Nieprzyjemny zapach z ust, zajady czy biały osad na języku to typowe objawy kandydozy jamy ustnej. Sprawdź, jak radzić sobie z grzybicą jamy ustnej, by nie wywołała poważniejszych powikłań

Grzybicze zapalenie jamy ustnej – określane również mianem kandydozy jamy ustnej lub drożdżycy jamy ustnej – to zapalenie błon śluzowych w ustach wywołane drożdżakami, najczęściej z rodzaju Candida. Brak odpowiedniego leczenia może spowodować rozprzestrzenienie się grzybicy i powikłania. 

Grzybica w jamie ustnej – przyczyny 

Wystąpieniu kandydozy sprzyjają poniższe czynniki:

  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
  • podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej (np. aparaty ortodontyczne i protezy),
  • stosowanie antybiotyków zmieniających florę bakteryjną jamy ustnej,
  • zła dieta i choroby układu pokarmowego,
  • obniżona odporność organizmu.

Zmiany grzybicze są najczęściej ulokowane bezpośrednio na błonach śluzowych w jamie ustnej, jednak nieleczone mogą rozprzestrzenić się na gardło oraz przełyk – dlatego nie można ich lekceważyć!

Grzybica jamy ustnej – objawy 

Do podstawowych objawów kandydozy należy:

Grzybica jamy ustnej – leczenie i profilaktyka 

Grzybicy da się zapobiec, a kluczem do sukcesu jest higiena jamy ustnej. Ponadto, ważna jest odpowiednia dieta – bogata w kwas foliowy, cynk, żelazo oraz witaminy grupy B i C. 
W przypadku wystąpienia zmian w jamie ustnej jest konieczna wizyta u diabetologa. Przeprowadzi on badanie lub zleci wykonanie testów laboratoryjnych i wprowadzi odpowiednie leczenie. Najczęściej stosuje się leki miejscowe, głównie w postaci płynów do płukania jamy ustnej o odpowiednim składzie i tabletek do ssania.