny, wskaźnik BMI, spożycie alkoholu i narkotyków, nowe choroby oraz wsparcie społeczne. Wskaźniki zostały dostosowane, by zapewnić spójność wyników. Stwierdzono, że u tych, którzy nie angażowali się w żadne ćwiczenia, wystąpienie depresji było na starcie o 44 procent większe niż u rówieśników trenujących przez godzinę do dwóch tygodniowo. Zaobserwowano też zapobiegawczy wpływ treningu bez względu na jego intensywność. - Większość korzyści związanych ze zdrowiem psychicznym wynika z ćwiczeń wykonanych w ciągu pierwszej godziny w każdym tygodniu - tłumaczy prof. Harvey. - Siedzący tryb życia staje się normą na całym świecie, a wskaźniki depresji rosną. Wyniki badania są szczególnie istotne, bo podkreślają, że nawet małe zmiany stylu życia mogą przynieść znaczące korzyści dla życia psychicznego - dodaje.
Małe ćwiczenia - znaczne korzyści
Autorzy podkreślili, że około 12 procentom depresji można było zapobiec, gdyby uczestnicy badania trenowali przynajmniej godzinę tygodniowo. - Nadal staramy się wyjaśnić, dlaczego właściwie ćwiczenia mają efekt prewencyjny, ale jesteśmy przekonani, że wynika to z połączenia różnych fizycznych i społecznych korzyści płynących z aktywności fizycznej - podsumowuje prof. Harvey.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?