Jak pozbyć się żylaków?

Uroda

Masz opuchnięte i obolałe nogi? Czujesz mrowienie i pieczenie a na skórze zauważyłaś „pajączki’?  Może na twoich nogach widoczne są już pogrubione, wybrzuszone i poszerzone żyły?

Nie czekaj – zacznij walkę z żylakami już dziś, nie jest to bowiem problem jedynie natury estetycznej.  Nieleczone zmiany mogą doprowadzić do poważnych i trudnych w leczeniu powikłań takich jak np.: owrzodzenia podudzi.
Pierwszym kołem ratunkowym dla odzyskania zdrowych nóg przy niewielkim stopniu zaawansowania choroby jest leczenie zachowawcze. Obejmuje ono terapię uciskową czyli tzw. kompresoterapię
 oraz stosowanie leków flebotropowych, które działają poprzez usprawnianie krążenia żylnego, uszczelnianie naczyń włosowatych i zmniejszanie reakcji zapalnej. Kompresoterapia polega z kolei na stosowaniu bandaży, podkolanówek lub pończoch wykonanych 
z elastycznych materiałów. Wywierany przez  nie ucisk  o sile malejącej w od stopy wzwyż zapobiega zastojom krwi żylnej oraz tworzeniu się obrzęków. Na rynku dostępne są wyroby o 4 klasach kompresji, które indywidualnie dla każdego pacjenta dobiera lekarz w zależności od stopnia zaawansowania zmian w układzie żylnym.

Leczenie żylaków

Leki flebotropowe po które możesz sięgnąć, aby przynieść ulgę zmęczonym nogom to escyna 
z nasion kasztanowca dostępna zarówno w postaci preparatów doustnych jak i żelu, a także rutyna, diosmina oraz hesperydyna, które zwiększają elastyczność naczyń. Nie mniej istotne jest wprowadzenie do codziennego życia aktywności fizycznej. Szczególnie korzystne przy tego typu schorzeniach jest pływanie i jazda rowerem, które dodatkowo pomogą Ci utrzymać właściwą masę ciała. W miarę możliwości powinnaś unikać długotrwałego stania 
i siedzenia w jednej pozycji, zwłaszcza z założonymi na siebie nogami. Jeśli jednak wymaga tego twoja praca, możesz sobie pomóc wykonując ćwiczenie polegające na balansowaniu czubki palców/pięty oraz co jakiś czas się przespacerować. W wolnej chwili odpoczywaj z uniesionymi nogami.

Zabiegi i opercje na żylaki

Większy stopień zaawansowania choroby kwalifikuje do zabiegu skleroterapii lub operacji usunięcia żylaków. Skleroterapia polega na miejscowym wstrzyknięciu do zmienionej żyły preparatu, który powoduje jej zamknięcie i stopniowy zanik w wyniku zwłóknienia ścian naczyń.
Nowoczesne metody usuwania żylaków wykorzystują do zamykania światła naczyń zamiast środków chemicznych impulsy fal radiowych, gorącą parę wodną czy wiązkę laserową. Do zalet wymienionych  metod należą niewielka inwazyjność, stosunkowo mało powikłań oraz możliwość wykonania zabiegu ambulatoryjnie.
Zdarza się niestety, że zmiany w naczyniach żylnych są na tyle zaawansowane lub istnieją przeciwwskazania do zastosowania wyżej wymienionych metod, że wówczas konieczna jest operacja chirurgiczna. Lekarz usuwa chore żyły w znieczuleniu ogólnym poprzez nacięcia skóry.

Wybór najlepszej metody leczenia wymaga konsultacji lekarskiej i powinien być podyktowany występującym w danym przypadku stopniem zaawansowania schorzenia.
 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Artykuły polecane dla Ciebie