Urazy stawu biodrowego nie leczone lub źle leczone prowadzą do choroby zwyrodnieniowej. Szybkie wykrycie zagrożenia pozwala uratować staw biodrowy przed protezą we wczesnym wieku. O szczegółach mówi specjalista chirurgii biodra lek. med. Jacek Mazek z Enel-sport.
Przyczyną urazu stawu biodrowego może być zarówno uraz w wyniku wypadku, np. upadek, wypadek komunikacyjny, uraz skrętny, jak też uprawiany sport może doprowadzić do rozwoju chorób w stawie biodrowym.
Uprawianie sportów walki, piłki nożnej, hokeja, wioślarstwa czy gimnastyki artystycznej może doprowadzić do rozwoju konfliktu udowo – panewkowego, uszkodzenie obrąbka stawowego i chrząstki, w następstwie czego dochodzi do rozwoju choroby zwyrodnieniowej.
Bóle stawu biodrowego mogą być związane z chorobami kręgosłupa oraz chorobami ginekologicznymi u kobiet, a także chorobami układu moczowego, gdzie ból promieniuje do stawu biodrowego. Choroby stawu biodrowego mogą powodować bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowo – krzyżowego. Dlatego zawsze podczas problemów ze stawem biodowym ważne jest udanie się do lekarza specjalisty, który poprzez badanie lekarskie i wykonanie badań obrazowych stwierdzi gdzie występuje problem.
Podstawowym badanie obrazowym wykonywanym w celu diagnostyki stawu biodrowego jest badanie rtg zawsze w dwóch projekcja ( projekcja AP i w projekcja osiowa obu stawów ), dodatkowymi badaniami jest badanie rezonansu magnetycznego i usg.
Urazy nieleczone, bądź źle leczone doprowadzają do choroby zwyrodnieniowej. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, która jest następstwem urazu, doprowadza do wymiany stawu na protezę stawu biodrowego. Urazy powodują rozwój choroby zwyrodnieniowej u młodych ludzi, a przez to narażają ich na wymianę stawu biodrowego w młodym wieku.
Uszkodzenia stawu biodrowego możemy obecnie leczyć techniką artroskopową, tak popularną w leczeniu urazów stawu kolanowego. Obecnie technika artroskopowa pozwala w mało inwazyjny sposób naprawić uszkodzenia stawu biodrowego: oderwany obrąbek możemy przyszyć jak łąkotkę w kolanie, wykonać jego rekonstrukcję podobną do rekonstrukcji więzadeł kolana lub naprawić chrząstkę stawową wykorzystując błony i żele wypełniające ubytki chrząstki. Można też usunąć zmiany w stawie i jego okolicy powodujące konflikty udowe, które prowadzą do uszkodzeń chrząstki i obrąbka, a w dalszym etepie do rozwoju choroby zwyrodnieniowej.
Bardzo popularną chorobą stawu biodrowego doprowadzającą do jego zniszczenia jest konflikt udowo – panewkowy, który występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.Leczenie tej choroby polega na usunięciu nieprawidłowości jakimi są wyrośla w okolicy szyjki kości udowej i w okolicy brzegu panewki, które podczas wykonywania ruchu zgięcia i rotacji uszkadzają/niszczą obrąbek i/lub chrząstkę. Należy tez pamiętać, że mamy też inne konflikty w stawie biodrowym: konflikt udowo kulszowy - pomiędzy krętarzem małym , a guzem kulszowym, oraz konflikt powiększonego lub przerośniętego kolca biodrowego przedniego dolnego z szyjką kości udowej. Konflikty te mogą być następstwem urazów stawu biodrowego ale nie tylko.
Wczesne wykrycie chorób stawu biodrowego pozwala uratować staw biodrowy przed protezą we wczesnym wieku. Zaznaczyć trzeba, że dolegliwości ze strony stawu biodrowego wymagają konsultacji lekarza specjalisty, zajmującego się problemami stawu biodrowego.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.