Jędrne uda, jędrna skóra, sprawdź jak pozbyć się cellulitu - sposoby i ćwiczenia na cellulit

Uroda

Cellulit, którego nie można mylić z cellulitisem (będący zapaleniem skóry wywołanym przez bakterie z grupy Streptococcus lub Staphylococcarus), to zdeformowana tkanka tłuszczowa. Objawia się ona nierówną i wybrzuszoną skórą, skąd wzięła się potoczna nazwa tego schorzenia - „skórka pomarańczowa”.

Cellulit powstaje w sytuacji, gdy tłuszcz naciska tkankę łączną, powodując jej zbicie się i objawienie się nierówności na skórze. Zazwyczaj tworzy się w miejscach, gdzie na kobiecym ciele odkłada się tłuszcz, czyli głównie na skórze ud, pośladków i brzucha. Wg badań „skórkę pomarańczową” ma 90% mieszkanek krajów rozwiniętych i to bez względu na wiek czy tuszę. Powodem powstawania cellulitu w głównej mierze jest tryb życia – poprzednie generacje kobiety były często zmuszone do dużo większej aktywności fizycznej, nie prowadziły siedzącego trybu życia, nie korzystały z antykoncepcji hormonalnej i innych, pożytecznych wspomagaczy farmakologicznych. W związku można pokusić się o stwierdzenie, że dobra dieta, sporo ruchu oraz właściwa pielęgnacja skóry może zahamować rozwój cellulitu, a nawet go całkowicie zlikwidować.

Jak pozbyć się cellulitu, czyli sposób na jędrne skórę.

Istnieje wiele sposobów walki z cellulitem. Decydując się na jeden z nich, trzeba uczciwie ocenić, w jakim stadium jest cellulit. Na ten zaawansowany nie pomogą zwykłe domowe sposoby, trzeba będzie skorzystać z pomocy specjalistów: z salonów kosmetycznych lub gabinetów medycyny estetycznej. Takie zabiegi potrafią w krótkim czasie poprawić elastyczność i gładkość skóry, jednak zazwyczaj są dosyć drogie i trzeba je wykonywać seriami, aby były skuteczne. W przypadku mało rozwiniętego cellulitu, można go zlikwidować stosując domowe sposoby, wśród których najbardziej oczywistym jest zażywanie codziennej gimnastyki. Wystarczy co dnia poświęcić godzinę na aktywność fizyczną, by mieć większe szanse w pokonaniu cellulitu. Jeśli dołożymy do tego zmianę „śmieciowej” diety na zdrowszą oraz regularne dbanie o skórę za pomocą kremów zawierających substancje antycellulitowe, to szybko możemy się spodziewać całkiem zadowalających rezultatów. Ważne jest również, by masować skórę, ponieważ ta jest wtedy pobudzona i ma lepiej odprowadza wodę i limfę z tkanek.

Zabiegi i sposoby na cellulit

Poniżej dobry sposób na pobudzenie tkanek po kąpieli lub prysznicu w celu likwidacji cellulitu:

1. Należy zacząć od naprzemiennego prysznica – należy kierować na zmianę ciepłą i zimną wodę na miejsca, w których jest cellulit. Zmiana temperatury pozytywnie wpływa na krążenie krwi. Pobudzone krążenie należy jeszcze wzmocnić, wykonując masaż przy użyciu szorstkiej gąbki.
2. Przez kilka minut należy energicznie wcierać preparat antycellulitowy w wybrane miejsca.
3. Podczas wcierania preparatu można skorzystać z techniki minidrenażu limfatycznego, który przyśpieszy pojawienie się efektów:
- należy oprzeć masowaną nogę nieco wyżej
- ułożyć dłonie po obu stronach kolana
- umieścić kciuki powyżej kolana
- uciskając przesunąć szybko dłonie aż do pośladka, powtórzyć 10 razy
- ułożyć dłonie nad i pod kolanem
- uciskając, przesunąć szybko dłonie aż do pośladka, powtórzyć 10 razy
4. Dwa lub trzy razy w tygodniu należy wykonać peeling ciała. Oprócz wygładzenia naskórka i pozwolenia substancjom aktywnym na głębsze wniknięcie w skórę skorzysta się z samej czynności peelingu, która również pobudzi krążenie masowanego miejsca.

 
Jak walczyć z cellulitem?

W przypadku sytuacji, w której domowe sposoby nie odnoszą rezultatów, a skóra pomarańczowa nadal szpeci wygląd nóg, można skorzystać z bogatej oferty salonów kosmetycznych i gabinetów medycy estetycznej.

 
Wśród zabiegów, które mogą pomóc w zwalczaniu cellulitu, możemy wymienić:
1. Endermologia – zabieg ten polega na rolowaniu skóry do wewnątrz i na zewnątrz za pomocą specjalnych głowic. Skutkuje to głębokim pobudzeniem tkanki łącznej, pobudzeniem fibroblastów oraz stymulacją adipocytów. W czasie zabiegu dochodzi do uwolnienia się znacznych ilości tkanki tłuszczowej, co przyśpiesza jej spalanie. Najważniejszym efektem endermologii jest widoczna redukcja cellulitu oraz obwodów poszczególnych części ciała (już po kilku zabiegach).
2. Ultradźwięki – zabieg ten polega na przesuwanie sondy ultradźwiękowej przy skórze, dzięki czemu kosmetyki antycellulitowe mają szanse wniknąć głębiej i zadziałać na głębsze warstwy skóry.
3. Mezoterapia – polega na wstrzyknięciu dwóch substancji czynnych pod skórę. Jedna z nich to wyciąg poprawiający krążenie, a drugi przyśpieszający spalanie tłuszczu. Zwykle zaleca się od 4 do 8 zabiegów, by uzyskać zadowalające efekty.
4. Body wrap – polega na nasmarowaniu skóry substancją pobudzającą krążenie i przyśpieszającą spalanie tłuszczu, owinięciu ciała folią i przykryciu zwykłym lub elektrycznym kocem. Pod wpływem ciepła składniki preparatu wnikają w skórę o wiele lepiej, a zabieg przyczynia się do zmniejszenia obrzęków i poprawia metabolizm skóry.

Warto jednak poświęcić więcej czasu na poprawienie własnego trybu życia niż wyłącznie skupieniu się na usuwaniu objawów cellulitu, nie dbając o jego przyczynę. Istnieje kilka prostych rad, za pomocą których można nie tylko podnieść ogólną kondycję swojego organizmu, ale również wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie pozbyć się skórki pomarańczowej.


Oto one:
1. Błonnik i pełnoziarniste produkty to naturalni sprzymierzeńcy wszystkich, którzy zmagają się z cellulitem. Przyczyniają się one do usuwania toksyn z organizmu, zapobiegając w ten sposób grudkowatości skóry. Ancellulitowymi produktami są również: szparagi, brokuły, tłuste ryby czy cytrusy.
2. Picie dużej ilości wody wspomaga przemianę materii. Dzięki przyśpieszeniu przemiany materii przyśpieszamy również spalanie tłuszczu.
3. Regularne ćwiczenia to podstawa pozbywania się cellulitu. Otyłość czy nadwaga bardzo sprzyja powstawaniu skórki pomarańczowej, więc aby ta i poprzednie rady mogły wspomóc zwalczanie cellulitu, ważne jest, aby ćwiczyć kilka razy w tygodniu.
4. Masowanie cellulitu pobudza krążenie krwi i wymianę płynów, a co za tym idzie, prowadzi do zerwania tkanek tłuszczowych. Warto tutaj wykonać masaż przy użyciu fusów kawy, ponieważ kofeina przyśpiesza proces spalania tłuszczów.

Niezależnie od objętej metody zwalczania cellulitu, warto pamiętać, że jest on chorobą cywilizacyjną, która swoje uzasadnienie w głównej mierze ma w zmianie sposobu życia w XX i XXI wieku. Jeśli dodamy do swojego życia trochę więcej ruchu, a pozbędziemy się „śmieciowego jedzenia”, to mamy szansę szybko i łatwo opanować problem skórki pomarańczowej.

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie