Smog atakuje, do Twoich płuc i krwioobiegu dostają się niepożądane substancje. Jak to zrobić, żeby aktywność fizyczna nie była zagrożeniem? Czy można biegać w masce?

Bieganie w smogu to temat, który powraca zimą szczególnie często. Biegać czy nie? Czy takie bieganie może przynieść nam więcej szkody niż pożytku?- Nie można powiedzieć, żeby ludzie nie biegali, bo to była by mimo wszystko przesada - mówi dr n. med. Krzysztof Byśkiniewicz, specjalista chorób płuc i chorob wewnętrznych.  - Aktywność jest mimo wszystko zalecana, bo daje więcej korzyści niż szkody. Ważne, żeby biegając unikać dużych ciągów komunikacyjnych, nie biegać w szczycie - bardziej rano czy wieczorem - wylicza dr Byśkiniewicz. Lekarz Enel-Med o wpływie wdychanych podczas wysiłku pyłów opowiadał w radiowej „Trójce”, w audycji „Biegam bo lubię”. 

Maski do biegania
Rozwiązaniem dla amatorów i zawodowców mogą być specjalistyczne maski, które sprawiają, że oddycha się przefiltrowanym powietrzem. Nie wszystkie dostępne na rynku produkty nadają się jednak do biegania. - Jest to jakieś wyjście, ale musi to być dobra, atestowana maska, która zapewnia normalną wentylację i nie przeszkadza w normalnym oddychaniu przy równoczesnej, wysokiej filtracji powietrza. Odradzam kupowanie bye jakich masek, które mogą nie spełniać naszych wymagań - zaznacza specjalista Enel-Med.  Kto zatem nie chce przez SMOG rezygnować ze swoich biegowych pasji czy przyzwyczajeń, może skorzystać z dobrodziejst technologii, które będą chronić, przed ubocznymi efektami rozwoju cywilizacji. Warto spróbować!