Smog atakuje, do Twoich płuc i krwioobiegu dostają się niepożądane substancje. Jak to zrobić, żeby aktywność fizyczna nie była zagrożeniem? Czy można biegać w masce?
Bieganie w smogu to temat, który powraca zimą szczególnie często. Biegać czy nie? Czy takie bieganie może przynieść nam więcej szkody niż pożytku?- Nie można powiedzieć, żeby ludzie nie biegali, bo to była by mimo wszystko przesada - mówi dr n. med. Krzysztof Byśkiniewicz, specjalista chorób płuc i chorob wewnętrznych. - Aktywność jest mimo wszystko zalecana, bo daje więcej korzyści niż szkody. Ważne, żeby biegając unikać dużych ciągów komunikacyjnych, nie biegać w szczycie - bardziej rano czy wieczorem - wylicza dr Byśkiniewicz. Lekarz Enel-Med o wpływie wdychanych podczas wysiłku pyłów opowiadał w radiowej „Trójce”, w audycji „Biegam bo lubię”.
Maski do biegania
Rozwiązaniem dla amatorów i zawodowców mogą być specjalistyczne maski, które sprawiają, że oddycha się przefiltrowanym powietrzem. Nie wszystkie dostępne na rynku produkty nadają się jednak do biegania. - Jest to jakieś wyjście, ale musi to być dobra, atestowana maska, która zapewnia normalną wentylację i nie przeszkadza w normalnym oddychaniu przy równoczesnej, wysokiej filtracji powietrza. Odradzam kupowanie bye jakich masek, które mogą nie spełniać naszych wymagań - zaznacza specjalista Enel-Med. Kto zatem nie chce przez SMOG rezygnować ze swoich biegowych pasji czy przyzwyczajeń, może skorzystać z dobrodziejst technologii, które będą chronić, przed ubocznymi efektami rozwoju cywilizacji. Warto spróbować!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.