Krew w moczu może być poważnym objawem chorobowym, którego nie wolno Ci w żadnym przypadku zlekceważyć. Jakie są przyczyny jego wystąpienia i co należy zrobić?
Czym jest krwiomocz?
Krwiomocz to odbiegająca od normy, zbyt duża liczba erytrocytów (czerwonych krwinek) w moczu. Schorzenie nazywane jest też hematurią lub po prostu krwią w moczu. Uryna może przybierać różne barwy, najczęściej czerwoną, ale czasem nawet brązową. Prawidłowo w moczu erytrocyty występują w takiej ilości, że podczas badania próbki moczu testem paskowym wynik jest ujemny, pod mikroskopem nie ma więcej niż 3. czerwonych krwinek w polu widzenia.
Występują dwa typy krwi w moczu: krwiomocz makroskopowy, gdy kolor moczu ma odcień czerwieni oraz krwiomocz mikroskopowy - krwinkomocz, gdy nadmierną liczbę erytrocytów można wykryć jedynie badaniem moczu pod mikroskopem.
Warto pamiętać, że czerwone zabarwienie moczu może być następstwem diety (buraki ćwikłowe, barwniki syntetyczne) lub przyjmowanych leków i niekoniecznie oznacza stan chorobowy.
Przyczyny krwiomoczu
Krwiomocz może oznaczać wiele chorób. Jest stanem ostrzegawczym o trwającej chorobie i może on świadczyć o:
- Zaburzeniach w obrębie dróg moczowych (pęcherz moczowy, układ kielichowo-miedniczkowy nerek oraz moczowodów, cewka moczowa, gruczoł krokowy). Najczęściej krwiomocz występuje przy: kamicy nerkowej, torbielach nerek, nowotworze nerek, zapaleniu pęcherza, raku pęcherza, raku gruczołu krokowego, zapaleniu gruczołu krokowego, rozroście gruczołu krokowego oraz zaawansowanych nowotworach układu rozrodczego kobiety - raku szyjki i trzonu macicy, raku pochwy. Przyczyny te są powodem krwiomoczu w 90 procentach przypadków;
- Chorobach nerek
- Intensywnym wysiłku fizycznym, wysokiej gorączce i skazie krwotocznej - krwiomocz w tych przypadkach występuje bardzo rzadko.
Postępowanie przy krwiomoczu
Krwiomocz wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem w celu zdiagnozowania jego przyczyny. Wizyta u specjalisty zapewne zakończy się zleceniem badań analitycznych moczu wraz z osadem, następnie lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?