Katar bez tajemnic

Uroda

Katar to niechciany towarzysz, który potrafi dać się we znaki. Dlaczego mamy katar? Jakie są najlepsze sposoby, żeby się go pozbyć?

autor:
Redakcja enelzdrowie

Katar, czyli nieżyt nosa, to powszechnie występująca dolegliwość  wśród pacjentów wszystkich grup wiekowych. W ujęciu medycznym stanowi on zapalenie tkanki wyściełającej jamę nosową. Jego objawy to wyciek i niedrożność nosa, uczucie swędzenia, a także kichanie, ból głowy i towarzyszące im ogólne osłabienie organizmu.

Katar – przyczyny

Dwie główne przyczyny występowania kataru to infekcje  (najczęściej wirusowe) oraz alergie (uczulenia). Sezonowy uczuleniowy nieżyt nosa, czyli tzw. katar sienny wywołują pyłki kwiatowe, a jego nasilenie jest związane z okresem pylenia. Całoroczny nieżyt uczuleniowy jest zazwyczaj efektem reakcji organizmu na roztocza kurzu domowego lub naskórek czy sierść zwierząt.

Do innych, dużo rzadziej występujących przyczyn kataru można zaliczyć zmiany hormonalne pojawiające się w przebiegu ciąży, stosowanie leków – m.in. aspiryny i doustnych środków antykoncepcyjnych (tzw. polekowy nieżyt nosa) czy obecność ciała obcego w nozdrzach – szczególnie częsta przyczyna kataru u dzieci.

Jak pozbyć się kataru? Leczenie nieżytu nosa jest zależne od przyczyny powodującej jego powstanie. Ostry infekcyjny katar leczy się objawowo, stosując dostępne bez recepty krople do nosa z ksylometazoliną czy nafazoliną lub tabletki z pseudoefedryną, które obkurczają naczynia krwionośne w śluzówce nosa. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty bez konsultacji z lekarzem można stosować nie dłużej niż tydzień. Skuteczne jest korzystanie z dostępnej w sprayu wody morskiej. Wśród sprawdzonych domowych sposobów na katar infekcyjny znajduje się także płukanie lub inhalacja roztworem soli fizjologicznej.

Sposoby na katar alergiczny

W terapii alergicznego nieżytu nosa zastosowanie znajdują m.in. leki przeciwhistaminowe i sterydy hamujące reakcje zapalne stosowane donosowo. Część z tych leków wykazuje silne działanie w związku z tym dostępne są jedynie na receptę, co wiąże się z wizytą u lekarza.

Przyczynową metodą leczenia kataru alergicznego, poza często niemożliwym w codziennym życiu unikaniu ekspozycji na alergen, jest tzw. odczulanie (immunoterapia alergenowa). Polega ono na podawaniu pacjentowi stopniowo coraz większych dawek alergenu, czyli czynnika, który wywołał reakcję nadwrażliwości w celu uregulowania odpowiedzi organizmu na ten czynnik. Efektem „nauczenia” organizmu właściwej reakcji w kontakcie z alergenem jest złagodzenie objawów towarzyszących alergiom i ogólna poprawa jakości życia. Terapię odczulającą indywidualnie dla każdego pacjenta opracowuje i wdraża lekarz alergolog.

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie