Alkohol spożywany w nadmiarze szkodzi zdrowiu, choć ta informacje jest często ignorowana. Szybkich konsekwencji alkoholowej przesady, czyli kaca, zignorować dużo trudniej.
Skąd się bierze kac?
Niestety, chyba każdej dorosłej osobie przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć kaca. Jest to zespół przykrych dolegliwości towarzyszących nam na drugi dzień po spożyciu nadmiernej ilości napojów alkoholowych. Objawy kaca to przede wszystkim ból głowy, nadmierne pragnienie, osłabienie, nudności, biegunka, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Dokuczać mogą Ci także dreszcze, nadmierna potliwość, ogólne rozdrażnienie i problemy z koncentracją.
Wymienione symptomy towarzyszące spożyciu nadmiernej ilości alkoholu są wynikiem procesu metabolizmu, a więc „przetwarzania” przez organizm etanolu, będącego składnikiem wszelkiego rodzaju trunków. Etanol jest metabolizowany głównie w wątrobie, m.in. do związku chemicznego
zwanego aldehydem octowym, który jest uznawany za głównego winowajcę kaca. Poza tym spożywając napoje alkoholowe dostarczasz organizmowi nie tylko etanolu, ale także, choć
w mniejszych ilościach, szeregu innych związków chemicznych, takich jak wyższe alkohole czy aceton. W organizmie obciążonym tymi substancjami dochodzi do szeregu zmian metabolicznych
i biochemicznych, wynikiem czego jest odwonienie, spadek poziomu elektrolitów i glukozy. Wszystkie wspominanie efekty nakładają się na siebie i są powodem wystąpienia charakterystycznych, opisanych powyżej objawów kaca.
Preparaty na kaca
Jako że objawy kaca są różnorodne, a powodującego mechanizmy nie są do końca poznane, nie ma jednego skutecznego leku likwidującego wszystkie przykre dolegliwości. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym łatwiej będzie Ci przetrwać ciężkie chwile po przebudzeniu.
Objawy kaca zwalczać możesz stosując specyfiki z apteki. W składzie gotowych preparatów „na kaca” dostępnych w aptece znajdziesz magnez, potas i glukozę, których zadaniem jest uzupełnienie utraconych elektrolitów i nawodnienie oraz witaminę C o właściwościach antyoksydacyjnych, która pomoże zneutralizować toksyny obecne w organizmie. Składniki dobrane są w odpowiednich proporcjach i występują w postaci tabletek musujących lub saszetek gotowych do rozpuszczenia. Jeśli nie masz ich akurat pod ręką możesz zajrzeć do kuchni. Sok pomidorowy pomoże uzupełnić poziom potasu, a woda z miodem poziom glukozy. Staraj się dużo pić, najlepiej wody wysoko zmineralizowanej i soków owocowych, szczególnie z cytrusów bogatych w witaminę C, unikaj za to napojów gazowanych.
Czy można uniknąć kaca?
Tradycyjnie, tak jak i każdej innej chorobie, również „chorobie dnia poprzedniego” lepiej byłoby zapobiegać niż leczyć. Wobec tego postaraj się zastosować chociaż do kilku zasad, dzięki którym łatwiej będzie Ci przetrwać kolejnego dnia. Staraj się pić dużo wody już w trakcie imprezy – zapobiegniesz odwodnieniu. Nie mieszaj różnych gatunków alkoholi – dostarczasz w ten sposób organizmowi mieszaniny różnych substancji chemicznych, co potęguje objawy kaca. Nie pal papierosów, nikotyna także metabolizowana jest przez już obciążoną wątrobę. Idealnym choć nie zawsze łatwym w realizacji rozwiązaniem byłoby oczywiście zachowanie umiaru. Decyzja należy do Ciebie!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?