Helicobacter pylori to bakteria, którą według szacunków zainfekowanych jest 70 – 80% osób w krajach rozwijających się i 30% w krajach rozwiniętych. Jest ona najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej żołądka (w ok. 80% przypadków) i dwunastnicy (w 90% przypadków).

Czym jest Helicobater pylori?

Helicobacter pylori, czyli bakteria o spiralnym kształcie, odporna na działanie soku żołądkowego, której nosicielem jest człowiek. Zakażenie następuję drogą pokarmową, najczęściej w okresie dzieciństwa poprzez np. bawienie się tymi samymi zabawkami, jedzenie wspólnymi sztućcami czy ze wspólnych naczyń, picie z tej samej butelki.

Objawy występowania Helicobacter pylori

U większości osób zakażenie bakterią Helicobacter pylori przebiega bezobjawowo. Szacuje się, że zaledwie u 10-20% osób powstają wywołane przez nią konkretne choroby. Wśród nich: przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy, dyspepsja czynnościowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, rak żołądka oraz chłoniak żołądka.  Istnieje również ryzyko wystąpienia innych chorób: niedokrwistości z niedoboru żelaza, niedoboru witaminy B12. Choroba wrzodowa może przebiegać bezobjawowo lub charakteryzować się bólem w nadbrzuszu, który pojawia się okresowo, przeważnie wiosną i jesienią. Trwa zazwyczaj wiele tygodni i nasila się około pół godziny po spożyciu posiłku przy wrzodach żołądka oraz do 2-3 godzin po jedzeniu przy wrzodach dwunastnicy. Pomiędzy epizodami bólu występować może pieczenie i palenie w nadbrzuszu, zgaga, puste odbijanie, nudności, wymioty oraz zaparcia.

Jak rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori

Wyróżnia się dwie grupy metod diagnostyki zakażeń Helicobacter pylori: metody inwazyjne i nieinwazyjne.  Do pierwszych należy badanie wycinku z błony śluzowej żołądka testem urazowym, badaniem histologicznym bioptatów błony śluzowej lub przez hodowlę bakteryjną pod warunkiem, że u chorego występuje wskazanie do badania endoskopowego. W przypadku, gdy istnieją przeciwwskazania lub gdy badanie powinno być przeprowadzone szybko, stosuje się metody nieinwazyjne: test oddechowy, badanie kału na obecność antygenu Helicobacter pylori lub test serologiczny z krwi.  

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori

Leczenie prowadzi się wyłącznie u osób z objawami choroby i potwierdzonym zakażeniem Helicobacter pylori. Wykorzystuje się w tym celu kilka schematów leczenia farmakologicznego łączącego antybiotyki oraz leki, które zmniejszają wytwarzanie kwasu solnego. Terapia może być wspierana przez stosowanie probiotyków. Szczególnie skuteczne działanie wykazują drożdżaki Saccharomyces boulardii. Terapia prowadzona jest do momentu zahamowania wzrostu lub nawet eliminacji drobnoustroju. O całkowitym zwalczeniu choroby mówi się, gdy Helicobacter pylori nie jest wykrywane po czterech tygodniach od zakończenia leczenia.