Krztusiec - objawy i leczenie

Uroda

Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywołaną przez bakterię. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i najczęściej dotyka małych dzieci (do 4. roku życia). Głównym objawem są nawracające napady kaszlu, które utrudniają choremu oddychanie. Choć choroba jest całkowicie uleczalna, w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Trzeba pamiętać, że krztusiec jest bardzo zaraźliwy (zagrożenie dla otoczenia największe jest przez kilka ostatnich dni okresu wylęgania, do 21 dni po wystąpieniu pierwszych napadów kaszlu). Przejście kokluszu uodparnia, ale niestety nie można wykluczyć kolejnego zakażenia.

Objawy krztuśca

Przebieg choroby można podzielić na trzy okresy:

  • nazywany nieżytowym - Trwa od 7 do 14 dni. Obok nieżytu nosa, gardła (ból przy przełykaniu i mówieniu, zaczerwienienie gardła) występuje narastający suchy kaszel. Może pojawić się stan podgorączkowy, duszności, bezdech, a czasem zapalenie spojówek.
  • kaszlu napadowego – Twa od 2 do 4 tygodni. Wówczas kaszel nasila się i może towarzyszyć mu odkrztuszanie lepkiej wydzieliny. Najczęściej pojawia się w nocy. Występują duszności, bezdechy oraz wymioty kończące napady kaszlu. U części chorych są wylewy do spojówek i wybroczyny na twarzy.
  • trzeci etap – Może trwać od 2 tygodni aż do roku. Ataki kaszlu są coraz rzadsze i łagodniejsze.


Diagnozowanie krztuśca

Istnieją dwa sposoby potwierdzenia choroby. Pobranie wymazu z tylnej ściany jamy nosowo-gardłowej lub odrywającej się w trakcie napadu kaszlu wydzieliny i sprawdzenie jej w badaniu mikrobiologicznym, by określić bakterię wywołującą krztusiec. Inna metoda to badanie serologiczne, w tym przypadku materiałem jest surowica krwi.

Leczenie krztuśca

Najczęściej stosowaną formą leczenia krztuśca jest antybiotykoterapia. Zapobiegać krztuścowi można jedynie przy pomocy szczepień ochronnych. Obecnie rejestruje się rocznie 2300–2500 zachorowań na krztusiec. Niestety koklusz, jak niegdyś był nazywany wywołuje szereg powikłań. Przy złym leczeniu może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, zapalenia mózgu oraz zapalenia płuc.

Artykuły powiązane

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie